ମାନସିକ ସୁସ୍ଥତା ଲାଗି କାହିଁକି କରିବେ ଆସନ, ଜାଣନ୍ତି କି?

ଆଜିକାଲିର ବ୍ୟସ୍ତ ଜୀବନରେ ସମସ୍ତେ ପ୍ରାୟ ସ୍ୱଳ୍ପାହାର ଓ ମାନଷିକ ଚାପର ଶିକାର ହୋଇଯାଇଥାନ୍ତି। ମାନଷିକ ଶାନ୍ତି ଓ ଅବସାଦରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ସେମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଡାକ୍ତରୀ ଔଷଧ ଖାଇଥାନ୍ତି। ଯାହା କି ଶରୀର ପକ୍ଷେ ହିତକର ନୁହେଁ।  ତେଣୁ ଏସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନାନା ଔଷଧ ନ ଖାଇ ଯୋଗ କରିବା ଭଲ। ଯୋଗ ଶରୀର ପକ୍ଷେ ହିତକର। ଯୋଗ ଦ୍ୱାରା ମାନସିକ ଚାପ ଓ ଅବଶାଦ ଦୂର ହୋଇଥାଏ। ତା ହେଲେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ମାନଷିକ ସ୍ୱାସ୍ଥରେ ସୁଧାର ଆଣୁଥିବା କିଛି ଯୋଗାସନ ବିଷୟରେ।

ବାଳାସନ: ବାଳାସନ ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ଥିବା ସ୍ନାୟୁଗୁଡ଼ିକ ଉତ୍ତେଜିତ ହୋଇ ଉର୍ଜାବାନ ହୋଇଥାନ୍ତି। ଏଥିସହ ଏହା ପାଚନ କ୍ରିୟାରେ ଦେଖାଦେଉଥିବା ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିଥାଏ।

ବିପରୀତ କରଣି ଆସନ:  ବିପରୀତ କରଣୀ ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହକୁ ଠିକ୍ ରଖିବା ସହ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥାରେ ସୁଧାର ଆଣିଥାଏ। ଏହି ଯୋଗାସନ ଦ୍ୱାରା ଚିନ୍ତା ଓ ଅବଶାଦରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଏହା ଗୋଡ଼ର ମାଂଶପେଶୀର ଦରଜକୁ ଭଲ କରିଥାଏ।

ଉତ୍ତାନାସନ: ଏଇ ଆସନ ଚିନ୍ତା ଓ ଡିପ୍ରେସନ୍‌ର ଲକ୍ଷଣକୁ ଉପଚାର କରିଥାଏ। ଯାହାଫଳରେ ମାନଷିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ସୁଧାର ଆସିଥାଏ।

ଶବାସନ: ଏହି ଯୋଗାସନର ବ୍ୟବହାର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଆସନରେ କରାଯାଏ। ଏହା ମେଡିଟେସନ୍ କରିବାର ଏକ ଭଲ ପ୍ରକ୍ରିୟା। ଏହି ଆସନ ମାନଷିକ ସ୍ଥିତିକୁ  ସୁଧାରି ଶରୀରକୁ ଆରାମ ଦେଇଥାଏ।

ପଢନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର ଖବର ଏବେ ଟେଲିଗ୍ରାମ୍ ରେ। ସମସ୍ତ ବଡ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।