ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା! ଜାରି ହେଲା ସତର୍କ ସୂଚନା, ସବୁ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଚିଠି, ଚାଷୀଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଶୀଘ୍ର ଧାନ କାଟ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟ ଲଘୁଚାପ  ବାତ୍ୟାର ରୂପ  ନେବା ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ବର୍ଷା ହେବା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ୭ରୁ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାର ୪ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ। କୋରାପୁଟ, ମାଲକାନଗିରି, ଗଜପତି, ଗଂଜାମରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବା ନେଇ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ସୂଚନା ଦେଇଛି। ଉପକୂଳ ଓ ଆଭ୍ୟନ୍ତର ଓଡ଼ିଶାରେ ୮ ଓ ୯ ତାରିଖରେ ବର୍ଷା ବଢ଼ିବା ନେଇ ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି।  ସେପଟେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବର୍ଷା ପୂର୍ବରୁ ଫସଲକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ଲାଗି ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି ରାଜ୍ୟସ୍ୱ ଓ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପ୍ରଶମନ ବିଭାଗ।

ଯେଉଁ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଷୀମାନେ ଧାନ ଅମଳ ସାରିଛନ୍ତି, ଅମଳ ଧାନକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନରେ ସାଇତି ରଖିବା ସହ ଘୋଡ଼ାଇ ରଖନ୍ତୁ । ଯେଉଁଠି ଅମଳ ହୋଇନି ସେଠାରେ ଚାଷୀମାନେ ତୁରନ୍ତ ଅମଳ କରିବାକୁ ରାଜସ୍ୱ ବିଭାଗ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି। ସେହିପରି ମଣ୍ଡିଗୁଡ଼ିକରେ ଥିବା ଧାନ ଯେପରି ନଷ୍ଟ ନହୁଏ ସେଥିପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ କୁହାଯାଇଛି।  ଏ ନେଇ ସବୁ ଜିଲ୍ଲାର ଜିଲ୍ଲାପାଳମାନଙ୍କୁ ଏସ୍‌ଆରସି ତଥା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍‌ କମିଶନର  ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି। ଏପଟେ ଫସଲ ସୁରକ୍ଷା ନେଇ ଆସନ୍ତାକାଲି ସରକାରଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରାଯିବ ବୋଲି ଓୟୁଏଟିର କୂଳପତି ସୁରେନ୍ଦ୍ରନାଥ ପଶୁପାଳକ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।