ଚାରିଧାମ ଯାତ୍ରାରେ ଅନାବଶ୍ୟକ କରୋନା ସାର୍ଟିଫିକେଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଚାରିଧାମ ଯାତ୍ରାରେ ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ କରୋନା ନେଗେଟିଭ ସାଟିର୍ଫିକେଟ କିମ୍ବା ଟିକା ନେଇଥିବା ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର। ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ସରକାର ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏହି କଟକଣାକୁ ହଟାଇ ଦେଇଛି। ଏନେଇ ବିଭାଗୀୟ ଜଣେ ଉଚ୍ଚ ଅଧିକାରୀ କହିବା ପରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ସାହ ଦେଖାଦେଇଛି। ତେବେ ଚାରିଧାମ ଯାତ୍ରାରେ ଯିବାକୁ ହେଲେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ପୋଟାଲରେ ନିଜର ନାମ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏହା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି।

ତେବେ ଦେଶରେ କରୋନା ଏବେବି ଶାନ୍ତ ପଡ଼ି ନ ଥିବାରୁ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ଏହା ଉପରେ କଡା ନଜର ରଖିବାକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ସୂଚନାଥାଉକି ଚାରିଧାମ ଯାତ୍ରା ଆସନ୍ତା ମେ’ ୩ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି। ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଭାଗରୁ ହଜାର ହଜାର ଯାତ୍ରୀ ଏହି ଯାତ୍ରାରେ ସାମିଲ ହେଉଛନ୍ତି। ଏହି ଯାତ୍ରା ଗଙ୍ଗୋତ୍ରୀ ଓ ଜମୁନେତ୍ରୀ ମନ୍ଦିରରୁ ପ୍ରଥମେ ଆରମ୍ଭ ହେବ। କେଦାରନାଥ ମନ୍ଦିର ଆସନ୍ତା ମାସ ୬ ତାରିଖରୁ ଓ ବଦ୍ରିନାଥ ମନ୍ଦିର ୯ ତାରିଖରୁ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଖୋଲିବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି।

କଟକଣା ହଟି ଥିବାରୁ ହିମାଳୟର ଏହି ସୁନ୍ଦର ମନ୍ଦିର ସହରକୁ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟାରେ ଯାତ୍ରୀ ଆଗମନ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଚାରିଧାମ ଯାତ୍ରା ପଥରେ ଥିବା ହୋଟେଲ ଓ ଧର୍ମଶାଳାଗୁଡ଼ିକ ଆଗୁଆ ଏଥିନିମନ୍ତେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବୁକ୍ ହୋଇଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।