ପୁଣି ଇତିହାସ ରଚିଲା ଇସ୍ରୋ, ମହାକାଶକୁ ପଠାଇଲା ଏହି ଉପଗ୍ରହ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପୁଣିଥରେ ଇତିହାସ ରଚିଛି ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥା(ଇସ୍ରୋ)। ଗୁରୁବାର PSLV-C50 ମାଧ୍ୟମରେ ଇସ୍ରୋ କମ୍ୟୁନିକେସ ସ୍ୟାଟେଲାଇଟ CMS-01ର ଉତକ୍ଷେପଣ କରିଛି। ମହମାରୀ କରୋନା ସମୟରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଇସ୍ରୋର ଏହା ଦ୍ୱିତୀୟ ମହାକାଶ ମିଶନ।

ଆଜି ଅପରାହ୍ନ ଠିକ୍‌ ୩.୪୦ରେ ଶ୍ରୀହରିକୋଟାର ସତୀଶ ଧାୱନର ଲଞ୍ଚପ୍ୟାଡ୍‌ରୁ ଏହାକୁ ଉତକ୍ଷେପଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଲଞ୍ଚର ୫ ମିନିଟ୍‌ ପରେ CMS-01 କକ୍ଷ ପଥରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି ଓ ମିଶନ ସଫଳ ହୋଇଥିବା ଇସ୍ରୋର ମୁଖ୍ୟ ଡା ଏସକେ ଶିବନ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି, PSLV-C50 ପୂର୍ବନିର୍ଦ୍ଧାରିତ କକ୍ଷପଥରେ CMS-01 ଯୋଗାଯୋଗ ସ୍ୟାଟେଲାଇଟ୍‌କୁ ସଫଳତାର ସହ ଅବସ୍ଥାପିତ କରିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ୟାଟେଲାଇଟ୍ ବହୁତ ଭଲ କାମ କରୁଛି ଓ ଆସନ୍ତା ଚାରି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସ୍ଲଟରେ ପହଞ୍ଚିଯିବ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଏହା PSLVର ୫୨ ତମ ମିଶନ। CMS-01 ଇସ୍ରୋର ୪୨ତମ ଯୋଗାଯୋଗ ସ୍ୟାଟେଲାଇଟ୍‌। ଦେଶରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ସହ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପ୍ରଶମନରେ ଏହି ସ୍ୟାଟେଲାଇଟ୍‌ ସହାୟତା କରିବ। ୭ ବର୍ଷ ଧରି CMS-01 କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ରହିବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି।

CMS-01 ସ୍ୟାଟେଲାଇଟ ଯୋଗୁ ଟେଲି ଯୋଗାଯୋଗ ସେବାରେ ଉନ୍ନତି ଆସିବ। ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲ ଗୁଡ଼ିକର ଫିକଚର କ୍ୱାଲିଟିକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସ୍ୟାଟେଲାଇଟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ନିର୍ବାହ କରିବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।