ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ବଡ଼ ବୟାନ: ଚାଇନାକୁ ନେଇ ଭଲ ମୁଡ୍‌ରେ ନାହାନ୍ତି ମୋଦି

ୱାଶିଂଟନ: ଭାରତ ଓ ଚାଇନା ସୀମା ବିବାଦରେ ମଧ୍ୟସ୍ଥି ସାଜିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିବା ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ପୁଣିଥରେ ବଡ଼ ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ମଧ୍ୟସ୍ଥତା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଭାରତ ମନା କରିବା ପରେ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସହ ଫୋନରେ କଥା ହୋଇଛନ୍ତି। ଏକଥା ନିଜେ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଏହି ବଡ଼ ବିବାଦ ସମ୍ପର୍କରେ ମୁଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଛି। ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ବିବାଦକୁ ମୋଦିଙ୍କ ମୁଡ୍‌ ଆଦୌ ଭଲ ନାହିଁ।

ହ୍ୱାଇଟ ହାଉସର ଓଭାଲ ଅଫିସରେ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି, ଭାରତ ଓ ଚାଇନା ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ବିବାଦ ଚାଲିଛି। ମୁଁ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ(ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି)ଙ୍କୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରେ। ସେ ଜଣେ ମହାନ ଜେଣ୍ଟିଲମ୍ୟାନ। ଭାରତ ଓ ଚାଇନା ମଧ୍ୟରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଏହି ବଡ଼ ବିବାଦ ସାଂଘାତିକ ସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ।

କାରଣ ଉଭୟ ଦେଶରେ ୧.୪ ବିଲିୟନ ଲେଖାଏ ଲୋକ ରହିଛନ୍ତି। ଦୁଇ ଦେଶ ପାଖରେ ବେଶ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବାହିନୀ ରହିଛନ୍ତି। ଭାରତ ଖୁସି ନାହିଁ କି ଚାଇନା ମଧ୍ୟ ଖୁସି ନୁହେଁ। ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଚାହେଁ ଯେ ସୀମା ବିବାଦକୁ ନେଇ ମୁଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଛି। ଚାଇନା ସହ ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ଥିତିରେ ଯାହା ଚାଲିଛି, ତା’କୁ ନେଇ ସେ ବେଶ ଚିନ୍ତିତ। ସେ ଆଦୌ ଭଲ ମୁଡରେ ନାହାନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ମଧ୍ୟସ୍ଥତା ପାଇଁ ଟ୍ରମ୍ପ କରିଥିବା ଟ୍ୱିଟ ସମ୍ପର୍କରେ ବି ମତ ରଖିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଯଦି ଦୁଇ ଦେଶ ଚାହିଁବେ, ତା’ହେଲେ ମୁଁ ନିଶ୍ଚିତ ସହଯୋଗ କରିବି। ମୁଁ ମଧ୍ୟସ୍ଥତା କରିବାକୁ ରାଜି ଅଛି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।