ଭାରତ-ଆମେରିକା ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ଅର୍ଥନୈତିକ ସହଯୋଗ ବୃଦ୍ଧି ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ରିଚାର୍ଡଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ୱ

america-rastrdutaଭୁବନେଶ୍ୱର: ଭାରତ-ଆମେରିକା ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ଅର୍ଥନୈତିକ ସହଯୋଗ ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛନ୍ତି ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ରିଚାର୍ଡ ଆର. ବର୍ମା। ଓଡ଼ିଶା ଆସିଥିବା ବର୍ମା ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଇଣ୍ତୋ ଆମେରିକାନ୍ ଚାମ୍ୱର ଅଫ୍ କମର୍ସର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସହ ମତ ବିନିମୟ କରିଛନ୍ତି। କେଉଁ କେଉଁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସଂପର୍କ ବୃଦ୍ଧିର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି, ସେନେଇ ବୈଠକରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଛି।

ଓଡିଶାରେ ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠାର ଯଥେଷ୍ଟ ସମ୍ଭାବନା ରହିଥିବା ଏବଂ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ ଲାଗି ଓଡ଼ିଶା ଏକ ପ୍ରକୃଷ୍ଠ ସ୍ଥାନ ବୋଲି ବୈଠକରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ଶିଳ୍ପପତିମାନେ ବର୍ମାଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇଥିଲେ।

ପରେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ସଚିବାଳୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରିଥିଲେ। ଓଡ଼ିଶା-ଆମେରିକା ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ଶିକ୍ଷାକ୍ଷେତ୍ରରେ ସହଯୋଗ ନେଇ  ଦୁହିଁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା।  ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଓଡ଼ିଶାର ନୂତନ ଶିଳ୍ପନୀତି ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିବା ସହିତ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତି ବିଦ୍ୟା ଓ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଶିଳ୍ପର ବିକାଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆମେରିକାର ସହଯୋଗକୁ ବ୍ୟାପକ କରିବା ଉପରେ ମତ ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ସହିତ ଶିକ୍ଷା ଓ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଆମେରିକା ଓ ଓଡ଼ିଶା ମଧ୍ୟରେ ସହଯୋଗ ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ।

ଆମେରିକା ଦୂତାବାସର ଅଧିକାରୀ ଓ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଶାସନ ମଧ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ବୈଠକ କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି।

ବୈଠକରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ, ଶିଳ୍ପ, ଶକ୍ତି ଓ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତି ବିଭାଗର ପ୍ରମୁଖ ସଚିବମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।