ବିକ୍ରି ହେଉନି ଚିନାବାଦାମ! ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ

ଯାଜପୁର (ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ଚିନାବାଦାମ ଏକ ଲାଭଦାୟକ ଫସଲ। ସେଥିପାଇଁ ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲା ବରୀ ଅଞ୍ଚଳର ବହୁ ଚାଷୀ ଚିନାବାଦାମ ଚାଷ କରିଥିଲେ। ବେଶ୍ ଦୁଇ ପଇସା ରୋଜଗାର କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରିଥିଲେ। ମାତ୍ର ଚଳିତବର୍ଷ ଚିନାବାଦାମ ମୂଲ୍ୟ ଅହେତୁକ ଭାବେ କମିଥିବାରୁ ଚାଷୀ ନିଜର ଅମଳ କରିଥିବା ଶହ ଶହ ଚିନାବାଦାମ ବସ୍ତା ବିକ୍ରି କରିନପାରି ଘରେ ଓ ସମବାୟ ସମିତି ଗୋଦାମ ଗୃହରେ ପକାଇ ରଖିଛନ୍ତି।

ମାର୍କଫେଡ୍ ଓ ନାଫେଡ୍ ଚିନାବାଦାମର ସର୍ବନିମ୍ନ ମୂଲ୍ୟ ୪୨୨୦ ଟଙ୍କା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରି ଅଗଷ୍ଟ ୨୧ରୁ ୩୧ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ କିଣିବାକୁ ସମୟ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିଲା। ଏହି ସମୟ ଭିତରେ ବରୀ ଅଞ୍ଚଳର ଅନେକ ଚାଷୀ ଧାରପୁରସ୍ଥିତ ସମବାୟ ସମିତିକୁ ବାଦାମ ନେଇ ଆସିଥିଲେ। ହେଲେ ମାର୍କଫେଡ୍ ଓ ନାଫେଡ୍ କର୍ମଚାରୀ ବାଦାମରେ ଆଦ୍ରତା ଥିବା ଦର୍ଶାଇ ଏହାକୁ କିଣିବାକୁ ଅମଙ୍ଗ ହୋଇଥିଲେ। ଫଳରେ ଚାଷୀ ଅମଳ କରିଥିବା ବାଦାମ ଏବେ ନଷ୍ଟ ହେବାକୁ ବସିଛି।

ବରୀ ବ୍ଳକ ଚନ୍ଦନପୁର ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀ ବିନୋଦ ବିହାରୀ ଜେନା ବହୁ ପରିଶ୍ରମ କରି ଅମଳ କରିଥିଲେ ଚିନାବାଦାମ। ଆଶା କରିଥିଲା ବିକ୍ରି କରି ବାର୍ଷିକ ଗୁଜୁରାଣ ମେଣ୍ଟାଇବେ। କିନ୍ତୁ ଅଭାବୀ ବିକ୍ରିକୁ ସାମ୍ନା କରିବା ପରେ ସେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣଭାଙ୍ଗି ପଡିବା ସହ ଚିନାବାଦାମ ଚାଷ ପ୍ରତି ବିମୁଖ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଚାଷୀମାନେ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସଚିବଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚିଠି ଲେଖିସାରିଛନ୍ତି। ସେପଟେ ପୁନର୍ବାର ମଣ୍ଡି ଖୋଲିବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରାଯାଇଥିବା କୃଷି ସେବା ସମବାୟ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ହାଜତ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ କୋଡ଼ିଙ୍ଗାରେ ପ୍ରବଳ ଉତ୍ତେଜନା, ପୁଲିସର ଫ୍ଲାଗମାର୍ଚ୍ଚ

ନବୀନଙ୍କ ପଞ୍ଚମ ପାଳିରେ କେଉଁ ବିଭାଗ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ କ’ଣ ରହିଛି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ?

ପୂଜା କରୁଥିବା ବେଳେ ପୂଜକଙ୍କ ଉପରେ ମାଡ଼ିଗଲା ଗାଡ଼ି

୧୮୫ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ବହିବ ପବନ, ଦେଢ ମିଟର ଉଚ୍ଚରେ ଉଠିବ ଜୁଆର

ଏଠି ରାତିରେ ଟଣା ହୁଏ ରଥ

“ବରେନ୍ଦ୍ର କୃଷ୍ଣଙ୍କ ସାହିତ୍ୟ, ସାମ୍ବାଦିକତା ଉପରେ ଗବେଷଣା ହେଉ”

ବଢ଼ି ଚାଲିଛି ଖାକି ଉତ୍ପାତ: ପବ୍ଲିକ୍‌ ଉପରେ ପୁଲିସର ଦାଦାଗିରି, ଦୁଇଟି ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ୍‌

ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାକୁ ବଢ଼ାଇ କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ହୋଇଛି ମହାଘୋଟାଲା:ବିଜେପି

ମନ୍ଦିରକୁ ଡାକି ପ୍ରେମିକାକୁ ହାଣିଲା, ନିଜେ ବି ହାଣିହେଲା

କେହି ଅଟକାଇଲେନି, ମ୍ୟାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରେ ପଶି ପିଲାଙ୍କୁ କପି ଯୋଗାଇଲେ ଶହଶହ ଗ୍ରାମବାସୀ, ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡ଼ିଓ

‘ଓଡ଼ିଶା ବନ୍ଦ’ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ସତର୍କ କରାଇଲେ ସରକାର, ସକାଳ ୯.୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଅଫିସ୍ ଆସିବେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ

‘ଯାତ୍ରା ଲେଖକଙ୍କୁ ମିଳୁ ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ପୁରସ୍କାର’