ଟ୍ରାଇବାଲ୍‌ କୁଇନ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିଲେ ପଲ୍ଲବୀ: ୨୦ ଜଣ ସୁନ୍ଦରୀଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇ ହେଲେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ

ଭୁବନେଶ୍ୱର(ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ଆଦିବାସୀ ମହିଳା ମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଉତ୍କଳ ମଣ୍ଡପରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି କଳିଙ୍ଗ ଟ୍ରାଇବାଲ କୁଇନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା। ଆଦିରାଣୀ କଳିଙ୍ଗ ଗୌରବ ଅନୁଷ୍ଠାନ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ଏହି ଜାତୀୟ ସ୍ତରୀୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ଗ୍ରାଣ୍ଡ ଫାଇନାଲରେ ରାଜ୍ୟ ଓ ରାଜ୍ୟ ବାହାରର ୨୦ ଜଣ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ। ଏଥିରେ ଆଦିବାସୀ ମାନଙ୍କ ବେଶଭୁଷା, ସଂସ୍କୃତି, ପରମ୍ପରା, ନୃତ୍ୟ ଓ ସଂଗୀତ ପ୍ରଭୃତି ଉପରେ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ତେବେ ଶେଷରେ ଆଦିରାଣୀ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିଥିଲେ କୋରାପୁଟର ପଲ୍ଲବୀ ଦୁରୁଆ। ସେହିଭଳି ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲାର ପଞ୍ଚମୀ ମାଝି ପ୍ରଥମ ରନର୍ସ ଅପ ଓ ମୟୁରଭଞ୍ଜର ରଶ୍ମିରେଖା ହାଁସଦା ଦ୍ୱିତୀୟ ରନର୍ସ ଅପ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ପୋଲିସ ଡିଜି ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦ ଶର୍ମା, ପ୍ରଶାସକ ରାଜେଶ ପ୍ରଭାକର ପାଟିଲ ଓ ବାଲି ଦ୍ୱିପରୁ ଆସିଥିବା କଳିଙ୍ଗ -ବାଲି ସଂଗମ ଅନୁଷ୍ଠାନର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଅଗସ ଇନ୍ଦ୍ର ଉଦ୍ଦୟନ ପ୍ରଭୃତି ୯ ଜଣ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କଳିଙ୍ଗ ଆଇକନିକ୍ ଆୱାଡ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଆଦିବାସୀ ମହିଳା ମାନଙ୍କୁ ସଶକ୍ତି କରଣ ସହିତ ସମାଜର ମୁଖ୍ୟସ୍ରୋତରେ ସାମିଲ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ କରି ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ଆୟୋଜନ କରିଛି କଳିଙ୍ଗ ଗୌରବ ଅନୁଷ୍ଠାନ।

Previous ArticleNext Article

Send this to a friend