ମାଓ ଇଲାକାରେ ବାଟବଣା ମୋବାଇଲ ବ୍ୟାଙ୍କିଗ୍‌ ସେବା

bus

କୋରାପୁଟ (ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ଅବିଭକ୍ତ କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାରେ ଲୋକଙ୍କ ହାତ ପାଆନ୍ତାକୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ସେବା ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ରାଜ୍ୟ ପାଖକୁ ଆସିଥିଲା ୬୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅନୁଦାନ। ଏ ଟଙ୍କା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଖର୍ଚ୍ଚ ବି ହୋଇଛି। ହେଲେ ଅଟକି ଯାଇଛି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କୃଷି ବିକାଶ ଯୋଜନାରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ସେବାର ଗାଡ଼ି। ଯୋଜନାର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତାର ଏଭଳି ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ଓଡ଼ିଶା ସମେତ ଦେଶର ୩୫ଟି ଅତ୍ୟଧିକ ମାଓପ୍ରବଣ ଜିଲ୍ଲାର ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ତଥ୍ୟ ମାଗିଛି କେନ୍ଦ୍ର।

‘ମୋବାଇଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ସେବା ଘର ମୁହଁକୁ ଆସିବ ବ୍ୟାଙ୍କ’ ଏମିତି ସ୍ଲୋଗାନ ଶୁଣି ବେଶ ଖୁସି ହୋଇଥିଲେ ମାଓ ପ୍ରଭାବିତ ଅବିଭକ୍ତ କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାର ଲୋକ। ବସ୍‌ରେ ସଜେଇ ହୋଇ ମୋବାଇଲେ ବ୍ୟାଙ୍କ ବି ହାତ ପାଖକୁ ଆସିଲା। ଆଉ ଦିନ କେଇଟା ପରେ ଏ ହେଉଛି ବାସ୍ତବତା।  ରାୟଗଡା କାଶିପୁରର ଟିକିରି ସମବାୟ ସମିତି ପରିସରରେ ଖତ ଖାଉଛି ମୋବାଇଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ସେବା ବସ୍‌। ବସ ଅଚଳ, ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଅଚଳ ସେବା ବି ଅଚଳ। ୮ ମାସ ହେବ ଏମିତି ପଡି ରହିଛି ବସ୍।

କୋରାପୁଟର ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁରରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ହାତପାଆନ୍ତାରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ସେବା ଦେବାକୁ ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ମୋବାଇଲ ବ୍ୟାଙ୍କର ଏଠି ବି ସମାନ ଦଶା ପରିତ୍ୟକ୍ତ ହୋଇ ପଡିରହିଛି ବ୍ୟାଙ୍କ ସେବା ପାଇଁ ଆସିଥିବା ବସ୍। ମାଲକାନାଗିରର ଶିଖପାଲିରେ ଥିବା ମୋବାଇଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ଇଣ୍ଟରନେଟ ନଥିବାରୁ କାମ କରିପାରୁନି।

ଏପଟେ ସମବାୟ ବିଭାଗ ତଥ୍ୟ କହୁଛି ୨୦ ଟି ବ୍ଲକ ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ମୋବାଇଲ ବ୍ୟାଙ୍କିଗ୍‌ ସେବା କୋରାପୁଟର ଦଶମନ୍ତପୁର ଓ ମାଲକାନାଗିରର କୁଡମୁଲଗୁମାରେ କାମ କରୁଛି। ବିଭାଗର ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କିନ୍ତୁ କହୁଛନ୍ତି, “ମାଲକାନାଗିରକୁ ବାଦ ଦେଲେ ଅନ୍ୟ ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ମୋବାଇଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ସେବା ଠିକ ଭାବେ ଚାଲିଛି।”

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କୃଷି ବିକାଶ ଯୋଜନାରେ ୨୦୧୩-୧୪ ଆର୍ଥିକବର୍ଷରେ ଉପାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକଙ୍କ ହାତ ପାଆନ୍ତାରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ସେବା ପହଁଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ମୋବାଇଲ ବ୍ୟାଙ୍କିଂ ସେବା। ଏଥିପାଇଁ ୬୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆସିଥିଲା। ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ସମବାୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ସବୁ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛି ବୋଲି ଦର୍ଶାଇଛି। ତେବେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି, ୬୦  କୋଟି ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ସେବା ବର୍ଷ କେତେଟା ଭିତରେ ବାଟବଣା ହୋଇଗଲା କେମିତି ?

Previous ArticleNext Article

Send this to a friend