ଯୋଡା ଶିଶୁକନ୍ୟାଙ୍କ ପାଇଁ ଆଶା ଉଦୟ, ସେପଟେ ଏମ୍ସରେ ଚାଲିଲା ଜଗା, ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡିଓ  

jaga

ଭୁବନେଶ୍ୱର/କଟକ(ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର):କଟକ ଶିଶୁଭବନରେ ଚିକିତ୍ସିତ ନୟାଗଡ଼ର ଯୋଡ଼ାପେଟ ଶିଶୁ ଗଙ୍ଗା-ଯମୁନାଙ୍କୁ ନେଇ  ଚର୍ଚ୍ଚା। ଦୁଇ ନବଜାତକଙ୍କୁ ଆଜି ଆଇସିୟୁକୁ ନିନାଯିବା ସହ ବିଭିନ୍ନ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି।  ଡାକ୍ତରଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ଜଗା-କାଳିଆଙ୍କ ଭଳି ଏ ଦୁହିଁଙ୍କୁ ବି ଅଲଗା କରିହେବ। ସେପଟେ ଆଜି  ଏମ୍ସରୁ ଆସିଛି ଓ୍ୱାକର ସହାୟତାରେ ଜଗା ଚାଲୁଥିବାର ଖବର।

ନିଜ ବଳରେ ନହେଲେ ନାଇଁ ଓ୍ୱାକର  ସାହାଯ୍ୟରେ ଆଗକୁ ବଢୁଛି ସେ । ସେପଟେ ଭାଇ କାଳିଆ ବି ସୁସ୍ଥ ହେଉଛି।  ଆଉ ଏପଟେ କଟକ ଶିଶୁ ଭବନରେ ଚିକିତ୍ସା ବିଜ୍ଞାନର ଆଉ ଏକ ଚମତ୍କାର ଅପେକ୍ଷାରେ  ନୟାଗଡ଼ର ଦୁଇ କଅଁଳ ଶିଶୁ କନ୍ୟା ଗଙ୍ଗା-ଯମୁନା।  ଦୁଇ ଭଉଣୀଙ୍କ ସୁସ୍ଥ ମନାସୀ  ନୟାଗଡ଼ରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ବି ଚାଲିଛି।  ଡାକ୍ତରଙ୍କ ମତରେ ପେଟଯୋଡ଼ା ଏ ଶିଶୁଙ୍କ  ଦେହରେ ବି ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ସମ୍ଭବ।  ତା ବି ଖୁବ୍ ଆହ୍ୱାନ ଭରା।

ଜଟିଳ କାରଣ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ  ଜଣାପଡ଼ିନି।  ଏ ଦୁଇ ଶିଶୁଙ୍କ ପେଟ ସହ ଶରୀର ଭିତରର ଅନ୍ୟ କେଉଁ ଅଂଗ ଯୋଡ଼ି  ହୋଇଛି ଡାକ୍ତର ସନ୍ଦେହ କରୁଛନ୍ତି।  ହୁଏତ ଦୁହିଁଙ୍କ ହୃତପିଣ୍ଡ ଓ ଖାଦ୍ୟନଳୀ ଯୋଡ଼ି  ହୋଇଥାଇ ପାରେ।  ତେଣୁ ଚାଲିଛି ପରୀକ୍ଷା ନୀରିକ୍ଷା।  ଆଜି ସିଟି ସ୍କାନ୍ ଓ ଅଲ୍‌ଟ୍ରା ସାଉଣ୍ଡ ପରେ ଉଭୟଙ୍କୁ ଆଇସିୟୁକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି।  ଆଗକୁ ଅନେକ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ।   ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ଯାହା କିଛି ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବ ବୋଲି ଶିଶୁ ଭବନ ଅଧୀକ୍ଷକ ଡାକ୍ତର ସରୋଜ ଶତପଥୀ କହିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପଟେ ଜଗା-କାଳିଆଙ୍କ ଭଳି ଗଙ୍ଗା-ଯମୁନାଙ୍କ ସମସ୍ତ ଉଚ୍ଚତର ଚିକିତ୍ସାଭାର ବହନ  କରିବାକୁ ଭରସା ଦେଇଛନ୍ତି ସରକାର । ତେଣୁ ବାପା ଅଶୋକ ଦତ୍ତ ବି ଆଶାବାଦୀ ସବୁ  କିଛି ଭଲ ହେବ। ଶିଶୁଭବନରେ ପୂର୍ବରୁ ୨୦୦୩ରେ ଏକ ଯୋଡ଼ାପେଟ ଶିଶୁଙ୍କ ସଫଳ  ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ହୋଇଥିଲା।  ତେଣୁ ଗଙ୍ଗା-ଯମୁନା ବି ଅଲଗା ହୋଇ ନୂଆ  ଜୀବନ ଜିଇଁବେ।   ସେଇ ଆଶାରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା।

Previous ArticleNext Article

Send this to a friend