ରାଜଧାନୀର ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ମଗଣାରେ ଅଯୋଧ୍ୟା ବୁଲାଇବେ ସରକାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶର ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀର କ୍ଷମତାସୀନ ଆମ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି(ଆପ୍‌) ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିଛି। ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଭବ୍ୟ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ହେବା ପରେ ସେଠାକୁ ମଗଣାରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ରହୁଥିବା ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଯାଇପାରିବେ। ସେମାନଙ୍କ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ସବୁ ଖର୍ଚ୍ଚ ସରକାର କରିବେ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ରାମ ରାଜ୍ୟର ୧୦ଟି ନୀତି ନିୟମକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରି ସରକାର ଲୋକଙ୍କ ସେବା କରିବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ସେ ତାଲିକା ଭୁକ୍ତ କରିଥିବା ୧୦ଟି ନୀତି ହେଲା, ଲୋକଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ, ଶିକ୍ଷା, ମେଡିକାଲ କେୟାର, ବିଜୁଳି, ପାଣି, ନିଯୁକ୍ତି, ହାଉସିଂ, ମହିଳାଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ସୁରକ୍ଷା ଓ ବୟସ୍କମାନଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦାନ କରିବା। ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ୬୯ ହଜାର କୋଟିର ବଜେଟ୍‌ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ।

ଏହାକୁ ଦେଶଭକ୍ତିର ବଜେଟ୍‌ ଭାବେ ନାମିତ କରାଯାଇଥିଲା। ବଜେଟ୍‌ର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁଯାୟୀ, ଦିଲ୍ଲୀର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ୫୦୦ଟି ଫ୍ଲାଗ ମାସ୍କଟ ଓ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀଙ୍କ ଜୀବନୀକୁ ନେଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯିବ। ଏଥିସହ ଦେଶଭକ୍ତି କରିକୁଲାମ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।

ପୂର୍ବରୁ ଆପ୍‌ ସରକାର “ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତୀର୍ଥ ଯାତ୍ରା” ନାଁରେ ଗୋଟିଏ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁସାରେ ଦିଲ୍ଲୀର ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ତୀର୍ଥ ଯାତ୍ରୀର ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି। ତୀର୍ଥ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ଖାଦ୍ୟ, ପାନୀୟ, ରହଣୀ ଓ ଯବା ଆସିବା ‌ଖର୍ଚ୍ଚ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବହନ କରିବେ।

କେଜ୍ରିୱାଲ ବିଧାନସଭାରେ କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ଭଗବାନ ରାମ ଓ ହନୁମାନଙ୍କ ଭକ୍ତ। ରାମ ରାଜ୍ୟ ବିଷୟବସ୍ତୁରୁ ଅନୁପ୍ରାଣିତ ହୋଇ ଆମେ ୧୦ଟି ନୀତି ନିୟମ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛୁ। ଆମେ ବୟସ୍କଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରିବା ପାଇଁ ଏକାଧିକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛୁ। ଏହା ମଧ୍ୟରୁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯୋଜନା ହେଲା, ସେମାନଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରାରେ ପଠାଇବା।

ମୁଁ ଏବେ ସମସ୍ତ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଚାହେଁ ଯେ ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ହେବାକୁ ଥିବା ରାମ ମନ୍ଦିର ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ପଠାଇବୁ। ରାମ ମନ୍ଦିରର ନିର୍ମାଣ କାମ ଶେଷ ହେବା ପରେ ସେମାନେ ସେଠାକୁ ଯାଇପାରିବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।
ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ହେବାକୁ ଥିବା ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କାମ ୩୬ରୁ ୪୦ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଶେଷ ହେବ।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।