ସିବିଆଇ କଳିରେ ଯୋଡ଼ିହେଲା ଗୁଇନ୍ଦାଗିରି ପ୍ରସଙ୍ଗ, ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ବିରୋଧୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସିବିଆଇର ଦୁଇ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ରାକେଶ ଆସ୍ଥାନା ଓ ଆଲୋକ ବର୍ମାଙ୍କ କଳି ମଧ୍ୟରେ ଆଜି ଗୁଇନ୍ଦାଗିରି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଯୋଡ଼ି ହୋଇଯିବା ପରେ ପୂରା ଘଟଣା ନୂଆ ମୋଡ଼ ନେଇଛି।

ପୂର୍ବତନ ସିବିଆଇ ମୁଖ୍ୟ ଆଲୋକ ବର୍ମାଙ୍କ ଘର ନିକଟରୁ ୪ ଜଣ ଗୁଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ ଧରା ପଡ଼ିବା ପରେ ବିରୋଧୀଦଳଗୁଡ଼ିକ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ କାଠଗଡ଼ାରେ ଛିଡ଼ା କରିଛନ୍ତି। ସିବିଆଇ ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ଘର ନିକଟରେ ବୁଧବାର ରାତିରୁ ଗୁଇନ୍ଦା ଅଧିକାରୀମାନେ କ’ଣ କରୁଥିଲେ, ତାକୁ ନେଇ ବିରୋଧୀ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି।

ଆଜି ସକାଳୁ ୪ ଜଣ ଗୁଇନ୍ଦା ଅଧିକାରୀ ଆଲୋକ ବର୍ମାଙ୍କ ଘର ବାହାରେ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ଅବସ୍ଥାରେ ବୁଲୁଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଧରାପଡ଼ିଥିଲେ। ଏହାପରେ ଏହାକୁ ନେଇ ରାଜନୀତିକ ବୟାନବାଜି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଶ୍ରୀ ବର୍ମାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ଏଭଳି କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ବିରୋଧୀ ଦଳଗୁଡ଼ିକ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଗୁଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଅଟକ ଥିବା ୪ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଗୁଇନ୍ଦା କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ସେମାନେ ନିୟମିତ ରୁଟିନ୍‌ ଅନୁଯାୟୀ ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ବୁଲାବୁଲି କରୁଥିଲେ ବୋଲି କହିଛି।

ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଗୁଇନ୍ଦା ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, ଅଟକ ୪ ଅଧିକାରୀ ଜନପଥରେ ଡ୍ୟୁଟି କରୁଥିଲେ। କାରଣ ଶ୍ରୀ ବର୍ମାଙ୍କ ଘର ଆଗରେ ପୂର୍ବଦିନ ଗୁଡ଼ିକ ଅପେକ୍ଷା ଆଜି ଅଧିକ ଗହଳି ଥିଲା। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଜନପଥରେ ଅନେକ ଭିଆଇପିମାନଙ୍କର ସରକାରୀ ବାସଭବନ ରହିଛି। ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନ ଓ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ଯେମିତି କୌଣସି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି ନ ହୁଏ, ସେଥିପାଇଁ ଏହା ଉପରେ ଗୁଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ନଜର ରଖିଥିଲା। ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ଗୁଇନ୍ଦା ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀମାନେ ସର୍ବଦା ନିୟୋଜିତ ହୋଇଥାଆନ୍ତି। ବେଳେ ବେଳେ ସ୍ଥାନୀୟ ପୁଲିସ୍‌ ସହ ମିଶି ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଏ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଅନେକ ସମୟରେ ଆଇନ୍‌ ଶୃଙ୍ଖଲା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ବିଗିଡ଼ିବା ପୂର୍ବରୁ ରୋକା ଯାଇ ପାରିଛି। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ୪ ଜଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖାଯିବା ଠିକ୍‌ ନୁହେଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

‘ଟାଇମ୍ସ ନାଓ’ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ସ୍ୱରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଧ୍ୟ ବର୍ମାଙ୍କ ଉପରେ କୌଣସି ଗୁଇନ୍ଦାଗିରି ହେଉ ନଥିବା କଥାକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି। ତଥାପି ଏହାର ତଦନ୍ତ ଚାଲିଛି। ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଗୁଇନ୍ଦା ବିଭାଗର ପରିଚୟପତ୍ର ଥିଲା। ତଥାପି ସେମାନଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖାଯାଇଛି। ଏହା ନିନ୍ଦନୀୟ ଘଟଣା ବୋଲି ସ୍ୱରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

ଏହି ଘଟଣାକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି କଂଗ୍ରେସ ମୁଖ୍ୟପାତ୍ର ରଣଦୀପ ସୂର୍ଯ୍ୟେୱାଲା ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି କହିଛନ୍ତି, “ ଜୋରଜବରଦସ୍ତି ସିବିଆଇ ମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ ଛୁଟିରେ ପଠାଇଥିବା ମୋଦି ସରକାର ଏବେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଆଇବି ଜରିଆରେ ଗୁଇନ୍ଦାଗିରି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।”

କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି କହିଛନ୍ତି, ସିବିଆଇ ମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ ଛୁଟିରେ ପଠାଇବା ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଥିବା ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି କିମ୍ବା କମିଟିଠାରୁ ଅନୁମିତି ନେଇନାହାନ୍ତି।

ସିବିଆଇ ମୁଖ୍ୟ ରାଫେଲ୍‌ ଡିଲ୍‌ ସମ୍ପର୍କରେ ତଦନ୍ତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ରାତି ୧ଟା ବେଳେ ଛୁଟିରେ ପଠାଇ ଦିଆଗଲା ବୋଲି ରାହୁଲ କହିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତଥା ଲୋକସଭାର ବିରୋଧୀଦଳ ନେତା ମଲ୍ଲିକାର୍ଜୁନ ଖାଡଗେ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀର କରି ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଛନ୍ତି।

ସେହିପରି ଦିଲ୍ଲୀ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମନୀଷ ସିସୋଦିଆ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହରିଶ ରାୱତ ମଧ୍ୟ ମୋଦି ସରକାର ସମସ୍ତ ସମ୍ବିଧାନିକ ସଂସ୍ଥାର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।