ଆମେରିକାକୁ ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏମିତି କହିଲା ଭାରତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କୃଷି ଆଇନ ବିରୋଧରେ ଦେଶରେ ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଆମେରିକା ଦେଇଥିବା ବୟାନକୁ ବେଶ ଗୁରୁତ୍ୱର ସହ ନେଇଛନ୍ତି ଭାରତ ସରକାର। ଏଥିସହ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଟ୍ରାକ୍ଟର ରାଲି ବେଳେ ଲାଲକିଲ୍ଲାରେ ଯେଉଁଭଳି ହିଂସକାଣ୍ତ ଘଟିଥିଲା, ତା’କୁ ଭାରତ ସରକାର ଆମେରିକାର କ୍ୟାପିଟଲ ହିଲ୍‌ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ସହ ତୁଳନା ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।

ଆମେରିକାର ବୈଦଶିକ ବିଭାଗ କହିଥିଲା ଯେ ଭାରତ ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରନ୍ତୁ। ଏଥିସହ ଆନ୍ଦୋଳନ ସ୍ଥଳରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରନ୍ତୁ। ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ସର୍ବଦା ସମ୍ମାନ ଦିଆଯାଇଥାଏ। ଏଥିସହ ଭାରତ ସରକାର କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆଣିଥିବା ସଂସ୍କାରକୁ ମଧ୍ୟ ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ବିଭାଗ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲା।

ଆମେରିକାର ଏଭଳି ବିବୃତି ଉପରେ ଭାରତର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛି। ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଆମେ ଆମେରିକାର ଦେଇଥିବା ବୟାନକୁ ବେଶ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛୁ। ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଯେଉଁ ପରୀପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଦିଆଯାଇଛି, ତା’କୁ ସେହି ଦୃଷ୍ଟିରେ ଦେଖିବା ଦରକାର।

ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ଓ ଚାଷୀ ସଂଗଠନ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଆଲୋଚନାକୁ ଆମେରିକା ସ୍ୱୀକାର କରିଛି। ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ଅନୁରାଗ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାନୁଆରୀ ୨୬ ଦିନ ଲାଲକିଲ୍ଲାରେ ଘଟିଥିବା ହିଂସକାଣ୍ଡକୁ ନେଇ ଭାରତରେ ଯେଉଁଭଳି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା, ଠିକ ସେହିପରି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଆମେରିକାର କ୍ୟାପିଟଲ ହିଲରେ ଘଟିଥିବା ଦଙ୍ଗା ଘଟଣା ପରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା।

ଯେକୌଣସି ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଭାରତର ଗଣତନ୍ତ୍ରର ମୂଲ୍ୟବୋଧ ଓ ଗାରିମା ଦୃଷ୍ଟିରେ ଦେଖିବା ଦରକାର। ଏଥିସହ ବିବାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ଓ ଚାଷୀ ସଂଗଠନ କରୁଥିବା ପ୍ରୟାସକୁ ମଧ୍ୟ ବୁଝିବା ଦରକାର। ହିଂସାକାଣ୍ଡର ପୁନରାବୃତ୍ତି ନ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଷେଧକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସ୍ୱରୂପ ଏନସିଆର ରିଜନରେ କିଛି ଦିନ ପାଇଁ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ସେବା ବନ୍ଦ କରାଯାଇଥିଲା।

ଭାରତ ଓ ଆମେରିକା ସର୍ବଦା ଗଣତନ୍ତ୍ରର ମୂଲ୍ୟବୋଧକୁ ବିଚାରକୁ ନେଇ ଆଗକୁ ବଢ଼ିଛନ୍ତି। ଏହା ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।