ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଆପ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ: ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଚିଙ୍ଗାରି, କମାଲ କରୁଛି ଦେଶୀ ଟିକଟକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଟିକଟକ ଭଳି ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ବ୍ୟାନ୍ ଲଗାବା ପରେ ଭାରତରେ ଆପ ଡେଭଲପରସମାନଙ୍କୁ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିବାର ମୌକା ମିଳିଛି। ଏଥିସହିତ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଆପ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଘୋଷଣା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବାରେ ପ୍ରେରଣା ସାଜିଛି।

ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଫିଚର ଥିବା ଆପ୍ସ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ଏବଂ ଡେଭଲପରମାନଙ୍କୁ ନୂଆନୂଆ ଇନୋଭେସନ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର।

ଏହି ଆପ୍ସ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜରେ ସ୍ୱଦେଶୀ ଜ୍ଞାନକୌଶଳରେ ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ବାହାର କରିଥିବା ଚିଙ୍ଗାରି ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଛି। ଟିକଟକ୍ ବ୍ୟାନ ହେବାପରେ ଏହି ଆପର ଲୋକ ପ୍ରିୟତା ଦୃତଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଟିକଟକରେ ମିଳୁଥିବା ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଫିଚର ଏହି ଆପରେ ରହିଛି।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଥିବା ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜରେ ପ୍ରାୟ ୨୫ ଶହରୁ ଅଧିକ ଆପ ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା। ଯେଉଁଥରେ ଇ-ଲର୍ଣ୍ଣିଙ୍ଗ, ସୋଶାଲ ନେଟ ବ୍ୟାକିଙ୍ଗ, ଖେଳ, ନ୍ୟୁଜ୍, ଏଣ୍ଟରଟେନମେଣ୍ଟ ଆଦି ବିଷୟକୁ ବିଚାରକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା। ଏହି ସବୁ ଆପ ଗୁଡ଼ିକର ପରଫରମାନ୍ସ ଏବଂ ଡିଜାଇନକୁ ଆଧାର କରି ଏହାକୁ ଭାଗ ଭାଗ କରାଯାଇଥିଲା।

ସୋଶାଲ ମିଡିଆ ଆପ ବିଭାଗରେ ମିତ୍ରୋଁ, ଶେୟାରଚାଟ୍ ଏବଂ ରୋପସୋ ଆଦି ଆପକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଚିଙ୍ଗାରି ସବୁଠାରୁ ଦମଦାର ଆପର ଜାଗା ନେଇଛି। ଚିଙ୍ଗାରିକୁଚ ଏଯାଏ ୨.୫ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଡାଉନଲୋଡ କରିସାରିଲେଣି।  ତେବେ ୧ ନଂ ସ୍ଥାନରେ କୋ(Koo) ରହିଥିବା ବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ  YourQuote ରହିଛି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ଦିଲ୍ଲୀ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କରୋନା ସହିତ ଡେଙ୍ଗୁରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ

ଶୁକ୍ରବାର ଏନସିବି ଆଗରେ ହାଜର ହେବେନି ଦୀପିକା

କୃଷି ବିଲକୁ ଜୋରଦାର ବିରୋଧ, ପଞ୍ଜାବରେ ରେଳ ରୋକ୍

କଙ୍ଗନାଙ୍କ ଯାଚିକା ନେଇ ସଞ୍ଜୟଙ୍କୁ ଜବାବ ମାଗିଲେ ହାଇକୋର୍ଟ

ବିଭିନ୍ନ ଠିକଣାରେ ରେଡ୍, ୭୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବେଆଇନ୍ ସମ୍ପତ୍ତି ଠାବ

ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ଡିନ୍ ଜୋନ୍ସଙ୍କ ପରଲୋକ

ବିବାହକୁ ମାସେ ନ ପୁରୁଣୁ ପୁନମ ପାଣ୍ଡେଙ୍କ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି

ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଭାବେ ଟ୍ରେନ୍‌ ଟ୍ରାକ୍‌ରୁ ବର୍ତ୍ତିଗଲା ଦୁଇ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବାଳକ!

ଲକଡାଉନ୍ ବେଳେ ନଦୀ ପାଣିର ମାନ ସେତେଟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇନି

କରୋନା ପାଇଁ ଭାରତରେ ପ୍ରାୟ ୨ କୋଟି ଚାକିରି ହରାଇଲେଣି

ଅକ୍ଟୋବର ୨୨ ଯାଏ ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ହେପାଜତକୁ ଗଲେ ଉମର ଖାଲିଦ

ସମନ ପାଇବା ପରେ ଗୋଆ ଛାଡ଼ିଲେ ସାରା