ଉଗ୍ର ହେଉଛି ବାତ୍ୟା ‘ଓଖି’,୧୪୦ କିମି ବେଗରେ ବୋହୁଛି ପବନ, ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡିଓ

okhi-cyclone-1

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ତାମିଲନାଡୁ ଓ କେରଳ ପରେ ଏବେ ଲାକ୍ଷାଦ୍ୱୀପରେ ଅଧିକ ଘନୀଭୂତ ହୋଇଛି ବାତ୍ୟା ‘ଓଖି’।  ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ଲକ୍ଷାଦୀପ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିବା ସହ ୧୪୦ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପବନ ବୋହୁଛି । ଫଳରେ ବିଜୁଳି ଓ ଯୋଗାଯୋଗ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ରେଡ୍ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଛି । କେରଳ ଓ ଲାକ୍ଷାଦୀପରୁ ୫୦୦ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି । କେରଳରେ ଆଜି ଆଉ ଦୁଇଟି ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି।  ତେଣୁ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୦କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।   ନୌସେନା ଓ ତଟରକ୍ଷୀ ବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଜୋରଦାର କରାଯାଇଛି।

କେରଳ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପିନାରାୟି ବିଜୟନ ଏହାକୁ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଘୋଷଣା କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି।   ସେପଟେ ଆଜି ସ୍ଥିତି ସମୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଥିରୁଅନନ୍ତପୁରମ ଓ କନ୍ୟାକୁମାରୀ ଯିବେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ।  ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟର ସମୀକ୍ଷା କରିବା ସହ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ କରିବେ।  ଆଜି ଓକି ତାର ତାଣ୍ଡବ ଜାରି ରଖି ଗୁଜରାଟରେ ସ୍ଥଳଭାଗକୁ ଛୁଇଁବା ପରେ ଦୁର୍ବଳ ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

ଆସନ୍ତାକାଲି ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ପବନର ବେଗ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୯୦ରୁ ୬୦ କିଲୋମିଟର ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ ରହିବ। ଉତ୍ତର ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର କୋଙ୍କଣ ଉପକୂରେ ସମୁଦ୍ରରେ ବଡ଼ ବଡ଼ ଢେଉ ଉଠିବା ସହ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୪୦ରୁ ୫୦ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପବନ ବହିପାରେ। ପବନର ବେଗ ଅଧିକ ଥିବାରୁ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଗୁଜରାଟର ସମସ୍ତ ଅଞ୍ଚଳର ମତ୍ସଜୀବୀଙ୍କୁ ସମୁଦ୍ର ଭିତରକୁ ନ  ଯିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଅନୁମାନ କରାଯାଇଛି ଯେ, ୫ ଡିସେମ୍ୱର ରାତି ମଧ୍ୟରେ ଏହି ବାତ୍ୟା ଗୁଜରାଟ ଉପକୂଳ ଛୁଇଁବା ପରେ ଡିପ୍‌ ଡିପ୍ରେସନ୍‌ର ରୂପ ନେଇ ବିଦାୟ ନେବ।

Previous ArticleNext Article

Send this to a friend