ଡ୍ରିମ-୧୧ର ଚାଇନା ଲିଙ୍କ୍‌! ଉଠିଲା ପ୍ରତିବାଦର ସ୍ୱର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଚଳିତ ବର୍ଷ ବ୍ୟୟ ବହୁଳ ଆଇପିଏଲର ଟାଇଟଲ ପ୍ରାୟୋଜକ ହୋଇଛି ଗେମିଂ ଆପ୍‌ ଡ୍ରିମ -୧୧। ଆଇପିଏଲର ୧୩ତମ ସଂସ୍କରଣ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରାୟୋଜକ ହେବା ପାଇଁ ଡ୍ରିମ-୧୧ ବିସିସିଆଇକୁ ୨୨୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେବ। ସୀମା ବିବାଦ କାରଣରୁ ଭିଭୋ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆଇପିଏଲର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରାୟୋଜକ ପଦରୁ ହଟିବା ପରେ ଡ୍ରିମ-୧୧କୁ ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ ମିଳିଛି। ତେବେ ଡ୍ରିମ-୧୧ର ମଧ୍ୟ ଚାଇନା ଲିଙ୍କ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ଡ୍ରିମ-୧୧ ମୁମ୍ବାଇ ବେସଡ୍‌ କମ୍ପାନୀ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ଏହାର ଅଧିକାଂଶ ଶେୟାର ଚାଇନିଜ୍‌ କମ୍ପାନୀ ଟେନସେଣ୍ଟ ଗ୍ଲୋବାଲ କିଣିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏନେଇ ସିଏଆଇଟି ପକ୍ଷରୁ ବିସିସିଆଇ ସଭାପତି ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ପ୍ରତିବାଦ କରାଯାଇଛି।

ଗୋଟିଏ ପଟେ ସୀମା ବିବାଦକୁ ନେଇ ଚାଇନା ପ୍ରତି ଭାରତରେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ବିସିସିଆଇ ଚାଇନା ଲିଙ୍କ ଥିବା କମ୍ପାନୀକୁ ଆଇପିଏଲର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରାୟୋଜକ କରିଥିବାରୁ ସେମାନେ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି।

ସିଏଆଇଟି ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବିସିସିଆଇ ଡ୍ରିମ-୧୧କୁ ଆଇପିଏଲର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରାୟୋଜକ ଭାବେ ଚୟନ କରିଥିବା ଖବର ପାଇ ଆମେ ଗଭୀର ଭାବେ ମର୍ମାହତ। କାରଣ ଡ୍ରିମ-୧୧ର ମେଜର ଅଂଶଧୋନ ଚାଇନିଜ୍‌ କମ୍ପାନୀ ଟେନସେଣ୍ଟ ଗ୍ଲୋବାଲ ପାଖରେ ରହିଛି। ଡ୍ରିମ-୧୧କୁ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରୟୋଜକ କରିବାର ଅର୍ଥ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଭାବନାକୁ କୁଠାରଘାତ କରିବା। କାରଣ ଭାରତୀୟମାନେ ଚାଇନା କମ୍ପାନୀ ସହ ସମ୍ପର୍କଚ୍ଛିନ୍ନ କରିବାକୁ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି।

ଭାରତୀୟମାନେ ଚାଇନିଜ୍‌ ଦ୍ରବ୍ୟକୁ ବୟକଟ କରିବାକୁ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ହେଲେ ବାଇପାସ୍‌ କରି ବିସିସିଆଇ ଚାଇନା ସହ ହିଁ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିଛି। ତେଣୁ ବିସିସିଆଇ ଏହା ଉପରେ ପୁଣିଥରେ ବିଚାର କରିବାକୁ ସିଏଆଇଟି ନିବେଦନ କରିଛି।

ଆସନ୍ତା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୯ରୁ ୟୁଏଇରେ ଆଇପିଏଲର ୧୩ତମ ସଂସ୍କରଣ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଡ୍ରିମ-୧୧ ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରାୟୋଜକ ହାତେଇଛି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ସୁପର ଓଭର୍‌ରେ ରୋହିତଙ୍କୁ ହରାଇଲେ ବିରାଟ, ମୁମ୍ବାଇର ଦ୍ୱିତୀୟ ପରାଜୟ

ଡିଭିଲିୟର୍ସଙ୍କ ବିସ୍ଫୋରଣ: ମୁମ୍ବାଇ ଆଗରେ ୨୦୨ ରନ୍‌ର ଟାର୍ଗେଟ

ଟସ୍‌ ଜିତିଲା ମୁମ୍ବାଇ: ପ୍ରଥମେ ବୋଲିଂ କରିବ, ଆଇପିଏଲରେ ଡେବ୍ୟୁ କଲେ ଇଶ୍ରୁ ଉଦାନା

ଚାଇନାକୁ ମାତ୍‌ ଦେବ ମିସାଇଲ ’ନିର୍ଭୟ’: ଏଲଏସିରେ ମୁତୟନ କଲା ଭାରତ

କୃଷକ ସମସ୍ୟା ଏବଂ ସରକାରଙ୍କ କୃଷିବିରୋଧୀ ନୀତି

ଆଜି ଟକ୍କର ନେବେ ଦୁଇ ଭାରତୀୟ ସୁପର୍ ଷ୍ଟାର୍

ବୀର ପୁତ୍ର ଭଗତ ସିଂହ ଏବଂ ସ୍ୱର ସାମ୍ରାଜ୍ଞୀଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ

୨୮ ସେପ୍ଟେମ୍ବର, ସୋମବାର: ବନ୍ଧୁଙ୍କ ସହ ସମୟ ବିତାଇବେ

ସାରଜାରେ ରନ ବର୍ଷା: ଫିକା ପଡ଼ିଲା ମୟଙ୍କ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ଶତକ, ରାଜସ୍ଥାନର ଚମତ୍କାର ବିଜୟ

ଆଇପିଏଲରେ ମୟଙ୍କ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଶତକ: ପଞ୍ଜାବର ବିଶାଳ ୨୨୩

ଟସ୍‌ ଜିତିଲେ ସ୍ମିଥ, ବୋଲିଂ କରିବ ରାଜସ୍ଥାନ: ଫେରିଲେ ବଟଲର

‘କୃଷକ ସଶକ୍ତ ହେଲେ, ମଜବୁତ୍ ହେବ ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତର ମୂଳଦୁଆ’