ଶସ୍ତା ହେବ ଏହିସବୁ ସାମଗ୍ରୀ, ଜିଏସ୍‌ଟି ହ୍ରାସ ନେଇ ଘୋଷଣା କଲେ ସରକାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ସ୍ୱରୂପ ପରୋକ୍ଷ ଟିକସର ସରଳୀକରଣ ଏବଂ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ନିତ୍ୟବ୍ୟବହାର୍ଯ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରୁ ଟିକସ ହ୍ରାସ ନେଇ ଜିଏସ୍‌ଟି କାଉନ୍‌ସିଲ୍‌ ବୈଠକ ପରେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟ୍‌ଲୀ।

୩୩ଟି ସାମଗ୍ରୀକୁ ୧୮% ଜିଏସ୍‌ଟି ସ୍ଲାବ୍‌ରୁ ୧୨% ଏବଂ ୫% ଟିକସ ସ୍ଲାବ୍‌କୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି।

ବୈଠକ ପରେ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଜେଟ୍‌ଲୀ ବିଭିନ୍ନ ସାମଗ୍ରୀରେ ଟିକସ ହ୍ରାସ ବାବଦରେ କହିଛନ୍ତି।

  • ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଯାଏ ମୂଲ୍ୟର ସିନେମା ଟିକେଟ୍‌କୁ ୧୨% ଟିକସ ସ୍ଲାବ୍‌କୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି। ୧୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ମୂଲ୍ୟର ଟିକେଟ୍‌ ପୂର୍ବବତ୍‌ ୧୮% ସ୍ଲାବ୍‌ରେ ରହିବ।
  • ତୀର୍ଥଯାତ୍ରାପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିମାନ ଯାତ୍ରା କ୍ଷେତ୍ରରେ ‘ଇକୋନୋମି’ କ୍ଲାସ୍‌ ପାଇଁ ୫% ଜିଏସ୍‌ଟି ଏବଂ ‘ବିଜିନେସ୍‌’ କ୍ଲାସ୍‌ ପାଇଁ ୧୨% ଜିଏସ୍‌ଟି ଲାଗୁ ହେବ।
  • ୩୨ ଇଞ୍ଚରୁ କମ୍‌ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ମନିଟର୍‌ ବା ସ୍କ୍ରିନ୍‌, ଗିଅର ବକ୍ସ, ରିଟ୍ରେଡେଡ୍‌ ଟାୟାର୍ସ, ଲିଥିଅମ୍‌ ବ୍ୟାଟେରୀ ସହିତ ପାୱାର ବ୍ୟାଙ୍କ, ଭିଡିଓ ଗେମ୍‌ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କ୍ରୀଡ଼ା ସାମଗ୍ରୀ ଆଦିରେ ଜିଏସ୍‌ଟି ୨୮%ରୁ ହ୍ରାସ ପାଇ ୧୮% କୁ ଖସିବ।
  • ଜିଏସ୍‌ଟି କାରଣରୁ କ୍ଷତି ସହିଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟ ଗୁଡ଼ିକୁ ୪୮ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଚଳିତ ବର୍ଷ ୬୦ ହଜାର କୋଟି କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯିବ।
  • ୩୪ଟି ବିଳାସମୟ ସାମଗ୍ରୀ ବା ‘ସିନ୍‌ ଗୁଡ୍ସ’ () ମୂଲ୍ୟ ପୁର୍ନନିର୍ଦ୍ଧାରଣରୁ ବାଦ୍‌ ଦିଆଯାଇଛି। ସିନ୍‌ ଗୁଡ୍ସ ସମାଜ ପ୍ରତି କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥାଏ। ମଦ, ଡ୍ରଗ୍ସ, ଫାଷ୍ଟ୍‌ ଫୁଡ୍‌, କ୍ୟାଣ୍ଡି, କଫି, ସୁଗାର୍‌, ଜୁଆ ଏବଂ ପର୍ଣ୍ଣୋଗ୍ରାଫି ଆଦି ଏହାର ଉଦାହରଣ।
  • ପୂର୍ବରୁ ୨୮% ଜିଏସ୍‌ଟି ଲାଗୁ ହେଉଥିବା ୨୨ଟି ଉତ୍ପାଦକୁ ଏଥିରୁ ବାଦ୍‌ ଦିଆଯାଇଛି ଏ ମଧ୍ୟରେ ଟିଭି, ସିମେଣ୍ଟ, ଯାନବାହାନ ପାର୍ଟସ୍‌ ଆଦି ଅଛି।
  • ଆବାସିକ ସାମଗ୍ରୀ ଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ଟିକସ ଲାଗୁ ବାବଦରେ ଜାନୁଆରୀ ମାସରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହେବ।