ନୂଆ ଅବକାରୀ ନୀତି: ରାଜଧାନୀରେ ରାତି ୩ଟା ଯାଏ ମିଳିବ ମଦ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ରାଜସ୍ୱ ବୃଦ୍ଧି ସହ ମଦ ମାଫିଆଙ୍କୁ ସାବାଡ କରିବା ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ନୂଆ ଅବକାରୀ ନୀତି ପ୍ରଣୟନ କରିଛନ୍ତି। ନୂଆ ନୀତିରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଦୋକାନକୁ ଆସି ମଦ କିଣିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବା ସହ ହୋଟେଲ, କ୍ଲବ ଓ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ ଥିବା ବାର୍‌ ଗୁଡ଼ିକୁ ରାତି ୩ଟା ଯାଏ ଖୋଲା ରଖିବାକୁ ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି।

୨୦୨୧-୨୨ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଏହି ନୂଆ ଅବକାରୀ ନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ବୁଲିବାକୁ ଆସୁଥିବା ସହର ମଧ୍ୟରେ ୨୮ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ସେହିପରି ଦିଲ୍ଲୀକୁ ଭାରତର ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ତୁଳନାରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ବିଦେଶୀ ନାଗରିକ ମଧ୍ୟ ଆସିଥାଆନ୍ତି। ଏବେ ରାଜସ୍ୱ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଅବକାରୀ ନୀତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି।

ନୂଆ ନୀତିରେ ମଦର ହୋମ ଡେଲିଭରୀକୁ ଆଦୌ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ। ଅବକାରୀ ନିୟମର ଏହା ଏକ ଅଂଶ ବିଶେଷ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଦୋକାନରୁ ମଦ କିଣିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ସରକାର ଅଧିକ କରିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ମଦ ପିଇବାର ଆଇନଗତ ବୟସ ୨୫ରୁ ୨୧କୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି। ସରକାର ଆଉ କୌଣସି ମଦ ଦୋକାନ ଚଳାଇବେ ନାହିଁ। ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀରେ ମଦ ଦୋକାନଗୁଡ଼ିକର ଘରୋଇ କରଣ ହୋଇଯିବା ପାଇଁ ଏଥିରେ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି।

ପ୍ରତିଟି ଦୋକାନ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ମଦ କିଣିବା ପାଇଁ ସବୁ ପ୍ରକାରର ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦେବେ। ଗ୍ରାହକମାନେ ନିଜ ଇଚ୍ଛାରେ ବ୍ରାଣ୍ଡ ଚୟନ କରିବା ସହ ଏହାକୁ କିଣି ପାରିବେ। ପୂରା ଆର୍ଥିକ କାରବାର ଉକ୍ତ ଦୋକାନ ମଧ୍ୟରେ ହିଁ ହେବ। ଏହି ରିଟେଲ ଦୋକାନ ଗୁଡ଼ିକରେ ଏସି ଲାଗିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ। ସେହିପରି ଏଠାରେ କାଚର ଦ୍ୱାର ଲାଗିବ। ଦୋକାନ ବାହାରେ କୌଣସି ଗ୍ରାହକ ଭିଡ଼ କରିବେ ନାହିଁ।

କାଉଣ୍ଟରରୁ ହିଁ ସମସ୍ତେ ମଦ କିଣିବେ। ସବୁ ଦୋକାନର ଭିତରେ ଓ ବାହାରେ ସିସିଟିଭ ଲାଗିବ। ଏଥିରେ ଗୋଟିଏ ମାସ ଯାଏ ରେକର୍ଡିଂ ରହିବାର ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଦୋକାନ ବାହାରେ ଓ ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତି ରକ୍ଷା କରିବା ଦାୟିତ୍ୱ ଏହାର ମାଲିକଙ୍କ ହାତରେ ନ୍ୟସ୍ତ କରାଯାଇଛି।

ଦୋକାନ ବାହାରେ କିମ୍ବା ଭିତରେ କୌଣସି ହଙ୍ଗାମା ହେଲେ କିମ୍ବା ପାଖପଡ଼ୋଶୀମାନେ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ସମସ୍ୟା ନେଇ ଅଭିଯୋଗ କଲେ, ଉକ୍ତ ମଦ ଦୋକାନର ଲାଇସେନ୍ସକୁ ବାତିଲ କରିଦିଆଯିବ। ଦିଲ୍ଲୀରେ ମୋଟ ୨୭୨ଟି ମ୍ୟୁନିପାଲ ବୋର୍ଡ ଅଛି। ପ୍ରତି ବୋର୍ଡ ଅଧୀନରେ ୩ଟି ଲେଖାଏ ମଦ ଦୋକାନ ଖୋଲିବ। ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ଓ କେଣ୍ଟ ବିଧାନସଭାରେ ମୋଟ ୨୯ଟି ଦୋକାନ ଓ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧି ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଏ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ୧୦ଟି ମଦ ଦୋକାନ ଖୋଲିବ।

ନୂଆ ଅବକାରୀ ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ, ଦିଲ୍ଲୀବାସୀ ଯେ କୌଣସି ବିୟର ଉତ୍ପାଦନ ସଂସ୍ଥାରୁ ନିଜର ବୋତଲ ପୂର୍ଣ୍ଣ କରି ଘରକୁ ନେଇପାରିବେ। ସେହିପରି ଲାଇସେନ୍ସ ପ୍ରାପ୍ତ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଓ ବାର ଗୁଡ଼ିକୁ ମଧ୍ୟ ଖୋଲା ବିୟର ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ସପ୍ଲାଏ କରିପାରିବେ। ରାତି ୩ଟା ଯାଏ ହୋଟେଲ, କ୍ଲବ ଓ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ ଥିବା ବାର ଗୁଡ଼ିକ ଖୋଲା ରହିବ। ଏଗୁଡ଼ିକରେ ଲୋକଙ୍କୁ ମଦ ସେବା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ। ଏହି ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ଖୋଲା ସ୍ଥାନ ଯଥା ଛାତ କିମ୍ବା ବାଲକୋନୀରେ ଲୋକଙ୍କୁ ମଦ ଦେଇପାରିବେ।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।