ଏସିଆରେ ପ୍ରଥମ: ଭାରତରେ ହେଲା କରୋନା ପଜିଟିଭ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଫୁସଫୁସ ପ୍ରତିରୋପଣ

ଚେନ୍ନାଇ: ମହାମାରୀ କରୋନା ଭାଇରସରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଜଣେ ୪୮ ବର୍ଷୀୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଫୁସଫୁସ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ସେ ଆଉ ବଞ୍ଚିବେନି ବୋଲି ସମସ୍ତେ ଆଶଙ୍କା କରୁଥିଲେ। ହେଲେ ଚେନ୍ନାଇର ଗୋଟିଏ ହସ୍ପିଟାଲ ବେଶ ସଫଳତାର ସହ ଉକ୍ତ କରୋନା ପଜିଟିଭ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଫୁସଫୁସ ପ୍ରତିରୋପଣ କରି ତାଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇ ଦେଇଛି।

ଏସିଆ ମହାଦେଶର ପ୍ରଥମ ଦେଶ ଭାବେ ଭାରତ ଏଭଳି ବିରଳ ଅପରେସନରେ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବ ଆମେରିକା ଡାକ୍ତର ଅଙ୍କିତ ଭରତ ଚିକାଗୋରେ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ଡାକ୍ତର ଭାବେ କରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କ ଶରୀରରେ ଫୁସଫୁସ ପ୍ରତିରୋପଣ କରି ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ।

ଚେନ୍ନାଇରେ ଏବେ ପୁଣିଥରେ ଜଣେ କରୋନା ପଜିଟିଭଙ୍କର ଫୁସଫୁସ ପ୍ରତିରୋପଣ ସଫଳତାର ସହ ହୋଇଛି। ହସ୍ପିଟାଲ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀର ଏହି ରୋଗୀ ଜଣଙ୍କ କରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ସାଂଘାତିକ ଫୁସଫୁସ ଜନିତ ସମସ୍ୟାରେ ପଡ଼ିଥିଲେ। ସେ କରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବାର ଦେଢ଼ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କ ଫୁସଫୁସ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା।

ଏମଜିଏମଚ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲର କହିବା କଥା, ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣଙ୍କ ଜୁଲାଇ ୮ରେ କରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ତାଙ୍କ ଫୁସଫୁସରେ ସଂକ୍ରମଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଅପରେସନ ବେଳେ ଫୁସଫୁସର ମାତ୍ର କିଛି ଅଂଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ କରୁଥିଲା। ଜୁନ୍‌ ୨୦ରେ ତାଙ୍କ ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତର ହ୍ରାସ ପାଇବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଭେଣ୍ଟିଲେଟରରେ ରଖାଯାଇଥିଲା। ଭେଣ୍ଟିଲେଟରରେ ରହିଥିବା ଅବସ୍ଥାରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ସଙ୍କଟାପନ୍ନ ହୋଇଥିଲା।

ଜୁଲାଇ ୨୦ରେ ତାଙ୍କୁ ଗାଜିଆବାଦରୁ ଏମଜିଏମ ହେଲଥ କେୟାରକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା। ଜୁଲାଇ ୨୫ରେ ତାଙ୍କୁ ସର୍ବାଧିକ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ସପୋର୍ଟ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲେ ହେଁ ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ସୁଧୁରିବା ବଦଳରେ ଆହୁରି ବିଗିଡ଼ିଥିଲା। ଏଭଳି ଅବସ୍ଥାରେ ସେ ଦୀର୍ଘ ଗୋଟିଏ ମାସରୁ ଅଧିକ ଦିନ ରହିଥିଲେ। ହେଲେ କିଛି ବି ସଫଳତା ମିଳି ନଥିଲା।

ଶେଷରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ତାଙ୍କର ଫୁସଫୁସ ପ୍ରତିରୋପଣ ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ଅଗଷ୍ଟ ୨୭ରେ ଏହି ଅପରେସନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ପ୍ରତିରୋପଣ ଅପରେସନର ନେତୃତ୍ୱ ଡା. କେଆର ବାଲାକ୍ରିଷ୍ଣନନ୍ ନେଇଥିଲେ। ଦୀର୍ଘ ଘଣ୍ଟାର ଅକ୍ଳାନ୍ତ ପରିଶ୍ରମ ପରେ ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ୍‌ ବେଶ ସଫଳତାର ସହ ତାଙ୍କର ଫୁସଫୁସ ପ୍ରତିରୋପଣ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ।

ଏବେ ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଧୀରେଧୀରେ ସୁଧୁରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଉଭୟ ପ୍ରତିରୋପଣ ଫୁସଫୁସ ଠିକ ଭାବେ କାମ କରିବାରୁ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଇସିଏମଓ ସର୍ପୋଟରୁ ବାହାର କରି ଦିଆଯାଇଛି। ଏବେ ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ସ୍ଥିର ରହିଛି ବୋଲି ହସ୍ପିଟାଲ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ଆତଙ୍କୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର କେନ୍ଦ୍ରସ୍ଥଳ ପାଲଟିଛି ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ: ବିଜେପି ସାଂସଦ

ପାୟଲଙ୍କ ଚେତାବନୀ: ଅନୁରାଗଙ୍କୁ ଗିରଫ ନ କଲେ…

ଦୁବାଇ ଓ ବ୍ରିଟେନରୁ ଆସିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଭାରତରେ ବଢ଼ିଥିଲା କରୋନା!

ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କ ଦଳରେ ମିଶିଲେ ଗୁପ୍ତେଶ୍ୱର ପାଣ୍ଡେ

ଚୋରା ଚାଲାଣର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ: ୩ କୋଟି ଟଙ୍କାର ହାତ ଘଣ୍ଟା ଜବତ

ରବି କିଶନଙ୍କୁ ମିଳୁଛି ହତ୍ୟା ଧମକ!

ଉମା ଭାରତୀ କରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ

ଦିନକରେ ୮୮,୬୦୦ ଆକ୍ରାନ୍ତ, ୯୨ ହଜାର ସୁସ୍ଥ

ଆଜି ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କ ଦଳରେ ସାମିଲ ହେବେ ପୂର୍ବତନ ଡିଜିପି ଗୁପ୍ତେଶ୍ୱର ପାଣ୍ଡେ

ସୁପର୍ ସଣ୍ଡେ’ରେ ରୟାଲ୍ସକୁ ଭେଟିବ କିଙ୍ଗସ୍ ଇଲେଭେନ୍: ଫେରି ପାରନ୍ତି ବଟଲର୍ ଓ ଗେଲ୍

‘ଶିରୋମଣି ଅକାଳି ଦଳ ଓ ଶିବସେନା ବିନା ଏନଡିଏର ଅସ୍ଥିତ୍ୱ ନାହିଁ’

ଠକି ପାରିବେନି, ବଦଳିଗଲା ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଏବଂ ଇ-ଚାଲାଣ ନିୟମ