କାଶୀ ବିଶ୍ୱନାଥ ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟକୁ ୧୭ଶହ ବର୍ଗ ଫୁଟ ଜମି ଦେଲା ଏହି ମସଜିଦ

ବାରାଣସୀ: ହିନ୍ଦୁ ମାନଙ୍କ ପବିତ୍ର ମାସ ଶ୍ରାବଣ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ମୁସଲିମ ସଂପ୍ରଦାୟ ପକ୍ଷରୁ କାଶୀ ବିଶ୍ୱନାଥ ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟକୁ ବଡ଼ ଉପହାର ଦିଆଯାଇଛି। କାଶୀ ବିଶ୍ୱନାଥ ଧାମ(କରିଡର) ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ଜ୍ଞାନବାପି ମସଜିଦକୁ ଲାଗିଥିବା ୧୭ଶହ ବର୍ଗ ଫୁଟର ଜମିକୁ ମୁସଲିମମାନେ ଉପହାର ଆକାରରେ ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟକୁ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଏହି ଉପହାର ବଦଳରେ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ମଧ୍ୟ ମୁସଲିମ ସଂପ୍ରଦାୟଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ଜମି ଦିଆଯାଇଛି। ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ୧୦୦୦ ବର୍ଗ ଫୁଟର ଜମିକୁ ମୁସଲିମ ସଂପ୍ରଦାୟଙ୍କ ନାଁରେ କରି ଦେଇଛି।

ଶୁକ୍ରବାର ବାରାଣସୀରେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ହେଲେ ଉପହାର ଅଦଳବଦଳ ଡିଲ୍ ଜାନୁଆରୀ ୧୯ରେ ହିଁ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା। ତେବେ କାଶୀ ବିଶ୍ୱନାଥ ମନ୍ଦିର ଓ ଜ୍ଞାନବାପି ମସିଜିଦ ମଧ୍ୟରେ ପୂରା ପରିସରର ସର୍ଭେକୁ ନେଇ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ବିବାଦ ଏବେ ବି କୋର୍ଟରେ ରହିଛି। ଏହାର ପରିସରକୁ ଏଏସ୍ଆଇ ପକ୍ଷରୁ ସର୍ଭେ କରିବାକୁ ଯୋଜନା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ମାମଲା କୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଜମି ଅଦଳବଦଳ ଡିଲ୍ ଜୁଲାଇ ୯ରେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ଜୁଲାଇ ୧୯ରେ ଜମି ପାଇଁ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଶ୍ରୀ କାଶୀ ବିଶ୍ୱନାଥ ଟ୍ରଷ୍ଟର ସିଇଓ ସୁନୀଲ କୁମାର ଓ ଅଞ୍ଜୁମ ଇନ୍ତେଜାମିୟା ମସଜିଦ ପକ୍ଷରୁ ଅବଦୁଲ ବାଟନି ନୋମାନି ଦସ୍ତଖତ କରିଥିଲେ।

ମୁସଲିମଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଜମି ୱାକଫ ବୋର୍ଡର ମାଲିକାନାରେ ରହିଥିଲା। ଏହି ଜମିରେ ଜ୍ଞାନବାପି-କାଶୀ ବିଶ୍ୱନାଥ ଟ୍ରଷ୍ଟର କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ରୁମ ଥିଲା। କାଶୀ ବିଶ୍ୱନାଥ ଧାମ ପାଇଁ ଏହି ଜମିର ଆବଶ୍ୟକ ଥିବାରୁ ଆମେ ଏହାକୁ ଟ୍ରଷ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ମଗା ଯାଇଥିଲା। ଏହାବଦଳରେ ରାସ୍ତା କଡ଼ରେ ଥିବା ଗୋଟିଏ ଜମି ମଧ୍ୟ ମଳିବ ବୋଲି ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ଏଥିରେ ଜ୍ଞାନବାପି ମସଜିଦ ରାଜି ହୋଇଥିଲା। ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୨ ବର୍ଷ ସମୟ ଲାଗିଛି। ଡିଲ୍‌ ପୂର୍ବରୁ ସୁନ୍ନି ୱାକଫ ବୋର୍ଡ ଓ ସମସ୍ତ ବରିଷ୍ଟ ମୌଲବୀଙ୍କ ମତାମତ ମଧ୍ୟ ଲୋଡ଼ା ଯାଇଥିଲା। ସମସ୍ତେ ରାଜି ହେବା ପରେ ଡିଲ୍‌ ଫାଇନାଲ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।