ଏଚ୍-୧ବି ଭିସା ବ୍ୟାନ ନିୟମରେ କୋହଳ କଲା ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ

ୱାଶିଂଟନ: ବିଦେଶୀ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଆମେରିକାକୁ ଆସି କାମ କରିବା ଉପରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ବ୍ୟାନ୍‌ ଆଦେଶକୁ ଆଜି କୋହଳ କରାଯାଇଛି। ଏବେ ଏଚ-୧ ବି ଭିସାଧାରୀମାନେ ଆମେରିକା ଆସି ପୂର୍ବଭଳି ସେମାନେ କରୁଥିବା କାମରେ ଯୋଗଦେଇ ପାଇ ପାରିବେ ବୋଲି ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି।

ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏବେ ଏଚ-୧ବି ଭିସାରେ କିଛି କୋହଳ କରାଯାଇଛି। ଲକଡାଉନ ପୂର୍ବରୁ ଯେଉଁ ନନ-ଇମିଗ୍ରାଣ୍ଟ ୱାର୍କରମାନେ ଆମେରିକାରେ କାମ କରୁଥିଲେ ଏବେ ସେମାନେ ଆମେରିକା ଆସି ପୁରୁଣା କାମରେ ଯୋଗଦେଇ ପାରିବେ। ଏଥିସହ ଏଠାରେ କାମ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ କିମ୍ବା ପତ୍ନୀ ମଧ୍ୟ ଆମେରିକାକୁ ଆସିପାରିବେ।

ଜୁନ୍‌ ମାସରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ ବିଦେଶୀ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଆମେରିକାରେ ମିଳୁଥିବା ନିଯୁକ୍ତି ଉପରେ ରୋଗ ଲଗାଇଥିଲେ। ଏଥିସହ ଏଚ-୧ବି ଭିସା ଜରିଆରେ କେହି ବି ଆମେରିକାରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ବିଦେଶୀ ନାଗରିକମାନେ ଆମେରିକା ଆସି କରୋନା ସମୟରେ ଆମେରିକାବାସୀଙ୍କ ଚାକିରି ନେଇ ଯାଉଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ।

ଏଚ୍‌-୧ବି ଭିସା ହେଉଛି ଏକ ନନ୍‌-ଇମିଗ୍ରାଣ୍ଟ ଭିସା। ଏହାଦ୍ୱାରା ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ବିଦେଶୀ ନାଗରିକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଥାଆନ୍ତି। ଏଚ-୧ବି ଭିସା ବଳରେ ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପାନୀ ଭାରତ ଓ ଚାଇନା ଭଳି ଦେଶରୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଭଡ଼ାରେ ନେଇ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଥାଆନ୍ତି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ସୁପର କିଙ୍ଗସ୍ ବିପକ୍ଷ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବେନି ବଟଲର୍

ବିଗତ ଚାରି ବର୍ଷରେ କେତେ ଜଣଙ୍କୁ ଭାରତର ନାଗରିକତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି?

ଦେହଜୀବୀଙ୍କୁ ସହଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

ନୌସେନାର ହେଲିକପ୍ଟର ବିଭାଗରେ ଦୁଇ ମହିଳା ଅଧିକାରୀ ସାମିଲ୍

ତବଲିଗି ଜମାତ ପାଇଁ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପିଛି: ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ

ଆଜି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ସହ ରାଇଜର୍ସ ଟକ୍କର

ମୁମ୍ୱାଇ ଏନସିବି ବିଲ୍ଡିଂରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ

ଡ୍ରଗ୍ସ ଲିଙ୍କ୍: ଏନସିବି ରାଡାରରେ ଆଉ ଜଣେ ବଲିଉଡ ଅଭିନେତ୍ରୀ

ଲାଲୁ ଜେଲରେ ଥାଇ ପ୍ରତିଦିନ ଫୋନରେ କଥା ହେଉଛନ୍ତି: ଆରଜେଡି ନେତା

ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଆଜିଠୁ ଖୋଲିଲା ତାଜମହଲ

ସୁପର୍‌ ଓଭରରେ ବାଜି ମାରିନେଲା ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସ

ଆଜିଠୁ ଏହି ସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ; ନିଜ ଇଚ୍ଛାରେ ଆସିବେ ପିଲା