ଅପରେସନ ସ୍ମାଇଲ-୨: ନିଖୋଜ ଶିଶୁଙ୍କ ଉଦ୍ଧାର ଲାଗି ୧୬ରୁ ୧୦ଟି ରାଜ୍ୟକୁ ଯିବ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଟିମ୍

କଟକ: ନିଖୋଜ ଶିଶୁମାନଙ୍କୁ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଚାଲିଥିବା ଅପରେସନ ସ୍ମାଇଲର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆସନ୍ତାକାଲି ଶେଷ ହେବ। ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଓଡିଶାର ୬୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଶିଶୁଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇ ତାଙ୍କ ପରିବାର ପାଖକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ସଫଳ ହୋଇଛି। ତେବେ ବହୁ ନିଖୋଜ ଶିଶୁ ରାଜ୍ୟ ବହାରେ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏହି ଶିଶୁମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବାକୁ ୧୦ଟି ରାଜ୍ୟକୁ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଟିମ୍ ଯିବ। ଆସନ୍ତା ୧୬ ତାରିଖରୁ ଏହି ଟିମ୍ ଯିବେ ବୋଲି କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏଡିଜି ବି.କେ. ଶର୍ମା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଗୁରୁବାର ଅପରେସନ ସ୍ମାଇଲ-୨ର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଶେଷ ହୋଇଛି। ୧୫ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଏହି ଅଭିଯାନରେ ଓଡିଶା ପୋଲିସ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଥିବା ୬୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଶିଶୁଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି। ସମ୍ୱଲପୁର ଜିଲ୍ଲାରୁ ୨୦ ଓ ମୟୂରଭଞ୍ଜରୁ ୯ଜଣ ଶିଶୁ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛନ୍ତି। ସବୁ ଜିଲ୍ଲାରୁ ତଥ୍ୟ ଆସିବା ପରେ ଉଦ୍ଧାର ଶିଶୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଶହେରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ହେବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ସେପଟେ ଏହି ଅପରେସନର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆସନ୍ତା ୧୬ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, କିଛିଦିନ ତଳେ ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଚେନ୍ନାଇ ନିଆଯାଉଥିବା ୨୪ଜଣ ଶିଶୁଙ୍କୁ ଗଜପତି ଏସପି ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ। ସେହିପରି ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲା ଡେଲାଙ୍ଗରୁ ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରର ଜଣେ ଶିଶୁକୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା।

ନିଖୋଜ ଶିଶୁଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଗତବର୍ଷ ଅପରେସନ ସ୍ମାଇଲ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା। ଚଳିତବର୍ଷ ଏହାକୁ ଅପରେସନ ସ୍ମାଇଲ-୨ ନାମ ଦିଆଯାଇଛି। ଚଳିତମାସ ୧ରୁ ୧୫ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଭିତରେ ଓ ୧୬ରୁ ୩୧ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ଯାଇ ନିଖୋଜ ଓଡିଆ ଶିଶୁଙ୍କୁ ଖୋଜାଯିବ। ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗର ସହଯୋଗରେ କରାଯାଉଥିବା ଏହି ଅପରେସନ ନେଇ ଗତ ଡିସେମ୍ୱର ୩୦ ତାରିଖରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚରେ ତାଲିମ ଦିଆଯାଇଥିଲା।