ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଛାଟ ପରେ କୋଭିଡ୍‌ ନୀତି ପରିବର୍ତ୍ତନ କଲା କେନ୍ଦ୍ର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପରେ ଶେଷରେ କୋଭିଡ୍‌ ନୀତି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର। ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଡ୍‌ମିଶନ ପାଇଁ ଆଜି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସଂଶୋଧିତ ଗାଇଡଲାଇନ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ନୂଆ ଗାଇଡଲାଇନ ଅନୁସାରେ, ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ଏଣିକି କରୋନା ପଜିଟିଭ ରିପୋର୍ଟ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନୁହେଁ। ଜଣେ ଲୋକ କରୋନାର ପ୍ରାଥମିକ ଲକ୍ଷଣ ବେଳେ ବିନା କୌଣସି ପଜିଟିଭ ରିପୋର୍ଟରେ ଚାହିଁଲେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଡମିଶନ କରିପାରିବେ।

କୌଣସି ହସ୍ପିଟାଲ ଏଥିପାଇଁ କାହାକୁ ବାରଣ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଗାଇଡଲାଇନରେ କୁହାଯାଇଛି। କୌଣସି ରୋଗୀଙ୍କୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ନ କରିବାକୁ ଏଭଳି ନୀତି ଅଣାଯାଇଥିବା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କହିଛନ୍ତି। ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବାହାର ରାଜ୍ୟ ଓ ସହରର ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନୀୟ ହସ୍ପିଟାଲ ଆଡମିଶନ କରିବାକୁ ମନା କରୁଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ବିନା ପଜିଟିଭ ରିପୋର୍ଟ ନଥିଲେ ଲୋକଙ୍କୁ ଲକ୍ଷଣ ଥାଇ ମଧ୍ୟ କୋଭିଡ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଡମିଶନ ମିଳୁନି।

ଏହାକୁ ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଏଥିସହ ହସ୍ପିଟାଲ ଆଡନମିଶନ ପାଇଁ ଜାତୀୟ ନୀତି ଆଣିବାକୁ କହିଥିଲେ। ଏହାକୁ ଆଧାର କରି ଆଜି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନୂଆ ନୀତି ପ୍ରଣୟନ କରିଛନ୍ତି।

ସରକାର ଜାରି କରିଥିବା ଗାଇଡଲାଇନରେ କ’ଣ ସବୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି ଜାଣନ୍ତୁ

୧-କୋଭିଡ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ପଜିଟିଭ ରିପୋର୍ଟ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନୁହେଁ। ଜଣେ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କୁ ସିସିସି, ଡିସିଏଚସି କିମ୍ବା ଡିଏଚ୍‌ସି ୱାର୍ଡରେ ଆଡମିଶନ ମିଳିବ। ଏଥିପାଇଁ କେହି ବି ମନା କରିପାରିବେ ନାହିଁ।

୨-ରୋଗୀଙ୍କୁ କୌଣସି ବି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେବା ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ହସ୍ପିଟାଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ମନା କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ଅନ୍ୟ ସହର କିମ୍ବା ରାଜ୍ୟର ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନୀୟ ହସ୍ପିଟାଲଗୁଡ଼ିକ ଜଣେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଆଡମିଶନ କରି ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଜରୁରୀ ସେବା ଯଥା ଅକ୍ସିଜେନ ଓ ଜୁରୁରୀ ଔଷଧ ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ବାଧ୍ୟ।

୩-ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପରିଚୟପତ୍ର ଦେଖାଇ ନପାରିଲେ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ମିଳିବ।

୪-‘ଆବଶ୍ୟକ’ ହିଁ ହସ୍ପିଟାଲ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ମାପକାଠି ହେବ।

୫-ଆବଶ୍ୟକ ନଥାଏ ଲୋକଙ୍କୁ ଆଡମିଶନ ଦେଇ ବେଡ୍‌କୁ ଅଯଥାରେ କେହି ବି ଦଖଲ କରି ରହିପାରିବେ ନାହିଁ।

୬-ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଜରୁରୀ ଅଛି ମାନେ ହସ୍ପିଟାଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ତାଙ୍କର ଆଡମିଶନ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ।

୭-କେହି ବି ରୋଗୀଙ୍କୁ ହସ୍ପିଟାଲ ଥିବା ସହରର ଲୋକ ନୁହନ୍ତି ବୋଲି କହି ଆଡମିଶନ କରିବାକୁ ମନା କରିପାରିବେ ନାହିଁ।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।