ଚାଷୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ହଟାଇବାକୁ ଯୋଗୀ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ, ପାଣି ବନ୍ଦ କଲା ପ୍ରଶାସନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କୃଷି ଆଇନକୁ ତୁରନ୍ତ ହଟାଇ ରାସ୍ତା ଖାଲି କରିବାକୁ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଯୋଗୀ ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। କୃଷି ଆଇନ ବିରୋଧରେ ଦିଲ୍ଲୀ-ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ସୀମା ଗାଜିପୁରରେ ଶତାଧିକ ଚାଷୀ ଦୀର୍ଘ ୨ ମାସରୁ ଅଧିକ ଦିନ ହେଲା ଆନ୍ଦୋଳନ କରୁଛନ୍ତି। ହେଲେ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଟ୍ରାକ୍ଟର ରାଲି ବେଳେ ଘଟିଥିବା ହିଂସାକାଣ୍ଡ ପରେ ସରକାର ଆକ୍ସନ ମୋଡକୁ ଚାଲି ଆସିଛନ୍ତି।

ଆଜି ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ସରକାର ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଡିଏମ ଓ ଏସ୍‌ପିଙ୍କୁ ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ତୁରନ୍ତ ହଟାଇ ରାସ୍ତା ସଫା କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପରେ ଗାଜିଆବାଦ ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ ପୁଲିସ୍‌ ପ୍ରଶାସନକୁ ଗାଜିପୁର ଆନ୍ଦୋଳନସ୍ଥଳକୁ ଖାଲି କରିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛନ୍ତି।

ସେହିପରି ଗାଜିପୁର ସୀମାରେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରୁଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ କ୍ୟାମ୍ପକୁ ପାଣି ଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ କରି ଦିଆଯାଇଛି। ସେମାନେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଟଏଲେଟକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶାସନ ଉଠାଇ ନେଇଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ଗାଜିପୁର ସୀମାରେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରୁଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତୀବ୍ର ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ଆଜି ସକାଳୁ ଗାଜିପୁର ସୀମାରେ ଉଭୟ ଦିଲ୍ଲୀ ଓ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ପୁଲିସ୍‌ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ସେମାନେ ରାସ୍ତା ଖାଲି କରିବାକୁ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଚାଷୀ ନେତା ରାକେଶ ଟିକେତଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟ କିଛି ଚାଷୀଙ୍କ ସହ ପୁଲିସ ଆଲୋଚନା କରିଛି। ରାକେଶ ଟିକେତ ମଞ୍ଚ ଉପରକୁ କହିଛନ୍ତି, ପୁଲିସ୍‌ ଯଦି ଆମକୁ ଗିରଫ କରିବ, ତା’ହେଲେ ଆମେ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଏଥିରେ ସହଯୋଗ କରିବୁ।

ତଥାପି ପୁଲିସ୍‌ ରାସ୍ତା ଖାଲି କରିବାକୁ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ କହିଛି। ଏଥିସହ ଏଠାକୁ ପାଣି ଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ କରାଯିବା ସହ ପୁଲିସ୍‌ ଲାଗଇଥିବା ଅସ୍ଥାୟୀ ଟଏଲେଟ ଗୁଡ଼ିକୁ ମଧ୍ୟ ହଟାଇବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଆଜି ଦିଲ୍ଲୀର ସିଙ୍ଘୁ ସୀମାରେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରୁଥିବା ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ହିନ୍ଦୁ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ଧମକ ଦିଆଯାଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ସହ ମିଶି ଆଜି ହିନ୍ଦୁ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ସିଙ୍ଘୁ ସୀମାରେ ବିକ୍ଷୋଭ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ସେମାନେ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ସିଙ୍ଘୁ ସୀମା ଖାଲି କରିବାକୁ ସମୟ ଦେଇଛନ୍ତି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।