ବେରୁଟ ବିସ୍ଫୋରଣ: ଚେନ୍ନାଇ ପ୍ରତି ସୃଷ୍ଟି ହେଲା ବିପଦ

ଚେନ୍ନାଇ : ଲେବାନନର ରାଜଧାନୀ ବେରୁଟ ବନ୍ଦରରେ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବେ ହୋଇଥିବା ଭୟଙ୍କର ବିସ୍ଫୋରଣ ସାରା ବିଶ୍ୱକୁ ଥରାଇ ଦେଇଥିଲା। ବନ୍ଦରରେ ଥିବା ୨୭୫୦ ଟନ୍‌ର ଆମୋନିୟମ ନାଇଟ୍ରେଟ୍ ଅତ୍ୟଧିକ ଉତ୍ତାପ ଓ ଚାପ କାରଣରୁ ବିସ୍ଫୋରଣ କରିବାରୁ ଭୟଙ୍କର ସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ୧୦୦ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ବେଳେ ୫ ହଜାର ଲୋକ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ପୂରା ସହର ଛିନଛତ୍ର ହୋଇଯାଇଛି।

ଏବେ ବେରୁଟ ଭଳି ସ୍ଥିତି ଚେନ୍ନାଇର ଏକ ବନ୍ଦରରେ ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। କାରଣ ଏଠାରେ ବିପୁଳ ପରିମାଣର  ଆମୋନିୟମ ନାଇଟ୍ରେଟ୍ ମହଜୁଦ ହୋଇ ରହିଛି। ଯାହା ଏବେ କଷ୍ଟମ ବିଭାଗର ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି।

ଚେନ୍ନାଇ ବନ୍ଦରରେ ୨୦୧୫ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରୁ ପ୍ରାୟ ୭୪୦ ଟନର ଆମୋନିୟମ ନାଇଟ୍ରେଟ୍ ମହଜୁଦ ହୋଇ ରହିଛି। ଏବେ ବେରୁଟ ବିସ୍ଫୋରଣ ପରେ ଏଗୁଡ଼ିକୁ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଖାଲି କରିବାକୁ କଷ୍ଟମ ବିଭାଗକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଏଥିସହ ବହୁ ଦିନରୁ ପଡ଼ି ରହିଥିବା ଏହି ଆମୋନିୟମ ନାଇଟ୍ରେଟକୁ  ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଇ-ଅକ୍ସନ ମାଧ୍ୟମରେ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ବନ୍ଦର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ବୋର୍ଡ ଅଫ ଇଣ୍ଡାଇରେକ୍ଟ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଏବଂ କଷ୍ଟମ (ସିବିଆଇସି) ବିଭାଗ ଏନେଇ ତତ୍ପରତା ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ୪୮ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ବନ୍ଦରରେ ଥିବା ଆମୋନିୟମ ନାଇଟ୍ରେଟ କେଉଁ ସ୍ଥିତିରେ ରହିଛି ଏହାର ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ଦେବାକୁ କଷ୍ଟମ ବିଭାଗକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି ସିବିଆଇସି। କେବଳ ଚେନ୍ନାଇ ନୁହଁ, ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ବନ୍ଦରର ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ସୁପର କିଙ୍ଗସ୍ ବିପକ୍ଷ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବେନି ବଟଲର୍

ବିଗତ ଚାରି ବର୍ଷରେ କେତେ ଜଣଙ୍କୁ ଭାରତର ନାଗରିକତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି?

ଦେହଜୀବୀଙ୍କୁ ସହଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

ନୌସେନାର ହେଲିକପ୍ଟର ବିଭାଗରେ ଦୁଇ ମହିଳା ଅଧିକାରୀ ସାମିଲ୍

ତବଲିଗି ଜମାତ ପାଇଁ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପିଛି: ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ

ଆଜି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ସହ ରାଇଜର୍ସ ଟକ୍କର

ମୁମ୍ୱାଇ ଏନସିବି ବିଲ୍ଡିଂରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ

ଡ୍ରଗ୍ସ ଲିଙ୍କ୍: ଏନସିବି ରାଡାରରେ ଆଉ ଜଣେ ବଲିଉଡ ଅଭିନେତ୍ରୀ

ଲାଲୁ ଜେଲରେ ଥାଇ ପ୍ରତିଦିନ ଫୋନରେ କଥା ହେଉଛନ୍ତି: ଆରଜେଡି ନେତା

ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଆଜିଠୁ ଖୋଲିଲା ତାଜମହଲ

ସୁପର୍‌ ଓଭରରେ ବାଜି ମାରିନେଲା ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସ

ଆଜିଠୁ ଏହି ସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ; ନିଜ ଇଚ୍ଛାରେ ଆସିବେ ପିଲା