ଚିତା ଭଳି ଦୌଡ଼ିକି ଆସିଲେ, ମରଣ ମୁହଁରୁ ବଞ୍ଚେଇ ଦେଲେ

sachin

 

ମୁମ୍ବାଇ:  ଅନେକ ସମୟରେ ଜୀବନକୁ ଖାତିର ନକରି ଲୋକମାନେ ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ଚଢୁଥିବା ଓ ଓହ୍ଲାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ।  ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଅନେକ ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାରେ ପକାଇଥାଏ। ହାତଗୋଡ ହରେଇବା ସହ ଅନେକ ଜୀବନ ହରେଇବା ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ। ଏତେ ସବୁ ଭୟଙ୍କର ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିଲା ପରେ ଓ ଦୁର୍ଘଟଣା ବିଷୟରେ ଶୁଣିଲା ପରେ ବି ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ଲୋକଙ୍କ ଚଢିବା ଓ ଓହ୍ଲାଇବା ଅଭ୍ୟାସ ଯାଉନି। ପୁଣି ଏମିତି ଏକ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ମୁମ୍ବାଇର ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ ଷ୍ଟେସନରେ। ୫ ବର୍ଷର ଝିଅଟି ଟ୍ରେନ୍‌ ଚକାତଳେ ରପଡ଼ିଯିବାରୁ ଅଳ୍ପକେ ରକ୍ଷା ପାଇ ଯାଇଛନ୍ତି। ଯଦି ସଚିନ୍‌ ସେ ସମୟରେ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ନଥାଆନ୍ତେ, ତାହେଲେ ହୁଏତ ପିଲାଟିର ଜୀବନ ଚାଲିଯାଇଥାଆନ୍ତା।

ଏବେ ଆପଣ ଭାବୁଥିବେ କି ଏହି ସଚିନ୍‌ କିଏ?  ସଚିନ୍‌  ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ପୋଲିସ୍‌ର ଜଣେ ଯବାନ। ତାଙ୍କ ଯୋଗୁ  ପିଲାଟିର ଜୀବନ ବଞ୍ଚିଯାଇଥିଲା।

କଥା ହେଉଛି ମୁମ୍ବାଇର ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ ରେଲୱେ ଷ୍ଟେସନରେ ଜଣେ ମହିଳା ତାଙ୍କର ପାଞ୍ଚବର୍ଷର ଝିଅଟି ସହ ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ଚଢିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲା। ସେତିକିବେଳେ ଝିଅଟିର ହାତ ତା’ ମା’ ହାତରୁ ଛାଡି ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଝିଅଟିର ଗୋଡ଼ ବି ଖସି ଯାଇଥିଲା ଓ ସେ ଟ୍ରେନ୍‌ ତଳକୁ ଖସିଯିବାକୁ ବସିଥିଲା। ସେ ସମୟରେ ହଠାତ ସଚିନ୍‌ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଆସି ଝିଅଟିକୁ ବଞ୍ଚେଇ ଦେଇଥିଲେ। ସେହି ୫ ବର୍ଷର ଝିଅପାଇଁ ସଚିନ୍‌ କେଉଁ ‘ସିଙ୍ଘମ’ଠାରୁ କମ୍‌ ନୁହଁନ୍ତି।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ପୋଲିସ୍‌ ଯବାନ ସଚିନ୍‌ ପୋଲ୍‌ଙ୍କୁ ଏଥିପାଇଁ  ଯେତେ ପ୍ରଶଂସା କଲେ ବି କମ୍‌ ପଡ଼ିବ। ରେଳ ମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୁଷ୍‌ ଗୋଏଲ୍‌ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। ଏହା ସହ ସେ ଏକ ଭିଡିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପୋଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିର ସଚିନ୍‌ ଝିଅଟିରେ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

 

 

Previous ArticleNext Article

Send this to a friend