ଗାଡ଼ି ଗୁଡ଼ିକର ସ୍ପିଡ ସୀମା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପରାମର୍ଶ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦ୍ରୁତଗତି ମହାବିପତ୍ତି। ହେଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସଡ଼କ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀନ ଗଡ଼କରୀ ନିଜ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ବିଭିନ୍ନ ଗାଡ଼ିର ସ୍ପିଡ ସୀମାକୁ ପୁନଃ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ବିଭିନ୍ନ ଶ୍ରେଣୀର ରାସ୍ତାରେ ଗାଡ଼ି ଗୁଡ଼ିକର ସ୍ପିଡ ସୀମା ପ୍ରାୟ ଘଣ୍ଟାପ୍ରତି ୨୦ କିମି ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ସେ କହିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଏହାବାଦରେ ସେ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ସବୁ ରାଜପଥରେ ଗାଡ଼ିଗୁଡ଼ିକର ସ୍ପିଡ ସୀମା ସମାନ ରଖିବାକୁ ଗୋଟିଏ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନର ଗାଇଡଲାଇନ ଅନୁଯାୟୀ, ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ କାର ଗୁଡ଼ିକର ସର୍ବାଧିକ ସ୍ପିଡ ଘଣ୍ଟାପ୍ରତି ୧୦୦ କିମି ଥିବା ବେଳେ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ୱେରେ ଏହା ୧୨୦ କିମି ରହିଛି।

କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟ ପୁଲିସ୍‌ ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ରାଜପଥରେ ନିଜର ସୁବିଧା ଅନୁସାରେ ସ୍ପିଡ ସୀମା ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ଗୋଟିଏ ରାଜ୍ୟ ତୁଳନାରେ ଆଉ ଗୋଟିଏ ରାଜ୍ୟର ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ସ୍ପିଡ ସୀମା ଭିନ୍ନଭିନ୍ନ ରହୁଛି। ଏହି କାରଣରୁ ମନ୍ତ୍ରୀ ଗଡ଼କରୀ ଗୋଟିଏ ପ୍ରକାରର ସ୍ପିଡ ସୀମା ସାରା ଦେଶରର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ରିଭ୍ୟୁ ମିଟିଂ ବେଳେ ଗଡ଼କରୀ ନିଜ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଏପରି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ପୁଲିସ୍‌ ମଲ୍ଟି ଲେନ୍‌ ରାଜପଥରେ ୪୦ରୁ ଅଧିକ ସ୍ପିଡରେ ଗାଡ଼ି ଚଳାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଜୋରିମାନା ଲାଗୁ କରୁଥିବାରୁ ଗଡ଼କରୀ ଗତବର୍ଷ ଏହାକୁ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଏବର୍ଷ ସେ ସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ସମାନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।