ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ନଦୀରେ ଡ୍ୟାମ ତିଆରି କରିବ ବେଜିଂ, ଚିନ୍ତାରେ ଭାରତ !

ବେଜିଂ: କ୍ୱାଡ ବୈଠକ ପୂର୍ବରୁ ବେଜିଂ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। କିଛି ଦିନ ନିରବ ରହିବା ପରେ ଚାଇନା ପୁରୁଣା ଚାଲ ଚଳାଇଛି। ଯାହାକି ଭାରତକୁ ଉସକାଇବା ଭଳି। ଭାରତର ବିରୋଧ ସତ୍ତ୍ୱେ ଚାଇନା ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ନଦୀରେ ମେଗା ଜଳବିଦ୍ୟୁତ ପ୍ରକଳ୍ପ ତିଆରି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଆଉ ଚାଇନା ସଂସଦ ଏହାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛି। ଆସାମରେ ପ୍ରବାହିତ ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ରର ଉପର ମୁଣ୍ଡରେ ଏହି ଡ୍ୟାମ ନିର୍ମାଣ କରିବ ଚାଇନା। ଏହାଦ୍ୱାରା ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ନଦୀର ପାଣି ଉପରେ ଚାଇନାର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରହିବ। ଆଉ ତଳିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଭାରତ ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶ ଏ ନେଇ ସମସ୍ୟାରେ ପଡ଼ିବେ।

ଏହି ଡ୍ୟାମ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ପାଖ ଦେଇ ଯିବ। ତିବ୍ବତ ସ୍ୱୟଂଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିରେ ଉପମୁଖ୍ୟ ଚେ ଡାଲ୍ହା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ତୁରନ୍ତ ବିସ୍ତୃତ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ସହ ପରିବେଶ ଉପରେ ପ୍ରକଳ୍ପର କି ପ୍ରଭାବ ପଡିବ ସେନେଇ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରାଯିବା ଦରକାର ବୋଲି ଚେ କହିଛନ୍ତି।  ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ତିବ୍ବତରେ ୟାରଲଙ୍ଗ  ଜ୍ୟାଙ୍ଗବୋ ନାଁରେ ପରିଚିତ। ଯେଉଁଠାରେ ଏହା ଅରୁଣାଚଳ ସୀମା ଛୁଇଁଛି।

ତେବେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ହେଲେ ଭବିଷ୍ୟତରେ କୌଣସି ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ହେଲେ ଭାରତ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ। କାରଣ ତଳମୁଣ୍ଡରେ ଭାରତ ଓ ବାଂଲାଦେଶ ରହିଛି। ଆଉ ଏହି ଦୁଇ ଦେଶ ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ନଦୀ ପାଣି ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ। ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ନଦୀର ପାଣି ଉପରେ ଚାଇନା ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଲେ ଖରାଦିନେ ଜଳ ପ୍ରଭାବ କମିଯିବ। ଆଉ ଭାରତକୁ ଆବଶ୍ୟକ ମାତ୍ରାରେ ପାଣି ମିଳିନପାରେ। ଯଦି ଦାଉ ସାଧିଲା ଭଳି ମାତ୍ରାଧିକ ବର୍ଷା ହୁଏ ଏବଂ ଚାଇନା ଠିକ୍ ଭାବରେ ଡ୍ୟାମ୍ ଜଳ ପରିଚାଳନା ନକଲେ ଭାରତରେ ଭୟଙ୍କର ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ।

ନିକଟରେ ଲଦାଖ ସୀମାରେ ଦୁଇ ଦେଶର ସେନା ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ହେବା ପରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସମ୍ପର୍କ ଖରାପ ରହିଛି। ଏବେ ଚାଇନା ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ନଦୀରେ ବନ୍ଧ ବାନ୍ଧିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦୁଇ ଦେଶର ସମ୍ପର୍କକୁ ଆହୁରି ଖରାପ କରିବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।