ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ଟ୍ରଷ୍ଟର ନୂଆ ସଭାପତି ନିଯୁକ୍ତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଗଠିତ ଶ୍ରୀରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ତୀର୍ଥ କ୍ଷେତ୍ର ଟ୍ରଷ୍ଟର ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ଆଜି ଦିଲ୍ଲୀରେ ବସିଥିଲା। ଦୀର୍ଘ ୨ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଚାଲିଥିବା ଏହି ବୈଠକରେ ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ଟ୍ରଷ୍ଟର ମୁଖ୍ୟ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରିଥିବା ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀ କେ ପରାସରନଙ୍କ ଗ୍ରେଟର କୈଳାସ ବାସଭବନରେ ହିଁ ବୈଠକ ଆୟୋଜନ ହୋଇଥିଲା।

ପ୍ରଥମ ବୈଠକରେ ଟ୍ରଷ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ମହନ୍ତ ନୃତ୍ୟ ଗୋପାଳ ଦାସଙ୍କୁ ରାମ ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ମହନ୍ତ ନୃତ୍ୟ ଗୋପାଳ ଦାସ ହେଉଛି ବାବ୍ରୀ ମସଜିଦ ଭଙ୍ଗା ଘଟଣାର ଅଭିଯୁକ୍ତ। ସେ ଏବେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ଦାୟିତ୍ୱରେ ରହିବେ।

ନୃତ୍ୟ ଗୋପାଳ ଦାସଙ୍କ ଆଉ ଏକ ପରିଚୟ ହେଉଛି ସେ ବିଶ୍ୱ ହିନ୍ଦୁ ପରିଷଦର ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ନ୍ୟାସର ମୁଖ୍ୟ। ସେହିପରି ବିଶ୍ୱ ହିନ୍ଦୁ ପରିଷଦର ଆଉ ଜଣେ ଟପ ସଦସ୍ୟ ଚମ୍ପତ ରାୟଙ୍କୁ ରାମ ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟର ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଓ ପୁଣେର ସ୍ୱାମୀ ଗୋବିନ୍ଦ ଦେବ ଗିରିଙ୍କୁ କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ କରାଯାଇଛି।

ଆଜିର ବୈଠକରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରିନ୍ସପାଲ ସଚିବ ନୃପେନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ରାଙ୍କୁ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କମିଟି ମୁଖ୍ୟ ଭାବେ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ସମ୍ପର୍କିତ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ପରିଚାଳନା କରିବା ପାଇଁ ଲୋକସଭାରେ ହିଁ ଶ୍ରୀରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ତୀର୍ଥ କ୍ଷେତ୍ର ଟ୍ରଷ୍ଟର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଆଜି ଏହାର ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ବସିଥିବାରୁ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ତାରିଖ ଘୋଷଣା ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା।

ହେଲେ ଟ୍ରଷ୍ଟ କେବଳ ନିର୍ମାଣ କମିଟି ଗଠନ କରିବା ସହ ନୃପେନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ରାଙ୍କୁ ଏହାର ମୁଖ୍ୟ କରିଛି। ୧୫ ଦିନ ପରେ ଅଯୋଧ୍ୟରେ ପୁଣିଥରେ ଟ୍ରଷ୍ଟର ବୈଠକ ବସିବ। ଏହାପରେ ସେଠାରେ ହିଁ ରାମ ମନ୍ଦିରର ନିର୍ମାଣ ସମ୍ପର୍କରେ ତାରିଖ ଘୋଷରା କରାଯିବ। ବୈଠକ ପରେ ନୃତ୍ୟ ଗୋପାଳ ଦାସ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଲୋକଙ୍କ ଭାବନାକୁ ଆଦର କରାଯିବ। ଯଥା ଶୀଘ୍ର ହିଁ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ। ମନ୍ଦିରର ମୁଖ୍ୟ ଢାଞ୍ଚା ସମାନ ରହିବ। ହେଲେ ମନ୍ଦିରର ଉଚ୍ଚତା ଏବଂ ଓସାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଯୋଜନା କରାଯାଉଛି।”

ଅଯୋଧ୍ୟାର ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆରେ ଏକ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲାଯିବ। ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଦାନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଲୋକମାନେ ଏଥିରେ ଟଙ୍କା ପୈଠ କରିପାରିବେ ବୋଲି ଚମ୍ପତ ରାୟ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଆଜିର ବୈଠକରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ୱରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଅତିରିକ୍ତ ସଚିବ ଜ୍ଞାନେଶ କୁମାର, ୟୁପି ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଅବିନାଶ ଅୱସ୍ତୀ ଓ ଅଯୋଧ୍ୟା ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ ଅନୁଜ କୁମାର ଝା ଉପସ୍ଥିତ ରହିଥିଲେ।

ଆଜିର ବୈଠକ ସମ୍ପର୍କରେ ମତଦେଇ ଏନସିପି ସୁପ୍ରିମୋ ଶରଦ ପାୱାର କହିଛନ୍ତି, “ଆପଣ ଯଦି ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଗଠନ କରିପାରୁଛନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ମସଜିଦ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ କାହିଁକି ଟ୍ରଷ୍ଟ ଗଠନ କରିପାରୁ ନାହାନ୍ତି? ଦେଶ ସମସ୍ତଙ୍କର ଓ ଦେଶ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ।”

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।