୭୩ ବର୍ଷ ପରେ ଏଲଓସିର ୩ ଗାଁରେ ପହଞ୍ଚିଲା ବିଜୁଳି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦୀର୍ଘ ୭୩ ବର୍ଷ ଧରି ଅନ୍ଧାରରେ ରହୁଥିବା ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ପ୍ରାୟ ୧୪ ହଜାର ଲୋକ ଶେଷରେ ବିଜୁଳି ପାଇଛନ୍ତି। ପାକିସ୍ତାନ ସୀମାକୁ ଲାଗି ରହିଥିବା କୁପୱାଡାର ୩ଟା ଗାଁରେ ପ୍ରାୟ ୧୪ ହଜାର ଲୋକ ବସବାସ କରନ୍ତି। ଦେଶ ସ୍ୱାଧୀନ ହେବାର ଏତେ ବର୍ଷ ପରେ ମଧ୍ୟ ଗାଁର ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ବିଜୁଳି ପହଞ୍ଚି ପାରି ନଥିଲା।

ସର୍ବଦା ପାକିସ୍ତାନ ଶେଲିଂର ଭୟ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଗାଁର ଲୋକମାନେ ରହିଥାଆନ୍ତି। ସେହିପରି ବରଫ ପାତ ଯୋଗୁ ଦୀର୍ଘ ୬ ମାସ ଧରି ଏଠାକାର ଲୋକ ବାହ୍ୟ ଜଗତରୁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇ ରୁହନ୍ତି।

ଏହି ଗାଁ ଗୁଡ଼ିକରେ ବିଜୁଳି ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ କଶ୍ମୀର ବିଜୁଳି ବିତରଣ କର୍ପୋରେସନ ଲିଃ ଦୀର୍ଘ ୨ ବର୍ଷ ହେଲା କାମ କରି ଆସୁଥିଲା। ଏବେ ଉକ୍ତ ଗାଁକୁ ୩୩ କେଭି ତାର ଟଣା ଯାଇଛି। ଏହାଦ୍ୱାରା କେରନ, ମୁଣ୍ଡିଆନ ଓ ପାତ୍ରୁ ଗାଁକୁ ବିଜୁଳି ମିଳି ପାରିଛି। କେରନ ହେଉଛି ଏଲଏଓସି ଠାରୁ ୫୦୦ ମିଟିର। ଏଠାରେ ବିଜୁଳି ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ୯୭୯ଟି ବିଜୁଳି ଖୁଣ୍ଟଠ ବିଛା ଯାଇଛି।

କଶ୍ମୀର ବିଜୁଳି ବିତରଣ କର୍ପୋରେସନ ଲିଃର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ମହମ୍ମଦ ଅଜିଜ ଅସାଦ କହିଛନ୍ତି, କରୋନା ଭାଇରସ ସ୍ଥିତି ଯୋଗୁ କାମ ଅଧିକ ଦ୍ରୁତଗତିରେ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥିଲା। କାରଣ ଆମେ ଅନ୍ୟ କାମରେ ନିୟୋଜିତ ଲୋକଙ୍କୁ ଉକ୍ତ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ସାମିଲ କରି ଦ୍ରୁତଗତିରେ କାମ ଆଗକୁ ନେଇଥିଲୁ।

ଏହି ଗାଁର ଲୋକମାନେ ସୋଲାର ପାୱାର କିମ୍ବା ଡିଜେଲ ଜେନେରେଟର ଦ୍ୱାରା ବିଜୁଳି ପାଉଥିଲେ। ୬ଟାରୁ ରାତି ୯ଟା ଯାଏ ସେମାନେ ଆଲୁଅ ପାଉଥିଲେ। ଏବେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଲୋକମାନେ ୟୁନିଟ ପିଛା ୨ରୁ ୩ ଟଙ୍କା ଦେଇ ବିଜୁଳି ସେବା ପାଇପାରିବେ। ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବିଜୁଳି ଆସି ଯାଇଥିବାରୁ ଅନେକ ଫାଇଦା ମିଳିବ।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ଚାଇନା ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ରହଣି ଉପରେ କଟକଣା ଲଗାଇବ ଆମେରିକା

କ’ଣ ଖାଇବେ, କ’ଣ ନ ଖାଇବେ, ଆଉ କିପରି ଖାଇବେ ଜାଣନ୍ତୁ…

ପଞ୍ଚଭୂତରେ ଲୀନ ହେଲେ ସ୍ୱର ସମ୍ରାଟ ବାଲସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ

‍‍୫୦ ଲକ୍ଷ ପାଖରେ ଦେଶରେ କରୋନା ସୁସ୍ଥଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୯୩,୪୨୦

ରାମ ମନ୍ଦିର ପରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଜମି ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ କୋର୍ଟ ପହଞ୍ଚିଲେ ଭକ୍ତ

ଏନସିବି ରାଡାରରେ କରଣ ଜୋହର, ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଲେ ମୋ ଘରେ ଡ୍ରଗ୍ସ ପାର୍ଟି ହୋଇନି

ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହତ୍ୟାର ଶିକାର ହେଲେ ମହିଳା, ଦୁଇ ଝିଅ ଗୁରୁତର

ସୋରିଷ ତେଲରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ତେଲ ମିଶ୍ରଣ ଉପରେ ଲାଗିଲା ରୋକ୍

‘ଟିକା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିବା ପୂର୍ବରୁ ବିଶ୍ୱରେ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇପାରେ’

ମିଳିତ ଜାତିସଂଘରେ କଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଲା ପାକ୍, ବର୍ଷିଲା ଭାରତ

ୟେସ ବ୍ୟାଙ୍କ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ରାଣା କପୁରଙ୍କ ୧୨୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଫ୍ଲାଟ ସିଜ୍‌

‘ମୋଦି ବି ମୋ ପୁଅ’ ବୋଲି କହିଲେ ଶାହୀନ ବାଗ ଦାଦି