ନୀଳାଦ୍ରିବିଜେ ବିଶୃଙ୍ଖଳା: ୯ ସେବାୟତ ନିଲମ୍ବିତ

suresh-mohapatraପୁରୀ: ନୀଳାଦ୍ରିବିଜେ ବେଳେ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ୯ ଜଣ ସେବାୟତଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ହେଲେ ଦାମୋଦର ମହାସୁଆର, ଜୟକୃଷ୍ଣ ମହାସୁଆର, ଭୀମସେନ ପଲଙ୍କଧାରୀ, ଇପସିତ ପ୍ରତିହାରୀ, ରବି ଦାଶ, ସାଇନା ଖୁଣ୍ଟିଆ କାଶୀନାଥ ଖୁଣ୍ଟିଆ, ରବି ନାରାୟଣ ଖୁଣ୍ଟିଆ ଓ ଭାଗିରଥୀ ଖୁଣ୍ଟିଆ।

ଏ ସଂପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ସୁରେଶ ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି,“ନୀଳାଦ୍ରିବବିଜେ ବେଳେ ରଥ ଉପରେ ଅନୁମତି ପାଇ ନ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଚଢ଼ାଇବା ଓ ତା’ ପରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ସହିତ ଯୁକ୍ତିତର୍କ କରିଥିବା ତଥା ପାଟିତୁଣ୍ଡ କରିଥିବା ସେବାୟତମାନଙ୍କୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ଆଇନ ୧୯୫୪ର ଅନୁଚ୍ଛେଦ ୨୧ (ବି)ର ଧାରା ‘ଏ’ ଓ ‘ସି’ ଅନୁସାରେ ନିଲମ୍ବନ କରାଯାଇଛି। ମୋଟ ୯ ଜଣ ସେବାୟତଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରାଯାଇଛି। ଖୁବଶୀଘ୍ର ସେମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଶୃଙ୍ଖଳାଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ।”

ନୀଳାଦ୍ରିବିଜେ ବେଳେ ଦାମୋଦର ମହାସୁଆର ତାଙ୍କ ଝିଅଙ୍କୁ ଶ୍ରୀବଳଭଦ୍ରଙ୍କ ତାଳଧ୍ୱଜ ରଥରେ ରଥରେ ଚଢ଼ାଇ ଥିଲେ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସେଦିନ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିମାନଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ୬ ସେବାୟତଙ୍କୁ ପୋଲିସ୍ ଗିରଫ କରିଛି। ପୁରୀ ଏସ୍‌ଡିଜେଏମ୍‌ କୋର୍ଟ ସେମାନଙ୍କ ଜାମିନ ଆବେଦନ ଖାରଜ କରି ଦେବା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଚାରବିଭାଗୀୟ ହାଜତକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି।