ଓଡ଼ିଶାରେ ବସୁନି ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ ବୈଠକ, ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ ଖପ୍ପା

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବର୍ଷକୁ ଦୁଇ ଥର ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ (ରୋଡ୍ ସେଫ୍‌ଟି କାଉନ୍‌ସିଲ୍‌)ର ବୈଠକ ବସିବା କଥା। କିନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ଏହି ବୈଠକ ନିୟମିତ ଭାବେ ହେଉ ନାହିଁ। ତେଣୁ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସଂପର୍କିତ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ କମିଟି। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୮ ତାରିଖରେ ଏହି କମିଟି ଓଡ଼ିଶାର ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷାର ସମୀକ୍ଷା କରିବେ।

ମୋଟର ଭେଇକିଲ୍ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ମଦ ପିଇ କିମ୍ବା ମୋବାଇଲ ଧରି ଗାଡ଼ି ଚଳାଇବା ଅପରାଧ। ମାଲ ପରିବହନ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଗାଡ଼ିରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେବା ଓ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ବେଗରୁ ଅଧିକ ବେଗରେ ଗାଡ଼ି ଚଳାଇବା ଅପରାଧ। ଏଭଳି ଅପରାଧ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ୩ ମାସ ଲାଗି ବାତିଲ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ରହିଛି। ରାଜ୍ୟରେ ଏସବୁ ଅପରାଧ ରୋକିବାକୁ ସରକାର କି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି ଓ କେତେ ଲୋକଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡିତ କରିଛନ୍ତି, ତା’ର ହିସାବ ମାଗିଛନ୍ତି ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସଂପର୍କିତ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ କମିଟି। ଆସନ୍ତା ମାସ ୮ ତାରିଖରେ କମିଟିର ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ପୂର୍ବରୁ ଏସବୁ ତଥ୍ୟ ଦେବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟର ସବୁ ଆଞ୍ଚଳିକ ପରିବହନ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି ପରିବହନ ବିଭାଗ।

ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ମାଝି କହିଛନ୍ତି,“ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସମ୍ପର୍କିତ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ କମିଟି ଯେଉଁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ତାହାକୁ ଠିକ୍‌ ରୂପେ ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି। ମଦ ପିଇ କିମ୍ୱା ମୋବାଇଲ ଧରି ଗାଡ଼ି ଚଳାଇଲେ ମୋଟର ଯାନ ଆକ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଅପରାଧ। ସେହିପରି ମାଲ ପରିବାହନ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଗାଡ଼ିରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେବା ଓ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ବେଗଠାରୁ ଅଧିକ ଚଳାଇବା ହିଁ ଅପରାଧ। ଏଭଳି ଅପରାଧ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ୩ ମାସ ବାତିଲ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ରହିଛି। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏସବୁ ଅପରାଧ ରୋକିବା ପାଇଁ କି ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି ଏବଂ କେତେ ଲୋକଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡିତ କରିଛନ୍ତି, ତାହାର ହିସାବ ମାଗିଛନ୍ତି ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସମ୍ପର୍କିତ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ କମିଟି।”

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

‘କରୋନା’ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଏଣିକି ୮ ହଜାର ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି

ପ୍ରବାସୀ ଓଡ଼ିଆ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ: ମାନବାଧିକାର କମିଶନଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଲୋଡ଼ିଲା ବିଜେପି

ରାଜ୍ୟରେ ଆଜି ରେକର୍ଡ ୫୬୫ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ସୁସ୍ଥ

ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ICSE ଦଶମ ଓ ISC ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ

ଘୋଷଣା ହେଲା ଓଡ଼ିଶା ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ପୁରସ୍କାର; ଏଥର ଏମାନେ ସମ୍ମାନିତ ହେବେ

ରାଏବୋଗା ପଞ୍ଚାୟତ ୪୮ ଘଣ୍ଟା ଶଟ୍‌ଡାଉନ୍

ସମ୍ବଲପୁରରେ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ, ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଅପହରଣ

୪୮ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ବନ୍ଦ ରହିବ ‘ପୁଲିସ ସେବା ଭବନ’

ଅସ୍ତ୍ର ଛାଡ଼ି ମୁଖ୍ୟ ସ୍ରୋତରେ ସାମିଲ୍‌ ହେବାକୁ ନକ୍ସଲଙ୍କୁ ଅପିଲ୍‌ କଲେ ଡିଜି ଅଭୟ

ବୀରମିତ୍ରପୁର ପୌରାଞ୍ଚଳର ୧୧ଟି ୱାର୍ଡ ଶଟ୍‌ଡାଉନ୍‌

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ମୁଖ୍ୟବିଚାରପତିଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରି ବନ୍ଧାହେଲେ ଯୁବକ

ଜଣେ ଦାନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସମେତ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଆଉ ୪୫ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ