କାମ ଦେଲାନି ସୁରକ୍ଷା କବଚ: ମାଓ ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୯ ଯବାନ ସହିଦ୍, କେମିତି ଥିଲା ଘଟଣାକ୍ରମ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,(ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): କାମ ଦେଲାନି କବଚ। ଲାଲବାହିନୀର ଭୟଙ୍କର ଆଇଇଡି ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଧୁଳିସାତ୍ ହେଇଗଲା ସିଆରପିଏଫର ଏକ MINE PROTECTED VEHICHLE। ଛତିଶଗଡ଼ ସୁକମାର ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ଉପରେ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଏଇ ହମଲାରେ ୯ ଜଣ ଯବାନ ସହିଦ ହେବା ସହ ୫ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସହିଦ ଯବାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ଓଡ଼ଆ ଅଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ନାଁ ମନୋରଞ୍ଜନ ଲେଙ୍କା  । ସହିଦ ମନୋରଞ୍ଜନଙ୍କ ଘର ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲା ବ୍ରହ୍ମଗିରି ରେବଣା ନୂଆ ଗାଁରେ ।  ଏହି ଖବର ପ୍ରଚାରିତ ହେବା ପରେ ସହିଦ ମନୋରଞ୍ଜନଙ୍କ ଗାଁରେ ଶୋକର ଛାୟା ଖେଳିଯାଇଛି।  ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ସହିଦ ମନୋରଞ୍ଜନ ବାପାଙ୍କ ଶ୍ରାଦ୍ଧ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗ ଦେବାକୁ ଗାଁକୁ ଛୁଟିରେ ଆସି ଗତ ରବିବାର ଛତିଶଗଡ଼ ଫେରିଯାଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ଗତକାଲି ଡ୍ୟୁଟିରେ ଜଏନ୍ କରିଥିବା ବେଳେ ମାଟି ମା ପାଇଁ ଆଜି ସହିଦ୍ ହୋଇଥିଲେ ମନୋରଞ୍ଜନ।

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ସୁକମା ଜିଲ୍ଲା କିସ୍ତାରାମ ଜଙ୍ଗଲରେ ବଡ଼ ଧରଣର ମାଓ ଗତିବିଧିର ଖବର ପାଇ ଏଇ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅପରେସନ୍‌ରେ ଥିଲେ ସିଆରପିଏଫ୍ ।  ଆଜି ସକାଳେ ସିଆରପିଏଫରେ ଗୋଟିଏ ଟିମ୍ ସହ ନକ୍ସଲଙ୍କ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲା । ହେଲେ ସେମାନଙ୍କୁ ଭଗେଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ ସିଆରପିଏଫ୍ ଟିମ୍।  କିନ୍ତୁ ଏହାପରେ ଦିନ ପ୍ରାୟ ୧୨ଟା ବେଳକୁ ପୁଣି ଶକ୍ତି ସଂଚୟ କରି ସିଆରପିଏଫରେ ଗୋଟିଏ ଟିମ୍ ଉପରେ ହମ୍‌ଲା କରିଦେଲେ ।

ଶହେରୁ ଅଧିକ ମାଓବାଦୀ ଆଇଇଡି ବ୍ଲାଷ୍ଟ କରି ଉଡ଼ାଇଦେଲେ । ଯବାନ ମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଉଥିବା ଏହି ମାଇନ୍ ପ୍ରୋଟେକ୍ଟେଡ ଭେଇକିଲ୍ ଖିନଭିନ୍‌ ହୋଇ ଉଡ଼ିଯାଇଥିଲା। ପରେ ଯବାନମାନଙ୍କୁ  ରାୟପୁର ହସ୍ପିଟାଲକୁ  ନିଆଯାଇଛି। ମାଓ ଅପରେସନ୍‌ରେ ଯବାନଙ୍କ ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷାକବଚ କୁହାଯାଉଥିବା ମାଇନ୍ ପ୍ରୋଟେକ୍ଟେଡ ଭେଇକିଲ୍ ବା ଏମ୍ପିଭି ଯେ, ଆଉ ସୁରକ୍ଷିତ ନୁହେଁ, ଇଏ ତା’ର ପ୍ରଥମ ପ୍ରମାଣ ନୁହେଁ । ୨୦୦୮ ଜୁଲାଇ ୧୬ରେ ମାଲକାନଗିରି କାଲିମେଳା ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ବି ଲାଲବାହିନୀ ଏମିତି ଏକ ଆଣ୍ଟି ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍ ଗାଡ଼ିକୁ ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଉଡ଼ାଇ ଦେଇଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରେ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ ଓଡ଼ିଶା ପୋଲିସ୍‌ର ୧୭ ଜଣ ଯବାନ । ତେଣୁ ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ମାଓ ଅପରେସନ୍‌ରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବା ଏମ୍ପିଭିର ପ୍ରତିରୋଧୀ କ୍ଷମତା ଓ ଏହାର ବିକଳ୍ପକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।

କାମ ଦେଲାନି କବଚ

କାମ ଦେଲାନି କବଚ, ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ସହିଦ୍ ହେଲେ ୯ ଯବାନ

Posted by Odisha Reporter on 13 मार्च 2018

Previous ArticleNext Article

Send this to a friend