ସିଙ୍ଘୁ ସୀମାରେ ସଂଘର୍ଷ: ଚାଷୀଙ୍କ ଟେଣ୍ଟ ଭାଙ୍ଗିଲେ, ପଥର ମାଡ଼ କଲେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କୃଷି ଆଇନ ବିରୋଧରେ ଦିଲ୍ଲୀ-ହରିଆଣର ସିଙ୍ଘୁ ସୀମାରେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରୁଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ ଉପରକୁ ପଥର ମାଡ଼ ହୋଇଛି। କିଛି ଲୋକ ଆଜି ସିଙ୍ଘୁ ସୀମାରେ ପହଞ୍ଚି ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ ଉପରକୁ ପଥର ମାଡ଼ କରିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଏଠାରେ ଥିବା ସେମାନଙ୍କ ଟେଣ୍ଟ ଗୁଡ଼ିକୁ ମଧ୍ୟ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ନିଜକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକ ବୋଲି ଦାବି କରି ଚାଷୀଙ୍କ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମ୍ପତ୍ତିଗୁଡ଼ିକୁ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି।

ପୁଲିସ୍‌ ବି ଚାଷୀଙ୍କୁ ଆନ୍ଦୋଳନ ସ୍ଥଳ ଖାଲି କରିବାକୁ ସହ ଟେଣ୍ଟ ଗୁଡ଼ିକ ହଟାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ସିଙ୍ଘୁ ସୀମା ପୁଣିଥରେ ଅଶାନ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ତଥାକଥିତ ଲୋକ ଓ ପୁଲିସ୍‌ର ଏପରି ବଳପୂର୍ବକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନକୁ ଚାଷୀମାନେ ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି।

ସ୍ଥିତି ବିଗିଡ଼ିବାକରୁ ପୁଲିସ୍‌ ଲାଠିଚାର୍ଜ ସହ ଟିୟର ଗ୍ୟାସ ପ୍ରୟୋଗ କରିଛି। ଏପରି କି ପୁଲିସ୍‌ ୨ରୁ ୩ ଜଣ ଲୋକଙ୍କୁ ତଳେ ପକାଇ ଲାଠିରେ ପିଟୁଥିବା ଭିଡିଓ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ମାଡ଼ ଖାଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଚାଷୀ ନା ସିଙ୍ଘୁ ସୀମାକୁ ଧସେଇ ପସିଥିବା ତଥାକଥିତ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ଜଣାପଡ଼ିନାହିଁ। ସେହିପରି ଚାଷୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷା ବଳୟର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ କେମିତି ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକ ଟେଣ୍ଟ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିଲେ, ତା’କୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।

ଏହି ସଂଘର୍ଷରେ ଜଣେ ପୁଲିସ୍‌ କର୍ମଚାରୀ ଆହତ ହୋଇଥିବା ଖବର ମିଳିଛି। ଗତକାଲି ମଧ୍ୟ ସିଙ୍ଘୁ ସୀମାରେ କିଛି ଲୋକ ପ୍ରବେଶ କରି ଚାଷୀଙ୍କୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ। ଜାନୁଆରୀ ୨୬ରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଟ୍ରାକ୍ଟର ରାଲି ବେଳେ ଘଟିଥିବା ହିଂସାକାଣ୍ଡ ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିବା କହିଥିଲେ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଗାଜିପୁର ଓ ଟିକ୍‌ରି ସୀମାରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପକ ପୁଲିସ୍‌ ଫୋର୍ସ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି। ଗାଜିପୁର ସୀମାକୁ ଖାଲି କରିବାକୁ ଗତକାଲି ଠାରୁ ଗାଜିଆବାଦ ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇ ସାରିଛନ୍ତି। ତଥାପି ଏଠାରେ ରାକେଶ ଟିକାୟତଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରୁଥିବା ଚାଷୀମାନେ ପୂର୍ବଭଳି ରାସ୍ତା ଉପରେ ବିକ୍ଷୋଭ କରୁଛନ୍ତି।

ଗତକାଲି ରାକେଶ ଟିକାୟତ ଭାଷଣ ଦେବା ବେଳେ କାନ୍ଦି ପକାଇଥିଲେ। ଏପରି କି ଲାଠି ଧରି ଆନ୍ଦୋଳନ ସ୍ଥଳକୁ ଆସିଥିବା ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ କ୍ୟାମେରା ସାମ୍ନାରେ ଚାପୁଡ଼ା ମାରିଥିଲେ। ଲାଠି ଧରି ଆସିଥିବା ଯୁବକଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ ଓ ଏଭଳି ଅସାମାଜିକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କିଛି ଗୋଷ୍ଠୀ ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଭଣ୍ଡୁର କରିବା ପାଇଁ ପଠାଇଥିବା ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।