ସାବଧାନ୍! ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଭୁଲ୍‌ ପୂଜା ଯୋଗୁ ମିଳିପାରେ ଓଲଟା ଫଳ

ଭୁବନେଶ୍ୱର(ଓଡ଼ିଶା ରିପୋର୍ଟର): ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ହେଉଛନ୍ତି ଧନର ଦେବୀ। ମା’ଙ୍କ କୃପା ଥିଲେ, ପରିବାରରେ ଧନର ଅଭାବ ରହିବ ନାହିଁ, ସବୁବେଳେ ସୁଖ ସମୃଦ୍ଧି ଲାଗି ରହିବ। ତେଣୁ ମା’ଙ୍କ କୃପା ପାଇବା ପାଇଁ ଲୋକେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଉପାୟ ଆପଣାଇବା ସହ ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ରଖି ପୂଜା ମଧ୍ୟ କରିଥା’ନ୍ତି।

ତେବେ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ଘରେ ରଖି ପୂଜା କରିବାର କିଛି ନିୟମ ରହିଛି। ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏନେଇ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି। ‘ଠାକୁର ଘରେ’ ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ଠିକ୍‌ରେ ନ ରଖିଲେ, ଫଳ ଓଲଟା ହୋଇପାରେ। ସେହିପରି ମା’ଙ୍କୁ ଠିକ୍‌ ଭାବେ ପୂଜା ନକଲେ ମଧ୍ୟ ସୁଖ ସମୃଦ୍ଧି ମିଳିବା ବଦଳରେ ଦୁର୍ଗତି ଆପଣଙ୍କ ଉପରକୁ ମାଡ଼ି ଆସିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି।

ଏବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁଠି ଓ କେମିତି ମା’ଙ୍କୁ ରଖି ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ୍‌।

  •  କିଛି ଲୋକ ଘରେ ମା’ଙ୍କ ଛିଡ଼ା ହୋଇଥିବା ମୂର୍ତ୍ତି ରଖି ପୂଜା କରିଥା’ନ୍ତି। ହେଲେ ମା’ଙ୍କୁ ଛିଡ଼ା କରି ରଖିବା ଅନୁଚିତ। ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ, ମା’ଙ୍କର ଏହି ଛିଡ଼ା ହୋଇଥିବା ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ପୂଜା କଲେ, ଫଳ ଓଲଟା ହୋଇଥାଏ।
  •  ପୁରାଣ ଅନୁସାରେ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଚଞ୍ଚଳା ହୋଇଥାନ୍ତି। ମା’ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଅଧିକ ସମୟ ରହି ପାରିନଥା’ନ୍ତି। ଆଉ ମା’ଙ୍କ ଛିଡ଼ା ହେବା ମୂର୍ତ୍ତି ଘରେ ରଖିଲେ, ସେ ସେହି ସ୍ଥାନ ଛାଡ଼ି ଚାଲି ଯାଇଥା’ନ୍ତି। ତେଣୁ ଘରେ ସବୁବେଳେ ମା’ଙ୍କ ବସିଥିବା ମୂର୍ତ୍ତି ରଖି ପୂଜା କରନ୍ତୁ।
  • ମା’ଙ୍କ ବାହନ ହେଉଛି ପେଚା। ପେଚା ମଧ୍ୟ ମା’ଙ୍କ ପରି ଚଞ୍ଚଳ। ସେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଅଧିକ ସମୟ ରହି ପାରିନଥାଏ। ତେଣୁ କେବେ ବି ପେଚା ଉପରେ ମା’ ବସିଥିବାର ମୂର୍ତ୍ତି ରଖି ପୂଜା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ।
  •  ଅଧିକାଂଶ ଘରେ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଗଣେଶଙ୍କ ପାଖରେ ରଖି ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ। ମା’ଙ୍କୁ ଏପରି ରଖିବା ଭୁଲ୍‌, ବୋଲି ଶାସ୍ତ୍ରରେ କୁହାଯାଇଛି। ମା’ ହେଉଛନ୍ତି ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣଙ୍କ ପତ୍ନୀ। ତେଣୁ ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି, ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ପାଖରେ ରଖି ପୂଜା କଲେ ଶୁଭ ଫଳ ମିଳିଥାଏ।
  •  କେବଳ ଦୀପାବଳି ସମୟରେ ହିଁ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏବଂ ଗଜାନନଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ଏକାଠି ରଖି ପୂଜା କରାଯିବାର ବିଧି ରହିଛି। ଏହିଦିନ ଘରେ ସୁଖ ସମୃଦ୍ଧି ଆଣିବାକୁ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏବଂ ଗଣେଶଜୀଙ୍କୁ ଏକାଠି ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ।
  •  ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିକୁ କେବେ ବି କାନ୍ଥକୁ ଲଗାଇ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ। ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହାକୁ ଏକ ଦୋଷ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ଓ ଘରର କାନ୍ଥ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟବଧାନ ରହିବା ଉଚିତ୍‌।
  • ପୂଜା ଘରେ ଦେବଦେବୀଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ଉଚିତ୍‌ ଦିଗରେ ରହିବା ଉଚିତ୍‌। ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ସବୁବେଳେ ଉତ୍ତର ଦିଗକୁ ରହିବା ଉଚିତ୍‌। ଏହି ଦିଗରେ ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ରହିଲେ, ଶୁଭ ଫଳ ମିଳିଥାଏ।
  • କିଛି ଲୋକ ପୂଜା ଘରେ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଏକାଧିକ ମୂର୍ତ୍ତି ଓ ଫଟୋ ରଖି ପୂଜା କରିଥା’ନ୍ତି। ହେଲେ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହାକୁ ବର୍ଜନ କରାଯାଇଛି। କେବେ ବି ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଏକାଧିକ ମୂର୍ତ୍ତି ଓ ଫଟୋ ଘରେ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ରିୟାଙ୍କୁ ପୁଣି ଡାକିଲା ଇଡି

ଲୋକଙ୍କୁ ସୋନୁ ସୁଦ୍‌ଙ୍କ‌ ଅନୁରୋଧ

ଅଯୋଧ୍ୟା ଭଳି ନେପାଳରେ ଭବ୍ୟ ଶ୍ରୀରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଓଲିଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ରାଜ୍ୟର ୨୫ଟି ଜିଲ୍ଲାରୁ କରୋନାରେ ଗଲାଣି ୨୭୨ ଜୀବନ: ଜାଣନ୍ତୁ, କେଉଁ ଜିଲ୍ଲାରୁ କେତେ

ବାହା ହେଲେ ‘ବାହୁବଲୀ’ର ଭଲ୍ଲାଲ୍‌ଦେବ୍‌

ଏଣିକି ରାଡାର, ଏୟାରକ୍ରାଫ୍ଟ, ରାଇଫଲ୍ ଭଳି ଯୁଦ୍ଧ ସାମଗ୍ରୀ ଆମଦାନୀ ହେବ ନାହିଁ

ଆଇଏଏସ୍ ପାଇଥିବା ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟାଙ୍କ ନାଁରେ ୧୬ଟି ଫେକ୍ ଆକାଉଣ୍ଟ, ମାମଲା ରୁଜୁ

ହରିଆଣା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ବାପା ଓ ଭଉଣୀ, ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ

କିଛି ଦିନ ପରେ ବାପା ହୋଇଥାଆନ୍ତେ, କିନ୍ତୁ ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣା ନେଇଗଲା ଜୀବନ

ଦୁଇ ଥର ଭାଗ୍ୟ ସାଥ ଦେଲା! ନିଶ୍ଚିତ ଦୁର୍ଘଟଣାରୁ ବର୍ତ୍ତିଗଲା ବିମାନ

ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ଦିଶାଙ୍କ ଶେଷ ଭିଡିଓ, ଶୁଟିଂର କିଛି ଘଣ୍ଟା ପରେ ମିଳିଥିଲା ମୃତଦେହ

ମରିଗଲା ମାନବିକତା! ହସ୍ପିଟାଲ ଆଗରେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ନିର୍ଘାତ ମାଡ଼, ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ