ରାମ ମନ୍ଦିର ସହ ରାଷ୍ଟ୍ରବାଦକୁ ମିକ୍ସ କରି ଲୋକଙ୍କୁ ନିଜ ଆଡ଼କୁ ଆଣିବ ବିଜେପି

ଲକ୍ଷ୍ନୌ: ଆସନ୍ତାବର୍ଷ ହେବାକୁ ଥିବା ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଏବେ ଠାରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛି ବିଜେପି। ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଦଳ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ କେମିତି କ୍ଷମତା ପୁଣି ଦଖଲ କରିବ, ସେଥିପାଇଁ ବ୍ଲୁ ପ୍ରିଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି।

ଏଥର ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପି ପୂର୍ବଭଳି ହିନ୍ଦୁତ୍ୱବାଦ ଓ ରାଷ୍ଟ୍ରବାଦକୁ ହିଁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବ। ରାଷ୍ଟ୍ରବାଦ ସହ ଅଯୋଧ୍ୟରେ ହେବାକୁ ଥିବା ରାମ ମନ୍ଦିର କଥାକୁ ମଧ୍ୟ ଦଳ ମିକ୍ସି କରି ଲୋକଙ୍କ ମନରୁ କରୋନାର ଭୟ ଦୂର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବ। ଏଥିସହ କରୋନା ଯୋଗୁ ଖରାପ ହୋଇଥିବା ଦଳର ଛବିକୁ ସୁଧାରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବ। କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ବିଜେପି ସରକାର ବିଫଳ ବୋଲି ଚାରିଆଡ଼େ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି। ଏଥିରୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଡାଇଭର୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ଦଳ ରାମନ୍ଦିର ଓ ବିକାଶକୁ ପାଥେୟ କରିବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ବେଳେ ଦଳ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ବିଜେପିର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଉପଲବ୍ଧି ବୋଲି ଦର୍ଶାଇବ। ସେହିପରି ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ସରକାର ପବିତ୍ର ଅଯୋଧ୍ୟାର ବିକାଶ ପାଇଁ କରିଥିବା ମାଷ୍ଟରପ୍ଲାନ ସମ୍ପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଯିବ। ସୂତ୍ର ଅନୁସାରେ, ବିଜେପି କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଓ ନେତାମାନେ ‘ଅଯୋଧ୍ୟା କେବଳ ଗୋଟିଏ ଝଲକ। କାଶୀ ଓ ମଥୁରା ବାକି ଅଛି’ ବୋଲି ନାରା ଦେଇ ହିନ୍ଦୁ ଭୋଟରଙ୍କୁ ନିଜ ଆଡ଼କୁ ଆଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବେ।

ବିଜେପିର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା କହିଛନ୍ତି, “କାଶୀରେ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନୀୟ କୋର୍ଟ ଉଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇ ସାରିଛନ୍ତି। ବହୁପ୍ରତିକ୍ଷୀତ କାଶୀ ବିଶ୍ୱନାଥ କରିଡର ପ୍ରକଳ୍ପ ୨୦୨୧ ନଭେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ରେଡ୍ଡୀ ହୋଇଯିବ। ଏହା ବିଶ୍ୱରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ହିନ୍ଦୁଙ୍କ ପାଇଁ ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ ପାଲଟିବ। ମନ୍ଦିର କମ୍ଲେକ୍ସର ଦୃଶ୍ୟ ଏମିତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବ ଯେ ତା’କୁ ଦେଖିବା ପରେ ଲୋକମାନେ ମହାମାରୀର କଷ୍ଟ ଭୁଲିଯିବେ।”

ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ଥିତିରେ ବିଜେପି କର୍ମକର୍ତ୍ତାମାନଙ୍କୁ ‘ସେବା ହିଁ ସଂଗଠନ’ ଅଭିଯାନ ଉପରେ ଫୋକସ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ଏହି ଅଭିଯାନ ଜରିଆରେ ମହାମାରୀ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ବିଜେପି ନେତା ପହଞ୍ଚିବେ ଓ ବିରୋଧୀ ଯୋଗୀ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ କରୁଥିବା ହମଲାକୁ ପ୍ରଶମିତ କରିବେ।

ଏହାବାଦ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ନିର୍ବାଚନ ବେଳେ ରାଷ୍ଟ୍ରବାଦ କାର୍ଡ ମଧ୍ୟ ବିଜେପି ଖେଳିବ। ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରବାଦ କାର୍ଡ ଖେଳି ବିଜେପି ସଫଳତା ହାସଲ କରିବାର ନଜିର ରହିଛି। ତେଣୁ ଦଳ ୟୁପିରେ ମଧ୍ୟ ହିନ୍ଦୁତ୍ୱ ଓ ରାଷ୍ଟ୍ରବାଦ କାର୍ଡ ଚଳାଇ ସଫଳ ହେବ ବୋଲି ଆଶା ରଖିଛି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।