ମାଞ୍ଚେଷ୍ଟରରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ମହାବିଜୟ

ମାଞ୍ଚେଷ୍ଟର: ବିଶ୍ୱକପରେ ପୁଣିଥରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ହରାଇଛି ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ । ରବିବାର ଆଇସିସି ବିଶ୍ୱକପର ଦ୍ୱାଦଶ ସଂସ୍କରଣର ସବୁଠାରୁ ହାଇଭୋଲଟେଜ୍ ମୁକାବିଲାରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲେ ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନ । ଏହି ମହାମୁକାବିଲାରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଡିଏଲ୍ ନିୟମରେ ୮୯ ରନରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି । ଏଥିସହ ବିଶ୍ୱକପରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତର ବିଜୟ ରେକର୍ଡ ୭-୦ରେ ପହଞ୍ଚିଛି ।

ପାକିସ୍ତାନ ସବୁ ବିଭାଗରେ ଭାରତଠାରୁ ପଛରେ ପଡ଼ି ମ୍ୟାଚରେ ପରାସ୍ତ ହୋଇଛି । ଓଲ୍ଡ ଟ୍ରାଫର୍ଡରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ୫୦ ଓଭରରେ ୫ ୱିକେଟ୍ ହରାଇ ୩୩୬ ରନ୍ କରିଥିଲା । ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଭାଇସ୍ କ୍ୟାପଟେନ୍ ରୋହିତ୍ ଶର୍ମା ଓ କ୍ୟାପଟେନ୍ ବିରାଟ୍ କୋହଲି ପାକିସ୍ତାନ ବୋଲରଙ୍କୁ ନିର୍ମମ ପ୍ରହାର କରିଥିଲେ ।

ରୋହିତ ୧୧୩ ବଲରେ ୧୪ ଚୌକା ଓ ୩ ଛକା ସହ ୧୪୦ ଓ ବିରାଟ୍ ୬୫ ବଲରେ ୭ ଚୌକା ସହ ୭୭ ରନ୍ କରି ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲେ । ଜବାବରେ ପାକିସ୍ତାନ ଆଗରେ ଡିଏଲ୍ ନିୟମ ଆଧାରରେ ୪୦ ଓଭରରେ ୩୦୨ ରନର ଟାର୍ଗେଟ୍ ରଖାଯାଇଥିଲା । ଏହାକୁ ପିଛା କରି ପାକିସ୍ତାନ ୬ ୱିକେଟ୍ ହରାଇ ୨୧୨ ରନ୍ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି । ଶତକୀୟ ଇନିଂସ୍ ପାଇଁ ରୋହିତ ମ୍ୟାନ୍ ଅଫ୍ ଦି ମ୍ୟାଚ୍ ବିବେଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଏହି ବିଶାଳ ଲକ୍ଷ୍ୟର ପିଛା କରୁଥିବା ପାକିସ୍ତାନକୁ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଝଟକା ଲାଗିଥିଲା । ପାକିସ୍ତାନ ଇନିଂସର ପଞ୍ଚମ ଓଭରର ଚତୁର୍ଥ ବଲରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁମାର ଆହତ ହୋଇ ପ୍ୟାଭିଲିୟନ୍ ଫେରିଥିଲେ । ଓଭରର ବାକି ଦୁଇଟି ବଲ ପକାଇବାକୁ ଆସିଥିବା ଶଙ୍କର ନିଜର ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ୱକପ୍ ବଲରେ ହିଁ ବଡ଼ ସଫଳତା ହାସଲ କରି ଓପ୍ନର ଇମାମ୍ ଉଲ୍-ହକ୍ (୭)ଙ୍କୁ ଏଲବିଡବ୍ଲ୍ୟୁ ଆଉଟ୍ କରିଥିଲେ ।

ଏହା ପରେ ଫକର ଜମାନ୍ ଓ ବାବର ଆଜମ ଧୈର୍ଯ୍ୟର ସହ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିଲେ । ଦୁହେଁ ଧୀରେ ଧୀରେ ସ୍କୋରକୁ ଆଗକୁ ବଢ଼ାଇ ୨୧.୪ ଓଭରରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ୧୦୦ ରନରେ ପହଞ୍ଚାଇଥିଲେ । ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଫକର ୫୯ ବଲରେ ନିଜର ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ପୂରଣ କରି ସେଟ୍ ହୋଇସାରିଥିଲେ । ବାବର ମଧ୍ୟ ନିଜର ଫର୍ମ ଜାରି ରଖି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ଅଭିମୁଖେ ଅଗ୍ରସର ହୋଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସେଟ୍ ଯୋଡ଼ିକୁ ଭାଙ୍ଗିଥିଲେ ଭାରତର ଚାଇନାମ୍ୟାନ୍ ସ୍ପିନର କୁଲଦୀପ ଯାଦବ । କୁଲଦୀପ ପ୍ରଥମେ ବାବର (୪୮)ଙ୍କୁ କ୍ଲିନ୍ ବୋଲ୍ଡ କରିଥିଲେ ।

କୁଲଦୀପ ନିଜର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଓଭରରେ ଫକର (୬୨)ଙ୍କ ମୂଲ୍ୟବାନ୍ ୱିକେଟ୍ ପାଇଁ ଭାରତକୁ ମ୍ୟାଚରେ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରାଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ପାକିସ୍ତାନକୁ ଡବଲ୍ ଝଟକା ଦେଇଥିଲେ । ପାକ୍ ଇନିଂସର ୨୭ତମ ଓଭରର ପଞ୍ଚମ ଓ ଷଷ୍ଠ ବଲରେ ଯଥାକ୍ରମେ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ମହମ୍ମଦ ହଫିଜ୍ (୯) ଓ ଶୋଏବ ମଲିକ୍ (୦)ଙ୍କ ମୂଲ୍ୟବାନ୍ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ । ତେବେ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କ ହ୍ୟାଟ୍ରିକ୍ ବଲକୁ ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିନାୟକ ସର୍ଫରାଜ ସର୍ତକତାର ସହ ଖେଳିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସର୍ଫରାଜ ବେଶୀ ସମୟ କ୍ରିଜରେ ତିଷ୍ଠିପାରି ନଥିଲେ । ସେ ୧୨ ରନ୍ କରି ଶଙ୍କରଙ୍କ ବଲରେ କ୍ଲିନ୍ ବୋଲ୍ଡ ହୋଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ବର୍ଷାର ଆଗମନ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ମ୍ୟାଚ୍ ବନ୍ଦ ହୋଇଥିଲା । ବର୍ଷା ଛାଡ଼ିବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ଆଗରେ ଶେଷ ୫ ଓଭରରେ ୧୩୬ ରନର ଅସମ୍ଭବ ଟାର୍ଗେଟ୍ ରଖାଯାଇଥିଲା । ପାକିସ୍ତାନ ଆଉ ୪୬ ରନ୍ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା । ଇମାଦ ୱାସିମ୍ ୪୬ ଓ ଶଦାବ ଖାନ୍ ୨୦ ରନ୍ କରି ଅପରାଜିତ ଥିଲେ । ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଶଙ୍କର, ହାର୍ଦ୍ଦିକ ଓ କୁଲଦୀପ ୨ଟି ଲେଖାଏ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ ।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ପାକିସ୍ତାନ କ୍ୟାପଟେନ୍ ସର୍ଫରାଜ ଅହମ୍ମଦ ପିଚକୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ଟସ୍ ଜିତି ପ୍ରଥମେ ବୋଲିଂ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ଆମନ୍ତ୍ରଣ ପାଇ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିବା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପକ୍ଷରୁ ରୋହିତ୍ ଓ ରାହୁଲ ଓପନ୍ କରିବାକୁ ଆସିଥିଲେ । ଦୁହେଁ ପାକିସ୍ତାନର ମୁଖ୍ୟ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ବୋଲର ମହମ୍ମଦ ଆମୀରଙ୍କୁ ସତର୍କତାର ସହ ଖେଳିଥିଲେ । ଆମୀର ପିଚର ଫାଇଦା ଉଠାଇ ଚମତ୍କାର ସୁଇଂ ବୋଲିଂ କରିଥିଲେ । ସେ ବିଶେଷକରି ରାହୁଲଙ୍କୁ ନିଜ ସୁଇଂରେ ନଚାଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟପଟେ ଇନଫର୍ମ ଓପ୍ନର ରୋହିତ୍ ଶର୍ମା ଖୋଲା ଶଟ୍ ମାରି ଭାରତକୁ ଭଲ ଆରମ୍ଭ ଦେଇଥିଲେ ।

ଦୁହେଁ ପ୍ରଥମ ୧୦ ଓଭରରେ ଭାରତର ସ୍କୋରକୁ ୫୦ ରନରେ ପହଞ୍ଚାଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ରୋହିତ୍ ଆକ୍ରମଣ ଜାରି ରଖି ୩୪ ବଲରେ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ପୂରଣ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ରାହୁଲ ଭରପୂର ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ, ଯିଏ ୬୯ ବଲରେ ଧୈର୍ଯ୍ୟପୂର୍ଣ୍ଣ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ଦୁହେଁ ୧୭.୩ ଓଭରରେ ଭାରତର ସ୍କୋରକୁ ୧୦୦ ରନରେ ପହଞ୍ଚାଇଥିଲେ । ଭାରତର ସ୍କୋର ୧୩୭ ଥିବା ବେଳେ ରାହୁଲ୍ ନିଜ ୱିକେଟ୍ ହରାଇ ବସିଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ୱହାବ ରିଆଜ ଆଉଟ୍ କରିଥିଲେ । ଆଉଟ୍ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ସେ ୭୮ ବଲରେ ୩ ଚୌକା ଓ ୨ ଛକା ସହ ୫୭ ରନ୍ କରିଥିଲେ ।

ରାହୁଲଙ୍କ ସ୍ଥାନ ନେବାକୁ ଆସିଥିବା ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ ଆରମ୍ଭରୁ ଧିମା ବ୍ୟାଟିଂ କରି ରୋହିତଙ୍କୁ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ କରିଥିଲେ । ରୋହିତ୍ ନିଜର ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ୮୫ ବଲରେ କ୍ୟାରିୟରର ୨୪ତମ ଶତକ ପୂରଣ କରିଥିଲେ । ଦୁହେଁ ୩୪.୨ ଓଭରରେ ସ୍କୋର ୨୦୦ରେ ପହଞ୍ଚାଇଥିଲେ । ଦୁହେଁ ଦ୍ୱିତୀୟ ୱିକେଟ୍ ପାଇଁ ୯୮ ରନର ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାଗୀଦାରୀ କରି ଭାରତକୁ ବଡ଼ ସ୍କୋର ଅଭିମୁଖେ ନେଇଥିଲେ । ଟିମର ସ୍କୋର ୨୩୪ ଥିବା ବେଳେ ରୋହିତଙ୍କ ଦମଦାର ଇନିଂସରେ ବ୍ରେକ୍ ଲଗାଇଥିଲେ ହାସନ୍ ଅଲୀ । ରୋହିତଙ୍କ ଯିବା ପରେ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ନିଜର ଚିରାଚରିତ ଢ଼ଙ୍ଗରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସ୍କୋରକୁ ୩୦୦ ନିକଟତର କରାଇଥିଲେ । ପାଣ୍ଡ୍ୟା ୧୯ ବଲରେ ୨ ଚୌକା ଓ ୧ ଛକା ସହ ୨୬ ରନ୍ କରିଥିବା ବେଳେ ମହମ୍ମଦ ଆମୀରଙ୍କ ବଲରେ ବାବର ଆଜମଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କ୍ୟାଚ୍ ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲା ।

ଏହା ପରେ ନିଜର ରେକର୍ଡ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳୁଥିବା ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ମାତ୍ର ୧ ରନ୍ କରି ପ୍ୟାଭିଲିୟନ୍ ଫେରିଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଆମୀର ଆଉଟ୍ କରିଥିଲେ । ଭାରତର ସ୍କୋର ୪୬.୪ ଓଭରରେ ୩୦୫ ରନରେ ଥିବା ବେଳେ ବର୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ପ୍ରାୟ ୪୫ ମିନିଟ୍ ଖେଳ ବନ୍ଦ ହୋଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ଭାରତ ପୁନର୍ବାର ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବାକି ୨୦ ବଲରେ ଭାରତ ମାତ୍ର ୩୧ ରନ୍ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା । ଶେଷଭାଗରେ ବିଜୟ ଶଙ୍କର ୧୫ ଓ କେଦାର ଯାଦବ ୯ ରନ୍ କରି ଅପରାଜିତ ଥିଲେ । ପାକିସ୍ତାନର ସଫଳ ବୋଲର ଭାବେ ମହମ୍ମଦ ଆମୀର ୪୭ ରନ୍ ଦେଇ ୩ଟି, ହାସନ୍ ଓ ରିଆଜ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ ।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ବିଜେଡି ବିଧାୟକଙ୍କୁ ‘କରୋନା’

ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ବିଦା ହେଲେ ସଚିନ ପାଇଲଟ, ବିଜେପି ଆକ୍ଟିଭ୍

୨୩ ଜିଲ୍ଲାରୁ ୫୪୩ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ୧୪ ହଜାର ପାର୍‌ କଲା ସଂଖ୍ୟା

କରୋନା ମହାମାରୀ ଅତ୍ୟଧିକ ମାରାତ୍ମକ ହେଉଛି: WHO

ମୋ ପାଇଁ ଏ ଦ୍ୱାର କାହିଁକି ବନ୍ଦ ? ମୁଁ ବଞ୍ଚିବାକୁ ଚାହେଁ…

ସରକାର ଦେଲେ ଅନୁମତି: ଖୋଲିପାରିବେ କୋଭିଡ୍ କେୟାର ହୋମ୍ ଓ ସେଣ୍ଟର

ଏଣିକି ଘରେ ରହି ଚିକିତ୍ସିତ ହେବେ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌: ଜାଣନ୍ତୁ କାହାକୁ ମିଳିବ ଅନୁମତି

ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୧୬ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ଗଞ୍ଜାମରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ

ବିଜେପିରେ ମିଶିବେ ସଚିନ ପାଇଲଟ୍‌! ୩୦ ବିଧାୟକଙ୍କ ସମର୍ଥନ ରଖିଥିବା ଦାବି କଲେ

ଗେହଲଟଙ୍କ ବୈଠକରେ ଯୋଗ ଦେବେନି ପାଇଲଟ

ପୁଣି ଭଉଣୀଙ୍କ ନାମରେ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଦୂତୀ, କହିଲେ ଭାଇ-ଭାଉଜଙ୍କୁ ଘରେ ପୂରାଇ ଦେଉନାହାନ୍ତି ସରସ୍ୱତୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱରର ସ୍ଥିତି ଅସମ୍ଭାଳ