ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାକୁ କେବେ ବି ଇଚ୍ଛା କରି ନ ଥିଲି: ପ୍ରଣବ ମୁଖାର୍ଜୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ‘ସ୍ୱର୍ଗତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମୁଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ ନ ଥିଲି।’ ଗୁରୁବାର ଏହା କହିଛନ୍ତି ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରଣବ ମୁଖାର୍ଜୀ। ତାଙ୍କ ରଚିତ ଦ୍ୱିତୀୟ ପୁସ୍ତକ ‘ଦ ଟର୍ବୁଲେଣ୍ଟ ଇୟର: ୧୯୮୦-୯୬’କୁ  ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହମୀଦ ଆନସାରୀ ଉନ୍ମୋଚନ କରିବା ଅବସରରେ ଶ୍ରୀ ମୁଖାର୍ଜୀ ଏହା କହିଛନ୍ତି।

ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି, ସେହି ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦବୀକୁ ନେଇ ଉଠିଥିବା ଚର୍ଚ୍ଚା ନେଇ ସେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କ ଗାଧୁଆ ଘରେ ବସି ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଏହି ସବୁ ଘଟଣା ବହୁଳ ବିଷୟକୁ ନେଇ ରୂପା ପବ୍ଲିକେସନ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ପୁସ୍ତକ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ପରେ ମୋ ନାମ ମଧ୍ୟାନ୍ତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦବୀ ପାଇଁ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେବା ‘ଭୁଲ ଓ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ’ ପ୍ରଣୋଦିତ ଥିଲା। ଏହାକୁ ନେଇ ବହୁ ଆର୍ଟିକଲ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ବେଳେ ପ୍ରତିଟି ଆର୍ଟିକିଲରେ ‘ମୁଁ ମଧ୍ୟାନ୍ତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ’ ଭାବେ ମୋ ନାଁକୁ ଚିତ୍ରିତ କରାଯାଇଥିଲା। ଆଉ ସବୁଠୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଲେ ଏହାକୁ ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ପୂରାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୁଲ ଓ ଭିତ୍ତିହୀନ ଥିଲା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଏହାକୁ ନେଇ ପ୍ରକୃତ ସମୟ ଆସିବା ପରେ ସେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧି ଓ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ସେହି ସମୟର ରାଜନୈତିକ ମହଲକୁ ଦେଖି ରାଜୀବଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ସେ ଅନ୍ୟ ଦଳୀୟ କର୍ମୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରି ରାଜୀବଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କରିବା ନେଇ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ବିରୋଧୀଙ୍କ ଅସନ୍ତୋଷ ଭିତରେ ସରକାର ବଢ଼ାଇଲେ ଏମଏସପି

ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଲେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ

ବିଗତ ଚାରି ବର୍ଷରେ କେତେ ଜଣଙ୍କୁ ଭାରତର ନାଗରିକତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି?

ଦେହଜୀବୀଙ୍କୁ ସହଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

ନିଲମ୍ବନ ବିରୋଧରେ ଧାରଣାରେ ଆଠ ସାଂସଦ, ଗୃହ କାର୍ଯ୍ୟ ଠପ୍

ନୌସେନାର ହେଲିକପ୍ଟର ବିଭାଗରେ ଦୁଇ ମହିଳା ଅଧିକାରୀ ସାମିଲ୍

ତବଲିଗି ଜମାତ ପାଇଁ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପିଛି: ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ

ମୁମ୍ୱାଇ ଏନସିବି ବିଲ୍ଡିଂରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ

ସଂସଦ ପହଞ୍ଚିଲା କାଷ୍ଟିଂ କାଉଚ ମାମଲା, ପାଏଲଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ରୁପା ଗାଙ୍ଗୁଲି

ଡ୍ରଗ୍ସ ଲିଙ୍କ୍: ଏନସିବି ରାଡାରରେ ଆଉ ଜଣେ ବଲିଉଡ ଅଭିନେତ୍ରୀ

ଲାଲୁ ଜେଲରେ ଥାଇ ପ୍ରତିଦିନ ଫୋନରେ କଥା ହେଉଛନ୍ତି: ଆରଜେଡି ନେତା

ରିଆ ଜଣେ ଛୋଟ ଡ୍ରଗ୍ସ ବ୍ୟବସାୟୀ ନୁହନ୍ତି: ଏନସିବି ମୁଖ୍ୟ