ପୁଣି ଜଣେ କଶ୍ମୀର ପଣ୍ଡିତଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଗଡ଼ିଲା

ବୁଡ଼ଗାମ: ପୁଣି ଜଣେ କଶ୍ମୀର ପଣ୍ଡିତଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଗଡ଼ିଲା। ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ବୁଡ଼ଗାମ ଜିଲ୍ଲାରେ ଆଜି  ଜଣେ କଶ୍ମୀର ପଣ୍ଡିତଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି।  ମୃତକ ହେଲେ ରାହୁଲ ଭଟ୍ଟ। ଚଦୋରା ଗ୍ରାମରେ  ତହସିଲ ଅଫିସ ଭିତରେ ରାହୁଲଙ୍କୁ ଗୁଳି କରାଯାଇଥିଲା। ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କୁ ମେଡିକାଲ ନିଆଯାଇଥିଲା । ସେଠାରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ରାହୁଲ ତହିସଲ ଅଫିସର ଜଣେ କର୍ମଚାରୀ ଥିଲେ।

ଗତ ୮ ମାସ ହେଲା ଏଠିକାର ପ୍ରବାସୀ ଓ କଶ୍ମୀର ପଣ୍ଡିତଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଆସୁଛନ୍ତି ଆତଙ୍କବାଦୀ। ଏହି ୮ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ପ୍ରବାସୀ ଓ କଶ୍ମୀର ପଣ୍ଡିତମାନଙ୍କର ଜୀବନ ଗଲାଣି।  ଗତ ଅକ୍ଟୋବର ମାସରୁ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ରକ୍ତପାତ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି।  ବିଷେଶ କରି ସେମାନେ ପ୍ରବାସୀ ଓ ହିନ୍ଦୁ ପଣ୍ଡିତମାନଙ୍କୁ ନିଶାନା କରି ଗୁଳି ମାଡ଼ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି କିଛି ମାସ ହେବ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ଥରହର ହୋଇଛି ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର। ବିଶେଷ କରି଼ କାମ ସନ୍ଧାନରେ ବାହାରୁ ଆସୁଥିବା ପ୍ରବାସୀ ଏବଂ ଏଠିକାର ସଂଖ୍ୟା ଲଘୁମାନେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି।

ଗତ ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୭ ଜଣ ସାଧାରଣ ଲୋକେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ହମଲାରେ ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ କଶ୍ମୀର ପଣ୍ଡିତ, ଜଣେ ଶିଖ ଏବଂ ୨ ଜଣ ଅଣସ୍ଥାନୀବାସୀ ଅଛନ୍ତି। ସୁରକ୍ଷା ବଳ ପକ୍ଷରୁ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେଶନ ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀଙ୍କ ସମର୍ଥକଙ୍କ ପ୍ରତିହତ ଜାରି ରହିଛି। ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ପ୍ରାୟ  ୧୬୮ ଜଣ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସକ୍ରିୟ ଥିବା ବେଳେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୭୫ ଜଣ ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।