ଦେଖିବାକୁ ସୁନ୍ଦର ଏ ନଦୀ ଓ ହ୍ରଦ: ହେଲେ ପାଣିରେ ଭରି ରହିଛି ବିଷ, ଛୁଇଁଲେ ଚାଲିଯିବ ଜୀବନ

danger-lake

ନଦୀ ଓ ହ୍ରଦ ପ୍ରକୃତିର ଅନନ୍ୟ ଉପହାର। କାହାକୁ ବା ଭଲ ନ ଲାଗିବ ଏହା କୂଳରେ ସମୟ ବିତାଇବାକୁ। ନଦୀ ହେଉ କି ହ୍ରଦ ଏଠାରେ ଗାଧଇବା, ମାଛ ଧରିବା ଓ ବୋଟିଂ କରିବାର ମଜା ନିଆରା। ହେଲେ ଏମିତି କିଛି ନଦୀ ଓ ହ୍ରଦ ଅଛି, ଯାହା ଦୂରରୁ ଦେଖିବାକୁ ସୁନ୍ଦର ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ସ୍ପର୍ଶ ଆପଣଙ୍କୁ ଭୟଙ୍କର ସ୍ଥିତିରେ ପକାଇ ଦେବ। ଏପରିକି ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନ ବି ଚାଲିଯାଇପାରେ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏମିତି କିଛି ନଦୀ ଓ ହ୍ରଦ ସମ୍ପର୍କରେ।

THE BOILING LAKE
ଦି ବଏଲିଙ୍ଗ ଲେକ୍

ଦି ବଏଲିଙ୍ଗ ଲେକ୍, ଡେ।ମିନିକା: କାରବିଆଇ ଦେଶର ଡେ।ମିନିକାରେ ରହିଛି ଏହି ହ୍ରଦ। ଏହାକୁ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ହ୍ରଦର ଆଖ୍ୟା ଦିଆଯାଇଛି। ଏହା ଫୁଟନ୍ତା ହ୍ରଦ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ପରିଚିତ। କାରଣ ହ୍ରଦ ପାଣିର ତାପମାତ୍ର ୧୯୪ ଡିଗ୍ରୀ ଫାରେନାଇଟ ରହିଥାଏ। ଏଥିରୁ ଜାଣି ପାରୁଥିବେ ଏହି ହ୍ରଦ ପାଖକୁ ଗଲେ ଆପଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା କ’ଣ ହେବ।

RIO TINTO, SPAIN
ରିଓ ଟିନ୍ ଟୁ

ରିଓ ଟିନ୍ ଟୁ, ସ୍ପେନ: ଦୂରରୁ ଦେଖିବାକୁ ଏହି ହ୍ରଦଟି ବହୁତ ସୁନ୍ଦର। ହେଲେ ଏହା ପାଖକୁ ଯିବା ମୃତ୍ୟୁକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ସହ ସମାନ। କାରଣ ଏହାର ପାଣିରେ ଭରି ରହିଛି ଏସିଡ଼। ନାସାର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହାର ଯାଞ୍ଚ କରିଥିଲେ। ଯେଉଁ ରିପୋର୍ଟ ଆସିଥିଲା ତାହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପରି। ନାସା ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ହ୍ରଦ ପାଣିର ତାପମାତ୍ରା ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର ତାପମାତ୍ରା ସହ ସମାନ।

LAKE NATRON, TANZANIA
ନାଟ୍ରୋନ ହ୍ରଦ

ନାଟ୍ରୋନ ହ୍ରଦ, ତନଜାନିଆ: ଦୁନିଆରେ ଗେ।ଲାପି ହ୍ରଦ ନାମରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଏହି ହ୍ରଦ ପାଖକୁ ମଧ୍ୟ ଆପଣ ଯାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ। କାରଣ ଏହାର ତାପମାତ୍ରା ୧୪୦ ଡିଗ୍ରୀ ଫାରେନାଇଟ୍‌। ହ୍ରଦର ପାଣିରେ ଲୁଣ ଓ ସେ।ଢାର ମିଶ୍ରଣ ରହିଛି। ଏହି କାରଣରୁ ଏହାର ତାପମାତ୍ରା ଏତେ ଅଧିକ।

THE BERKELEY PIT, MONTANA
ଦି ବେରକେଲି ପିଟ

ଦି ବେରକେଲି ପିଟ, ମେ।ଣ୍ଟାନା: ଏହି ହ୍ରଦର ପାଣିରେ ଏସିଡିକ ୱାଟର ଓ ଅନ୍ୟ କେମିକାଲ ଭରି ରହିଛି। ଏଠାକୁ ପ୍ରଥମେ ବହୁ ଲୋକ ବୁଲିବାକୁ ଆସୁଥିଲେ ଓ ମଜା ବି ଉଠାଉ ଥିଲେ। ହେଲେ ପାଣି ଖରାପ ହେବା ପରେ ଏଠାକୁ ଲୋକଙ୍କ ଆସିବାକ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି।

MONO LAKE, CALIFORNIA
ମେ।ନୋ ହ୍ରଦ

ମୋନେ। ହ୍ରଦର ଜଳରେ ଲୁଣ ଓ ସେ।ଢା ମିଶି ରହିଛି। ଏହାର ପାଣି ଦେଖିବାକୁ ବହୁତ ସ୍ୱଚ୍ଛ, ହେଲେ ଏଥିରେ କାର୍ବୋନେଟ୍‌ ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ରହିଛି। ତେଣୁ ଏହାର ପିଏଚ୍ ଭ୍ୟାଲୁ ୧୦ ରହିଛି ।

LAKE NYOS, CAMEROON
ନୟୋସ ହ୍ରଦ

ନୟୋସ ହ୍ରଦ, କାମେରୁନଆଗ୍ନୟଗିରିରୁ ସୃଷ୍ଟି ଏହି ହ୍ରଦ। ଏହାର ପଣିରେ କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ରହିଛି। ୧୯୮୬ ମସିହାରେ ହ୍ରଦ ଆଖପାଖରେ ରହୁଥିବା ପ୍ରାୟ ୧୭୦୦ ଲୋକ ରାତିରେ ଶୋଇଥିଲେ। ଏହା ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନର ଶେଷ ରାତି ହୋଇଯାଇଥିଲା। କାରଣ ରାତିର ଅନ୍ଧାରରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଜୀବନ ଚାଲିଯାଇଥିଲା। ଶ୍ୱାସରୁଦ୍ଧ ହୋଇ ସମସ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା କୁହାଯାଇଥିଲା।

CITARUM RIVER, INDONESIA
କିତାରୁମ ନଦୀ

କିତାରୁମ ନଦୀ, ଇଣ୍ଡେ।ନସିଆଏହା ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଦୁଷିତ ନଦୀ। ଏହି ନଦୀରେ ଲେଡ, କ୍ରେ।ମିୟମ, କୋଡମିୟମ ଓ ପେଷ୍ଟିସାଇଡ ରହିଛି। ଏହାର ପାଣି  ବ୍ୟବହାର କରିବା ମୃତ୍ୟୁକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ସହ ସମାନ।

LAKE KARACHAY, RUSSIA
କରଚାୟ ହ୍ରଦ

କରଚାୟ ହ୍ରଦ, ଋଷଏହା ଋଷର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଦୁଷିତ ସ୍ଥାନ। ଏହି ହ୍ରଦର ପାଣିରେ ରେଡିଓଏକ୍ଟିଭ୍‌ର ମାତ୍ରା ବହୁତ ଅଧିକ।

Previous ArticleNext Article

Send this to a friend