ଜୁଲାଇ ୫ ଯାଏ ଦୁର୍ବଳ ରହିବ ମୌସୁମୀ, ଏହାପରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା!

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟର ଗୋଟିଏ ଦିନ ଆଗରୁ କେରଳ ଛୁଇଁଥିବା ଦକ୍ଷିଣ ପଶ୍ଚିମ ମୌସୁମୀ ବାୟୁ ଏବେ ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଫଳରେ ଆଶା ଅନୁଯାୟୀ ମୌସୁମୀ ବର୍ଷା ହେଉନାହିଁ। ଏହି କାରଣରୁ ଚାଷୀକୂଳ ଚିନ୍ତାରେ ପଡ଼ିଛନ୍ତି। କାରଣ ସେମାନେ ମୌସୁମୀ ବର୍ଷା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ଅମଳ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ବର୍ଷା ଅଭାବରୁ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ, ଦକ୍ଷିଣ ପଶ୍ଚିମ ମୌସୁମୀ ବାୟୁର ଏପରି ଦୁର୍ବଳ ଅବସ୍ଥା ଜୁଲାଇ ୫ ତାରିଖ ଯାଏ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ। ଏହାପରେ ମୌସୁମୀ ସକ୍ରିୟ ହେବା ସହ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି, ମୌସୁମୀର ଦୁର୍ବଳ ହେବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜୁନ୍‌ ୨୧ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ଜୁନ୍‌ ୨୯ରୁ ଆହୁରି ଦୁର୍ବଳ ହେବ। ସେହିପରି ଜୁଲାଇ ୫ ଯାଏ ଏପରି ଅବସ୍ଥା ଲାଗି ରହିବ। ଏହାପରେ ଏହା ସକ୍ରିୟ ହୋଇ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବ ବୋଲି ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ମୌସୁମୀ ଆରମ୍ଭରୁ ଭଲ ବର୍ଷା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ପଶ୍ଚିମ ଉପକୂଳରୁ ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା। ମୌସୁମୀ ଏତେ ଜୋରରେ ସକ୍ରିୟ ହୋଇ ଆଗକୁ ବଢ଼ୁଥିଲା ଯେ କିଛି ସପ୍ତାହ ତଳେ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଆକଳନ କରିଥିଲା ଯେ ଜୁନ୍‌ ୧୫ ସୁଦ୍ଧା ଏହା ଦିଲ୍ଲୀରେ ପହଞ୍ଚି ଯିବ।

କିନ୍ତୁ କିଛି ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଋତୁକାଳୀନ କାରଣ ଯୋଗୁ ମୌସୁମୀ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଇଛି। ଜୁନ୍‌ ୨୧ ଯାଏ ମୌସୁମୀ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଓ ପୂର୍ବ ଭାଗରେ ସକ୍ରିୟ ରହିଥିଲା। ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତର ପାହାଡ଼ିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟ ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା। ବିହାର, ପୂର୍ବ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ଓ କର୍ଣ୍ଣାଟକାର କିଛି ଅଂଶରେ ସୋମବାର ଯାଏ ବିକ୍ଷିପ୍ତ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଏହାପରେ ମୌସୁମୀ ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ପାଇଁ ପୂରା ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯିବ ବୋଲି ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ଆକଳନ କରିଛି।

ବିଭାଗର ବରିଷ୍ଠ ପାଣିପାଗ ବିଜ୍ଞାନୀ ଆରକେ ଜେନାମଣି କହିଛନ୍ତି, ସାଧାରଣତଃ ମୌସୁମୀ ଯେତେବେଳେ ଆରବ ସାଗରରୁ ଆସେ ଏହା ତରଙ୍ଗ ଆକାରରେ ଆଗକୁ ବଢ଼ିଥାଏ। ଏହାପରେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତରେ ପହଞ୍ଚିଥାଏ। ବଙ୍ଗୋପ ସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ଲଘୁଚାପ ମୌସୁମୀକୁ ଆଗକୁ ନେବାରେ ସହାୟକ ହୁଏ।

ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ ଏହି ଲଘୁଚାପ ମୌସୁମୀକୁ ଠେଲି ଥାଏ। ଏଥର ସେଠାରେ ପୂର୍ବରୁ ପବନ ବହିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏହା ଶକ୍ତିଶାଳୀ ନଥିବାରୁ ମୌସୁମୀ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଅଂଶରେ ପହଞ୍ଚି ପାରି ନଥିଲା। ତଥାପି ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ପୂର୍ବ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ଓ ପଶ୍ଚିମ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର କିଛି ଅଞ୍ଚଳରେ ବର୍ଷା କରିବାରେ ସହାୟକ କରିଥିଲା।

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ସାଧାରଣତଃ ୱେଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ଡିଷ୍ଟର୍ବାସେନ୍ସ ବା ପଶ୍ଚିମା ବିଚଳନ ନଥାଏ କିମ୍ବା ବହୁତ କମ ପରିମାଣର ଦେଖାଯାଏ, ଯାହା ମୌସୁମୀକୁ ଆଗକୁ ନେବାରେ ସହଯୋଗ କରିଥାଏ। ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାଗୁଡ଼ିକ ମୌସୁମୀକୁ ଗତିଶୀଳ କରିବାରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଆନ୍ତି। ଜୁନ୍‌ ୨୯ରୁ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାଗୁଡ଼ିକ ଏକ ପ୍ରକାରର ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ତେଣୁ ଏହାପରଠାରୁ ଅଧିକାଂଶ ଅଞ୍ଚଳରେ ବର୍ଷା ଦେଖିବାକୁ ନ ମିଳିପାରେ। ତେବେ ୫ ତାରିଖ ପରଠାରୁ ମୌସୁମୀ ସକ୍ରିୟ ହେବା ସହ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ନଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।