ଏୟାରସେଲ୍‌ ମ୍ୟାକ୍ସିସ୍‌: ଚିଦାମ୍ବରମ୍‌ଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ସଜାଇଲା ଇଡି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବହୁର୍ଚ୍ଚିତ ଏୟାରସେଲ୍‌ ମ୍ୟାକ୍ସିସ୍‌ରେ ହୋଇଥିବା ୩୫ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ଘୋଟାଲାରେ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ(ଇଡି) ଆଜି ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ଚାର୍ଜଶିଟ୍‌ ଫାଇଲ୍‌ କରିଛି।

ଦିଲ୍ଲୀର ପଟିଆଲା ହାଉସ୍‌କୋର୍ଟରେ ଇଡି ଦାଖଲ କରିଥିବା ଚାର୍ଜଶିଟ୍‌ରେ ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ପି ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କୁ ନଂ ୧ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଦର୍ଶା ଯାଇଛି। ଏଥିସହ ଏହି ଚାର୍ଜଶିଟ୍‌ରେ ଅନ୍ୟ ଯେଉଁ ୯ ଜଣଙ୍କୁ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଭାବେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପି ଚିଦାମ୍ବରମ୍‌ଙ୍କ ପୁଅ କାର୍ତ୍ତିଙ୍କ ନାଁ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ତା’ ସହିତ କାର୍ତ୍ତିଙ୍କ କମ୍ପାନୀର ଆକାଉଣ୍ଟାଣ୍ଟ ଭାସ୍କର ରମନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଭାବେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି।

ସିବିଆଇ ଓ ଇଡି ଚିଦାମ୍ବରମ୍‌ ବାପା ପୁଅଙ୍କ ନାଁରେ ମନିଲଣ୍ଡରିଂ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। କୋର୍ଟ ଆସନ୍ତା ନଭେମ୍ବର ୨୬ରେ ଚାର୍ଜଶିଟ୍‌ ଉପରେ ଶୁଣାଣି କରିବେ ବୋଲି ଦିନ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।

୨୦୦୬ରେ ଚିଦାମ୍ବରମ୍‌ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ବେଳେ ଏୟାରସେଲ୍‌ ମ୍ୟାକ୍ସିସ୍‌ ଡିଲ୍‌ ହୋଇଥିଲା। ଯେଉଁଥିରେ ବ୍ୟାପକ ହେରଫେର ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ସିବିଆଇର କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ମରିସସ୍‌ରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ଏକ କମ୍ପାନୀ ମ୍ୟାକ୍ସିସ୍‌ ନାଁରେ ଏୟାରସେଲ୍‌ରେ ୮୦୦ ମିଲିୟନ୍‌ ଡଲାର ନିବେଶ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଲୋଡ଼ିଥିଲା। ସବୁ ନିୟମକୁ ଜଳାଞ୍ଜଳି ଦେଇ ଚିଦାମ୍ବରମ୍‌ ଏହି ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।