ଡ୍ରାଭିଡ୍‌ଙ୍କ ଠାରୁ ଫୋନ୍‌ରେ ଗୁରୁମନ୍ତ୍ର ପାଇଥିଲେ ହନୁମା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ୫ମ ଟେଷ୍ଟ୍‌ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଭାରତ ପାଇଁ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିବା ହନୁମା ବିହାରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଏବେ ଚାରିଆଡ଼େ ଚର୍ଚ୍ଚା। ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ପୁଣି ଓଭାଲ୍‌ ଭଳି ଏକ ଟର୍ଣ୍ଣିଂ ଟ୍ରାକ୍‌ରେ ହନୁମା ୫୬ ରନ୍‌ର ଇନିଂସ ଖେଳି ଭାରତକୁ ଏକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟରୁ ରକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି।

ତେବେ ନିଜ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ୟାରିୟର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌ ପୂର୍ବରୁ ହନୁମା ବହୁତ ନର୍ଭସ ଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆର ଦି ୱାଲ୍‌ ଭାବେ ପରିଚିତ ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର୍‌ ରାହୁଲ ଡ୍ରାଭିଡ୍‌ ହିଁ ତାଙ୍କୁ ଗୁରୁମନ୍ତ୍ର ଦେଇ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ ବୋଲି ଖୋଦ୍‌ ହନୁମା କହିଛନ୍ତି।

ହନୁମା କହିଛନ୍ତି “ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଖେଳିବା ପୂର୍ବରୁ ମୁଁ ରାହୁଲ ସାର୍‌ଙ୍କୁ ଫୋନ କରିଥିଲି। ସେ ବାସ୍‌ କିଛି ମିନିଟ୍‌ ପାଇଁ ମୋ ସହ କଥା ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କଠୁ ଉପଦେଶ ପାଇବା ପରେ  ମ୍ୟାଚ୍‌କୁ ନେଇ ମୋ ଭିତରେ ଯେଉଁ ନର୍ଭସନେସ୍‌ ଥିଲା, ସେଇଟା କେଉଁଆଡ଼େ ଚାଲି ଯାଇଥିଲା ଏବଂ ମୁଁ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିଲି। ରାହୁଲ ସାର୍‌ ହେଉଛନ୍ତି, ଜଣେ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଖେଳାଳି। ତାଙ୍କ ପାଇଁ  ମୋ ବ୍ୟାଟିଂ ଶୈଳୀରେ ଉନ୍ନତି ହୋଇଛି।”

ଡ୍ରାଭିଡ୍‌ ଫୋନ୍‌ରେ ହନୁମାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ, ” ତୁମ ପାଖରେ ଦକ୍ଷତା ରହିଛି। ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ତୁମେ ଦୃଢ଼ ଏବଂ ଏହାକୁ ଠିକଣା ସମୟରେ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲଗାଇବା ଦରକାର। ତୁମେ ପଡ଼ିଆକୁ ଯାଅ ଏବଂ ନିଜ ଦକ୍ଷତା ଅନୁଯାୟୀ ଖେଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ କର।”

ହନୁମା ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଭଲ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିବାର ଶ୍ରେୟ ରାହୁଲ ଡ୍ରାଭିଡ୍‌ଙ୍କୁ ହିଁ ଦେଇଛନ୍ତି। ରାହୁଲ ଡ୍ରାଭିଡ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଏ ଟିମ୍‌ର କୋଚ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ବେଳେ ହନୁମା ସେଇଠାରେ ହିଁ ତାଙ୍କଠାରୁ ବ୍ୟାଟିଂ ତାଲିମ ନେଇଥିଲେ।

ହନୁମା ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି, ଇଂଲଣ୍ଡର ଦ୍ରୁତ ବୋଲର୍‌ ଜେମ୍ସ ଆଣ୍ଡରସନ୍‌ ଓ ଷ୍ଟୁଆର୍ଟ ବ୍ରଡ୍‌ଙ୍କ ବୋଲିଂରେ ସେ ବେଶ ନର୍ଭସ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର ବଲ୍‌କୁ କିଛି ସମୟ ଖେଳିବା ପରେ ଆଉ ନର୍ଭସ ଲାଗିନଥିଲା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଉଭୟ ବ୍ରଡ୍‌ ଓ ଆଣ୍ଡରସନ୍‌ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ବୋଲର୍‌ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୯୦୦ରୁ ଅଧିକ ୱିକେଟ୍‌ ନେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଉଭୟଙ୍କୁ ମୁଁ ସକାରାତ୍ମକ ଢଙ୍ଗରେ ଖେଳିଥିଲି। ବିଶେଷ କରି ବିରାଟ୍‌ କ୍ରିଜ୍‌ରେ ଥିବା ବେଳେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ରନ୍‌ ନେବା ଉପରେ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥିଲି ବୋଲି ହନୁମା କହିଛନ୍ତି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ଡାକ୍ତର ଓ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ କରୋନା ପରେ ମେଡିକାଲ ଓପିଡି ବନ୍ଦ

‘ହୋମ୍‌ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍ ଷ୍ଟାମ୍ପ ବାଜିବା ପରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଅସହ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରଣା’

ହକି ଟିମର ଅଧିନାୟକ ମନପ୍ରୀତ ସିଂହ ଓ ୩ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ କରୋନା

ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ରେକର୍ଡ଼ ସଂଖ୍ୟକ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, କେଉଁ ଜିଲ୍ଲାରୁ ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ?

ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ୧୦୧ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୪୯ ଲୋକାଲ୍‌ କେସ

୧୦ ଅଗଷ୍ଟ ସୁଦ୍ଧା କରୋନା ଟିକା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ ପରୀକ୍ଷା ଶେଷ

ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଭୟଙ୍କର ଭୂସ୍ଖଳନ, ୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଗଞ୍ଜାମକୁ ଟପିଲା ଖୋର୍ଦ୍ଧା

ଆଇପିଏସ୍ ବିନୟ ତିୱାରୀଙ୍କୁ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ରୁ ଛାଡ଼ିଲା ବିଏମ୍‌ସି

ଚୋର ଧରିବାକୁ ଯାଇ ହଟହଟା ହେଲା ପୁଲିସ୍‌

କୃଷି ଓ ଜଳସେଚନକୁ ନେଇ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିଲା କଂଗ୍ରେସ

ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ଏହି ଦୁଇ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ରିୟାଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଇଛି ଟଙ୍କା!