ମହାକାଶରୁ ସମୁଦ୍ର ମଧ୍ୟରେ ଅବତରଣ କଲେ ମହାକାଶଚାରୀ, ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡିଓ

ୱାଶିଂଟନ: ମହାକାଶାରୁ ସିଧାସଳଖ ଧରାପୃଷ୍ଠରେ ଅବତରଣ କରିଛନ୍ତି ଦୁଇ ମହାକାଶଚାରୀ। ମହାକାଶରୁ ସମୁଦ୍ର ମଧ୍ୟରେ ଅବତରଣ କରିଥିବା ଆମେରିକା ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥାର ଦୁଇ ଜଣ ମହାକାଶଚାରୀ ସ୍ପେଶ ଏକ୍ସ ନାମକ ଏକ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀର ଡ୍ରାଗନ ନାମକ କ୍ୟାପସୁଲରେ ମହାକାଶରୁ ଧରାପୃଷ୍ଠରେ ଅବତରଣ କରିଛନ୍ତି।

ଦୀର୍ଘ ୪୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ନାସାର କୌଣସି ମହାକାଶଚାରୀ ସମୁଦ୍ର ମଧ୍ୟରେ ଅବତରଣ କରିଛନ୍ତି। ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ୧୯୭୫ରେ ଏଭଳି ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା।

ସ୍ପେଶ ଏକ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ମଧ୍ୟ ମହାକାଶରୁ ଅବତରଣ ବେଳର ଭିଡିଓକୁ ନିଜ ଟ୍ୱିଟ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଭିଡିଓରେ ନାସାର ଦୁଇ ଜଣ ବୈଜ୍ଞାନିକ ସମୁଦ୍ର ମଧ୍ୟରେ ଓହ୍ଲାଉଥିବାରୁ ଦୃଶ୍ୟ ରହିଛି। ଏହାକୁ ସ୍ପ୍ଲାଶଡାଉନ କୁହାଯାଏ। ସ୍ପ୍ଲାଶଡାଉନର ଅର୍ଥ ସ୍ପେଶକ୍ରାଫ୍ଟରୁ ଆକାଶ ଛତା ଜରିଆରେ ପାଣି ମଧ୍ୟରେ ଅବତରଣ କରିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା।

ନାସାର ଦୁଇ ବୈଜ୍ଞାନିକ ବବ ବେହକେନ ଓ ଡାୱ ହୁରଲେଙ୍କ ସ୍ପେଶ ଏକ୍ସର ଡ୍ରାଗନ କ୍ୟାପସୁଲ ଜରିଆରେ ହିଁ ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠକୁ ଆସିଛନ୍ତି। ଏମାନେ ସେଠାରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ପରୀକ୍ଷା ନୀରିକ୍ଷା କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ।

ନାସାର ଏଭଳି ସଫଳତାକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଦୀର୍ଘ ୨ ମାସ କାଳ ନାସାର ମହାକାଶଚାରୀ ସେଠାରେ ବିଭିନ୍ନ ମିଶନ ପୂରା କରିବା ପରେ ପୃଥିବୀକୁ ଫେରିଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ବହୁତ ବହୁତ ଧନ୍ୟବାଦ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ମେ’ ୩୧ରେ ସ୍ପେଶ ଏକ୍ସର ଡ୍ରାଗନ ସ୍ପେଶକ୍ରାଫ୍ଟ ନାସାର ଏହି ଦୁଇ ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କୁ ଧରି ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ପେଶ ଷ୍ଟେସନ ଅଭିମୁଖେ ସଫଳତା ପୂର୍ବକ ଉଡ଼ାଣ ଭରିଥିଲା। ଏହାକୁ ନାସା ଓ ସ୍ପେଶ ଏକ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିତ ଭାବେ ପରିଚାଳନା କରାଯାଇଥିଲା।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଆଦେଶ ଉପରେ ରୋକ୍ ଲଗାଇଲେ ସ୍ଥାନୀୟ କୋର୍ଟ

ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପିଟିଲେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଡିଜି; କହିଲେ ପତ୍ନୀ କରୁଛନ୍ତି ଗୁଇନ୍ଦାଗିରି

ବଢ଼ୁଛି ମନ୍ଦିର ଦାନବାକ୍ସରୁ ଚୋରି ଘଟଣା, ସକ୍ରିୟ ଗ୍ୟାଙ୍ଗକୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୁଲିସ୍

କୃଷି ବିଲ୍ ବିରୋଧରେ ଛତିଶଗଡ ବିଧାନସଭାରେ ଆସିବ ପ୍ରସ୍ତାବ

ବିକାଶ ଦୁବେ ଘଟଣାର ପୁନରାବୃତ୍ତି ! ଫେରାର ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟାର ୟୁପି ଆସୁଥିବା ବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମୃତ୍ୟୁ

‘ମୋଦିଙ୍କ ପାଇଁ ପିଓକେର ଆଶା ବଢ଼ିଛି, ଆମେ ଭାରତରେ ସାମିଲ୍ ହେବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ’

ଏଲଜେପିର ଚାରି ସାଂସଦ ବିଜେପି ଲିଙ୍କରେ, ଏନଡିଏରେ ବଢ଼ିବ ଅସନ୍ତୋଷ!

ବିଶ୍ୱରେ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଅତିକ୍ରମ କଲା କରୋନା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା

‘ଯଦି ମୁଁ କରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବି, ତା’ହେଲେ ମମତାଙ୍କୁ ଆଲିଙ୍ଗନ କରିବି’

ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କୀ ସଫା, ଯବାନ ଆହତ

ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ-ଫଡନାଭିସ ଆଲୋଚନାର ଇଫେକ୍ଟ: ଉଦ୍ଧବ ଓ ଶରଦ ପାୱାରଙ୍କ ରୁଦ୍ଧଦ୍ୱାର ବୈଠକ

କୋଇଲା ଖଣିରେ ଭୟଙ୍କର ଦୁର୍ଘଟଣା: ୧୬ ମୃତ