ଯୌନ ବ୍ୟବସାୟ ବୈଧ, ଦେହଜୀବୀଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରିପାରିବନି ପୁଲିସ: ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେହଜୀବୀଙ୍କ ସ୍ୱାଧୀନତା ଓ ସମ୍ମାନକୁ ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ବିଶେଷ କରି ସେମାନଙ୍କ ବଞ୍ଚିବାର ଅଧିକାର ଉପରେ ପୁଲିସ ଯେମିତି ଅଜଥା ହସ୍ତକ୍ଷେପ ନକରେ ସେନେଇ ଚେତବାନୀ ଦିଆଯାଇଛି । ସହମତି ଭିତ୍ତିରେ ସମ୍ପର୍କ ଥିଲେ ପୁଲିସ ଅଜଥା ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିପାରିବ ନାହିଁ। ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପୁଲିସ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବ ନାହିଁ। ବେଶ୍ୟା ଏକ ବୃତ୍ତି ଏବଂ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଦେହଜୀବୀମାନେ ସମ୍ମାନ ସହ ସମାନୁପାତିକ ଅଧିକାର ପାଇବା ପାଇଁ ହକଦାର। ଜଷ୍ଟିଷ ଏଲ.ଏନ. ନାଗେଶ୍ୱର ରାଓଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ୩ ଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଏମିତି କିଛି ଟିପ୍ପଣୀ ରଖିବା ସହ ୬ଟି ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛନ୍ତି।

ଦେହବଜୀବୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ। ଏହି ୩ ଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଯୌନ କର୍ମୀ ତଥା ଦେହଜୀବୀମାନେ ସମାନ ଅଧିକାର ପାଇବା ପାଇଁ ହକଦାର। ବୟସ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସମସ୍ତ ମାମଲାରେ  ଅପରାଧିକ ଆଇନ ସମାନ ଦୃଷ୍ଟିରେ ଲାଗୁ ହେବା ଉଚିତ। ଯେତେବେଳେ ସହମତି ଭିତ୍ତିରେ ଯୌନକର୍ମମାନେ ସ୍ୱାଧୀନ ଭାବେ ବଞ୍ଚିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି ପୁଲିସ ସେଠାରେ ଅଜଥା ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବାପାରିବ ନାହିଁ।  ସେ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପୁଲିସ ଅପରାଧିକ ଦୃଷ୍ଟିରେ ଦେଖିପାରିବ ନାହିଁ।

ସେମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟ ମର୍ଯ୍ୟାଦାର ସହ ବଞ୍ଚିବାର ଅଧିକାର ରହିଛି। ସାମ୍ବିଧାନିକ ଧାରା ୨୧ ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶରେ ସମସ୍ତଙ୍କର ସମ୍ମାନର ସହ ବଞ୍ଚିବାର ଅଧିକାର ରହିଛି। ସେହିପରି ଦେହଜୀବୀଙ୍କୁ ପୁଲିସ ଗିରଫ କରିପାରିବ ନାହିଁ କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କୁ ଜରିମାନା କିମ୍ବା ଲାଞ୍ଚିତ କରିପାରିବନି। ସ୍ୱେଚ୍ଛାକୃତ  ଯୌନ ବ୍ୟବସାୟ ବେଆ‌ଇନ ନୁହଁ। ସେମାନଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପୁଲିସ ଅଜଥା ରେଡ୍‌ କରି ପାରିବ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଦେଶରେ ବେଶ୍ୟାଳୟ ଗୁଡ଼ିକ ବେଆଇନ। ସେହିପରି ଜଣେ ଦେହଜୀବୀ ମା’ଠାରୁ ତାର ପିଲାକୁ ଅଲଗା ରଖାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ। ଯେହେତୁ ସେ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟରେ ଲିପ୍ତ ଅଛି। ଏକଥା କୋର୍ଟ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି। ଦେହଜୀବୀ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପିଲାଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇ ଦେବା ଉଚିତ ବୋଲି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି।  ଯଦି ଜଣେ ନାବାଳକ କିମ୍ବା ନାବାଳିକା ବେଶ୍ୟାଳୟରୁ ଉଦ୍ଧାର ହୁଏ କିମ୍ବା ଜଣେ ଦେହଜୀବୀଙ୍କଠାରୁ ଉଦ୍ଧାର ହୁଏ ତେବେ ସେ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହାକୁ ଶିଶୁ ଚାଲାଣ ମାମଲାରେ ବିବେଚନା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ଯଦି ଦେହଜୀବୀମାନେ ନିର୍ଯାତନାର ଅଭିଯୋଗ ଆଣନ୍ତି ପୁଲିସ ଭେଦଭାବ କରିପାରିବନି। ଯେଉଁ ଦେହଜୀବୀମାନେ ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିବେ ସେମାନଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ସାହାୟତା ଯୋଗାବା ଦେବା ଉଚିତ। ସେଥିରେ ଉଭୟ ଡାକ୍ତରୀ ଓ ଆଇନ ସେବା ଅନ୍ତର୍ଭୃକ୍ତ। ବେଳେ ବେଳେ ପୁଲିସ ଯୌନ କର୍ମୀଙ୍କ ପ୍ରତି ନିଷ୍ଠୁର ବ୍ୟବହାର କରେ।

ସେହିପରି କାର୍ଯ୍ୟରୁ ପୁଲିସ ନିବୃତ୍ତ ରହିବା ଉଚିତ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ଗିରଫ ଓ ରେଡ୍‌ ବେଳେ ଯୌନ କର୍ମୀଙ୍କ ପରିଚୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରଘଟ କରିବା ଅନୁଚିତ। ସେହିପରି ଦେହଜୀବୀଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବ୍ୟବହୃତ କଣ୍ଡମକୁ ଏକ ପ୍ରମାଣ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ। ଯେଉଁ ଦେହଜୀବୀ ମାନଙ୍କୁ ପୁଲିସ ଉଦ୍ଧାର କରି କୋର୍ଟରେ ହାଜର କରୁଛି ସେମାନଙ୍କୁ ସୁଧାର ଗୃହରେ ରହିବାକୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ଉଚିତ। ପ୍ରାୟ ୨ରୁ ୩ବର୍ଷ ସେମାନଙ୍କୁ ସୁଧାର ଗୃହରେ ରହିବା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ଉଚିତ।  ଯଦି ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ ଦେଖିବେ ଉଭୟଙ୍କ ସହମତି ଅଛି ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇ ପାରିବ। ତାହା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ ହିଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ପାରିବେ।  ତଥାପି ସେମାନଙ୍କୁ ସୁଧାର ଗୃହରେ ରହିବାକୁ  ବାଧ୍ୟ କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ। ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ରର ଜବାବ ମାଗିଛନ୍ତି କୋର୍ଟ। ଏନେଇ ଆସନ୍ତା ଜୁଲାଇ ୨୭ରେ ଶୁଶାଣି ହେବ।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।