ପାଣ୍ଡିଆନଙ୍କ ନାମରେ ହାଇକୋର୍ଟରେ ମାମଲା: ଫୋନ୍ କରି ପଚାରିବାରୁ ଏମିତି ଆସିଲା ଉତ୍ତର

କଟକ,(ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସଚିବ ଭି.କାର୍ତ୍ତିକେୟ ପାଣ୍ଡିୟାନଙ୍କ ଆଉ ଏକ କାରନାମା। ଏଥର ସଂପର୍କୀୟ ସଂପୃକ୍ତ ଥିବା ସଂସ୍ଥା ପ୍ରତି ଅହେତୁକ ଅନୁକମ୍ପା ପ୍ରଦର୍ଶନ ନେଇ ପାଣ୍ଡିଆନ୍‌ଙ୍କ ନାଁରେ ଆସିଛି ସାଙ୍ଘାତିକ ଅଭିଯୋଗ।  ମାନା ଟ୍ରଷ୍ଟ ନାମକ ଏକ ସଂସ୍ଥାକୁ ବିନା ଟେଣ୍ଡରରେ ଆହାର ଓ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଯୋଗାଣ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯିବା ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ପାଣ୍ଡିଆନଙ୍କ ସହ ଅନ୍ୟ ୯ ଜଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଦାୟର ହୋଇଛି ଜନସ୍ୱାର୍ଥ୍ୟ ମାମଲା। ଭାରତୀୟ ବିକାଶ ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏହି ଜନସ୍ୱାର୍ଥ୍ୟ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ପାଣ୍ଡିଆନଙ୍କ ସହ ଅନ୍ୟ ୯ ଜଣଙ୍କୁ ପକ୍ଷଭୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ଆବେଦନକାରୀ। ଏଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ପାଣ୍ଡିଆନ୍ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଥିବା ବେଳେ ୨୦୧୦ରେ ମାନା ଟ୍ରଷ୍ଟ ନାମକ ହାଇଦ୍ରାବାଦ୍ର ଏକ ସଂସ୍ଥାକୁ ବିନା ଟେଣ୍ଡରରେ ଗଞ୍ଜାମ ସମେତ ୧୭ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଆହାର ଓ ୩ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ-ଏମ୍ଡିଏମ୍ ଯୋଗାଣ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିଲା।  ଏଇ ସଂସ୍ଥାର ମୁଖ୍ୟ ଲୀନା ଯୋଶେଫ୍, ପାଣ୍ଡିଆନଙ୍କ ସଂପର୍କୀୟ ଭଉଣୀ ବୋଲି ଏଥିରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି।

ଏପରିକି ମାନା ଟ୍ରଷ୍ଟକୁ ମାଗଣାରେ ଏକ ଘର ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି।  ଯାହାର ମାସିକ ଭଡ଼ା ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ହେବ।  ଏ ବାବଦକୁ ସରକାରୀ ରାଜକୋଷ ଗତ ୮ ବର୍ଷରେ ୪୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ସହିଥିବା ଆବେଦନରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି।  ୩୩ ହଜାର ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ମିଡ୍ଡେ ମିଲ୍ ଏବଂ ୨୯ ହଜାର ୧୫୦ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆହାର ଯୋଗାଣ ଲାଗି ଓଡ଼ିଶାର ସଂସ୍ଥା ବଦଳରେ ରାଜ୍ୟ ବାହାର ସଂସ୍ଥାକୁ କେଉଁ ସ୍ୱାର୍ଥ ସାଧନ ଲାଗି ବିନା ଟେଣ୍ଡରରେ ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି ଆବେଦନକାରୀ।  ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଓ ଆହାର ଯୋଗାଣରେ ଅନିୟମିତତା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ରାଜକୋଷରୁ ବିପୁଳ ରାଜସ୍ୱ କ୍ଷତି ହୋଇଥିବା ଆବେଦନରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି।  ସେହିପରି ଲୀନା ୟୁସୁଫ୍ କିଏ? ପାଣ୍ଡିଆନଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କ ସଂପର୍କ କଣ, କେଉଁଥିପାଇଁ ବିନା ଟେଣ୍ଡରରେ ଏହି ସଂସ୍ଥାକୁ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଓ ଆହାର ଯୋଗାଣ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଗଲା, ଏ ସବୁର ସିବିଆଇ କିମ୍ବା ହାଇକୋର୍ଟ ବିଚାରପତିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତଦନ୍ତ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଆବେଦନକାରୀ। ଏ ସଂପର୍କରେ ଆମେ ପାଣ୍ଡିଆନଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପାଇଁ ସଚିବାଳୟ ତୃତୀୟ ମହଲା ସ୍ଥିତ ପାଣ୍ଡିଆନଙ୍କ ଅଫିସକୁ ଫୋନ୍ କରିଥିଲୁ।  ତେବେ ସେ ଅନୁପସ୍ଥିତ ଥିବା କହିଥିଲେ ଅଫିସ୍ କର୍ମଚାରୀ।

ପୂର୍ବରୁ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଥିବାବେଳେ ପାଣ୍ଡିଆନ୍ ତାଙ୍କୁ ଦୁଇ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ମାଗିବା ନେଇ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ  ଆସ୍କାର ତତ୍କାଳୀନ ଡିଆଇ ଥିବା ଲକ୍ଷ୍ମୀନାରାୟଣ ଦାସ । ଏ ଅଭିଯୋଗକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଥମି ନ ଥିବା ବେଳେ ସେଥିରେ ଯୋଡ଼ି ହୋଇଯାଇଛି ଅହେତୁକ ଅନୁକମ୍ପା ପ୍ରଦର୍ଶନର ଆଉ ଏକ ବିବାଦ।

Previous ArticleNext Article

Send this to a friend