ଦୁଇ ଥର ଭାଗ୍ୟ ସାଥ ଦେଲା! ନିଶ୍ଚିତ ଦୁର୍ଘଟଣାରୁ ବର୍ତ୍ତିଗଲା ବିମାନ

ରାଞ୍ଚି: ଦୁଇ ଦୁଇ ଥର ନିଶ୍ଚିତ ଦୁର୍ଘଟଣାରୁ ଅଳ୍ପେକ ବର୍ତ୍ତି ଯାଇଛି ଏୟାର ଏସିଆର ଏକ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବିମାନ। ରାଞ୍ଚିରୁ ମୁମ୍ବାଇ ଆସିବାକୁ ଥିବା ଏୟାର ଏସିଆର ଏହି ବିମାନରେ ପ୍ରଥମେ ପକ୍ଷୀ ମାଡ଼ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ବିମାନଟି ଯାନ୍ତ୍ରିକ ତ୍ରୁଟିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ଉଭୟ ଥର ଦୁର୍ଘଟଣାରୁ ଏହା ବର୍ତ୍ତି ଯାଇଛି। ଏହି ବିମାନରେ ୧୭୬ ଜଣ ଯାତ୍ରୀ ରହିଥିଲେ।

ଆଜି ସକାଳ ୧୧.୩୦ରେ ଏୟାର ଏସିଆର ଇଣ୍ଡିଆ ଏୟାରକ୍ରାଫ୍ଟ ଭିଟି-ଏଚକେଜି ରାଞ୍ଚିରୁ ମୁମ୍ବାଇ ଅଭିମୁଖେ ଯିବାର ଥିଲା। ବିମାନଟି ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଧରି ରନୱେରେ ଉଡ଼ିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଥିବା ବେଳେ ହଠାତ୍‌ ଏଥିରେ ଗୋଟିଏ ପକ୍ଷୀ ମାଡ଼ ହୋଇଥିଲା। ଫଳରେ ରନ୍‌ ୱେରୁ ଏହା ଆଗକୁ ବଢ଼ି ପାରି ନଥିଲା।

ଏହାପରେ ଏହାର ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା। ସମସ୍ତ ଯାଞ୍ଚ ଓ ଏସଓପି ପାଳନ କରାଯିବା ପରେ ବିମାନଟି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ମୁମ୍ବାଇ ଅଭିମୁଖେ ପୁଣି ଉଡ଼ାଣ ପାଇଁ ରନୱେରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ତେବେ ଉଡ଼ାଣର ଠିକ୍‌ ପୂର୍ବରୁ ଏହା ଯାନ୍ତ୍ରିକ ତ୍ରୁଟିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲା। ଏହି କାରଣରୁ ବିମାନଟି ଆଉ ଉଡ଼ାଣ ଭରିନାହିଁ। ଯଦି ଠିକଣା ସମୟରେ ଏହାକୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇ ନଥାଆନ୍ତା, ତା’ହେଲେ ପରିସ୍ଥିତି ଭୟଙ୍କର ହୋଇଥାଆନ୍ତା ବୋଲି ଅନେକ ଆଶଙ୍କା କରିଛନ୍ତି।

ଗତକାଲି ଦୁବାଇରୁ କେରଳ ଆସୁଥିବା ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ଏକ୍ସପ୍ରେସର ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବିମାନ କୋଝିକୋଡ ରନୱେରେ ଅବତରଣ କରିବା ବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲା। କ୍ରାଶ ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଂ ଯୋଗୁ ୧୮ ଜଣଙ୍କ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଥିଲା।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।