ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ସୀମାରେ କମୁଛି ?

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ତିନି କୃଷି ଆଇନକୁ ବିରୋଧ କରି ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ବସିଛନ୍ତି। ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ୧୦୦ ଦିନ ପୂରଣ ହୋଇଛି। ଆନ୍ଦୋଳନର ଦିନ ଯଦିଓ ବଢ଼ୁଛି ହେଲେ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଧୀରେ ଧୀରେ କମିଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଆଜି ମହାଶିବରାତ୍ରୀ। ଏହି ଅବସରରେ ଭଗବାନଙ୍କ ନିକଟରେ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିଥିବା ଚାଷୀ ନେତା ରାକେଶ ଟିକାୟତ କହିଛନ୍ତି।

ତେବେ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମିବା ନେଇ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି ଚାଷୀ ନେତା। ଓଲଟା ସିଧା ଜବାବ ଦେଇ ଏହାବି ତାଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନର ଏକ ରଣନୀତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ରାକେଶ। ଅଧିକ ଖରା ହେଉଛି, ଚାଷ ଜମିକୁ ଚାଷୀ ଯାଉଛନ୍ତି କହି ସଫେଇ ଦେଇଛନ୍ତି ରାକେଶ। ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମିବା ଅଭିଯୋଗକୁ ସେ ଖାରଜ କରିଛନ୍ତି। ଆଗକୁ ଆନ୍ଦୋଳନ ଲମ୍ୱା ହେବ। ତେଣୁ ରୋଟେସନ ହିସାବରେ ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ସାମିଲ୍ ହେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ଟିକାୟତ କହିଛନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ଆବଶ୍ୟକ ହେବେ ସେତେବେଳେ ଗାଜିପୁର ସୀମାରେ ସମସ୍ତ ଚାଷୀ ଏକାଠି ହେବେ ବୋଲି ଟିକାୟତ କହିଛନ୍ତି।

Farmers Protest in ghazipur Border
ଗାଜିପୁର ସୀମାରେ ଆନ୍ଦୋଳନରତ ଚାଷୀ, Image Credit: TV9

ଚାଷୀଙ୍କ ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନ ଏବେ ରାଜନୀତିକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ପାଲଟିଛି। ବିଜେପିକୁ ଭୋଟ୍ ନଦେବା ପାଇଁ ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ ଆହ୍ୱାନ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ନିକଟରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଚାରି ରାଜ୍ୟ ଓ ଗୋଟିଏ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଜେପି ବିରୋଧରେ ପ୍ରଚାର କରିବେ ବୋଲି ରାକେଶ ଟିକାୟତ କହିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ସମର୍ଥକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରଚାରରେ ସାମିଲ୍ ହେବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ନଭେମ୍ୱର ମାସରୁ ରାକେଶ ଟିକାୟତଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏହି ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୬କୁ ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନ ଚାରି ମାସ ପୂରଣ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହି ଅବସରରେ ରାକେଶ ଟିକାୟତ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦେଇଛନ୍ତି

ଆନ୍ଦୋଳନରତ ଚାଷୀ ଏବଂ ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ଥର ବୈଠକ ହୋଇଛି। ହେଲେ ବୈଠକ ସଫଳ ହୋଇନି। ଆନ୍ଦୋଳନରତ ଚାଷୀ ତିନି କୃଷି ଆଇନକୁ ରଦ୍ଦ କରିବାକୁ ଦାବି କରିବା ସହିତ ଏମଏସପି ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଯାହାର ଜବାବରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କହିଛନ୍ତି ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ ସରକାର ରାଜି ହେଲେ ରଦ୍ଦ ହେବନାହିଁ ତିନି କୃଷି ଆଇନ୍।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।