ମାଟ୍ରିକ ଓ ଯୁକ୍ତଦୁଇ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଜଗିବ ସିସିଟିଭି

ଭୁବନେଶ୍ୱର (ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ମାଟ୍ରିକ ଓ +୨ ପରୀକ୍ଷାକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କପିମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଯୋଜନା। ଆସନ୍ତାବର୍ଷରୁ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ଗୁଡ଼ିକୁ ଜିରୋ କପିଜୋନ୍ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ସବୁଠି ସିସିଟିଭି ଲଗାଯିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି। ଆସନ୍ତା ବର୍ଷରୁ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ୨୮୧୮ଟି ମାଟ୍ରିକ କେନ୍ଦ୍ରରେ ସିସିଟିଭି ଲଗାଇବାକୁ ଯୋଜନା କରାଯାଉଛି। ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଓଷ୍ଟା ପକ୍ଷରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଆୟୋଜିତ ପରୀକ୍ଷା ପଦ୍ଧତିରେ ସଂସ୍କାର ଓ ଗୁଣାତ୍ମକ ଶିକ୍ଷା ଶୀର୍ଷକ ଆଲୋଚନାଚକ୍ରରେ ଭାଗ ନେଇ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ସ୍କୁଲ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ସଚିବ ପ୍ରଦୀପ୍ତ ମହାପାତ୍ର।

ପୂର୍ବରୁ କେବଳ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ରହୁଥିବା ପରୀକ୍ଷା ହବ୍ ଗୁଡିକରେ ସିସିଟିଭି ଲାଗୁଥିଲା। ହେଲେ ଏଥର ସବୁ ପରୀକ୍ଷା ହଲ୍‌ରେ ସିସିଟିଭି ଲଗାଯିବାର ଯୋଜନାକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଛନ୍ତି ଉଭୟ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଓ ଅଭିଭାବକ। ତେବେ ଏସବୁ ପଦକ୍ଷେପ ସହ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଗୁଣାତ୍ମକ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ସଂଖ୍ୟାରେ ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ଓ ଭିତ୍ତିଭୂମିର ବିକାଶ ଉପରେ ବି ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଉ ବୋଲି ଯୁକ୍ତି ବାଢିଛି ଓଡିଶା ମାଧ୍ୟମିକ ସ୍କୁଲ୍ ଶିକ୍ଷକ ସଂଘ।

ମାଟ୍ରିକ୍ ସହ ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ସ୍ତରରେ ମଧ୍ୟ ସିସିଟିଭି ଲଗାଇବା ପାଇଁ ଯୋଜନା ହେଉଛି। ତେବେ ଏହିସବୁ ସଂସ୍କାର ସରକାରୀ ସ୍କୁଲ ଓ କଲେଜ ଗୁଡ଼ିକୁ କେବେ ସିବିଏସ୍ଇ ପରିଚାଳିତ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନର ସମକକ୍ଷ କରିପାରୁଛି ତାଉପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର ରହିଛି।