ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କୁ ଦାମଙ୍କ ହେୟଜ୍ଞାନ: କହିଲେ-ଭୁଲ କରିନି, କ୍ଷମା ମାଗିବାର ଚାନ୍ସ ନାହିଁ

ଭୁବନେଶ୍ୱର(ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ବିବାଦୀୟ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହୁଥିବା ମନ୍ତ୍ରୀ ଦାମୋଦର ରାଉତ ପୁଣି ଏକ ବିବାଦରେ ଛନ୍ଦି ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି। ଏଥର ସେ ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦେଇଛନ୍ତି ଆପତ୍ତିଜନକ ମନ୍ତବ୍ୟ। ମାଲକାନଗିରି ମାଲ୍ୟବନ୍ତ ମହୋତ୍ସବରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ସେ ଏପରି ବିବାଦୀୟ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ। ଏହାକୁ ନେଇ ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଦାମଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଦାବିରେ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି ବ୍ରାହ୍ମଣ ସମାଜର ଲୋକେ। ଏପରିକି କ୍ଷମା ମାଗିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ଦାମ କ୍ଷମା ମାଗିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଆଜି ରୋକଠୋକ୍‌ କହିଛନ୍ତି।

ଦାମ କହିଛନ୍ତି-“କିଛି ଭୁଲ କରିନି। ତେଣୁ କ୍ଷମା ମାଗିବାର ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁନି। ପୁରୀ ବ୍ରାହ୍ମଣ ଯଦି ଭିକ୍ଷା ନିଅନ୍ତିନି, ତାହାହେଲେ କଣ ଟିକସ ନିଅନ୍ତି କି? ମାତ୍ର ରାଜନୈତିକ ଫାଇଦା ପାଇଁ ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ବୁନିଆଦ ଓ ସଂସ୍କୃତିକୁ ନେଇ ଖେଳ ଖେଳନ୍ତି, ମୁଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଭଲ ପାଏନାହିଁ।”

ସେ କହିଛନ୍ତି-“ଓଡ଼ିଶା ହେଉଛି ଏକ କୃଷିପ୍ରଧାନ ରାଜ୍ୟ। ଆଦିବାସୀମାନେ କୃଷି ବୃତ୍ତିକୁ କେଉଁକାଳରୁ ଜାବୁଡ଼ି ଧରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଝରଣା ପାଣି ପିଇ ମରିଯିବେ ପଛେ କାହା ପାଖରେ ହାତ ପାତିବେ ନାହିଁ। ଅପରପକ୍ଷରେ ବ୍ରାହ୍ମଣମାନଙ୍କୁ ଆମେ ସମ୍ମାନ ଦେଉଛୁ। ସେମାନେ ଧର୍ମ କାମ କରନ୍ତି ବୋଲି ଭିକ୍ଷା ମାଗିଲେ ମଧ୍ୟ ଆମେ ସମ୍ମାନର ସହିତ ଦେଇଥାଉ। କିନ୍ତୁ ଆଦିବାସୀ କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭିକ ମାଗନ୍ତି ନାହିଁ।”

ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି-“ଧର୍ମ ହିଁ ବିଶ୍ୱାସ। ଆମର ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି ବ୍ରାହ୍ମଣମାନେ ଉଚ୍ଚ ବର୍ଣ୍ଣର। ସେମାନେ ଆଶୀର୍ବାଦ କଲେ ଆମର ଉପକାର ହୁଏ। ତେଣୁ ସେମାନେ ଯେତେବେଳେ ଭିକ ମାଗନ୍ତି, ଆମେ ଆନନ୍ଦରର ସହ ଦେଇଥାଉଁ। କିନ୍ତୁ ଆଦିବାସୀମାନେ ପେଟ ପୋଡ଼ିଗଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭିକ ମାଗନ୍ତି ନାହିଁ।”

ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କୁ ନେଇ ମନ୍ତ୍ରୀ ଦାମ ରାଉତଙ୍କ ବିବାଦୀୟ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ନେଇ ତେଜିବାରେ ଲାଗୁଛି ବିରୋଧ। ପୁରୀରେ ଦାମଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ଭତ୍ସର୍ନା କରିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ବୈଦିକ ବ୍ରାହ୍ମଣ ପରିଷଦ ଓ ମୁକ୍ତି ମଣ୍ଡପ ବ୍ରାହ୍ମଣ ମହସଭା। ଦାମଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଦାବି ସହ ତାଙ୍କ ଫଟୋକୁ ପୋଡ଼ିଛନ୍ତି। ଆଗକୁ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜୋରଦାର କରାଯିବ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ବ୍ରାହ୍ମଣ।

Previous ArticleNext Article

Send this to a friend